W klubie B90 na gdańskich terenach postoczniowych pokazano film dokumentalny "Stoczniowcy. Ludzie z tła"

Redakcja
Kadry z filmu "Stoczniowcy. Ludzie z tła"
Udostępnij:
Filmowy dokument "Stoczniowcy. Ludzie tła" w reżyserii Marka Osiecimskiego został pokazany po raz pierwszy publicznie w klubie muzycznym B90 mieszczącym się w jednej z byłych hal produkcyjnych Stoczni Gdańskiej.

W projekcji w tym symbolicznym miejscu wzięli udział bohaterowie i twórcy filmu, osoby związane ze stocznią i stoczniową Solidarnością, trójmiejscy ludzie kultury.

Po filmie zabrzmiały gromkie brawa, a później odbyła się dyskusja z dawnymi stoczniowcami, których jeszcze chwilę temu można było zobaczyć i usłyszeć z ekranu. "Stoczniowcy. Ludzie z tła" to film w dużym stopniu odkrywczy, pokazujący podłoże, przebieg i konsekwencje robotniczych protestów 1970 i 1980 r., które rozpoczynały się w Stoczni Gdańskiej, oczami pracowników tego wielkiego zakładu przemysłowego.

Perspektywa jest tym bardziej niespotykana, że większość z ośmiorga bohaterów dokumentu stanowią kobiety

Stocznia Gdańska, Gdańsk i Polska lat 60., 70. i 80. jest przekazywana za pośrednictwem pozbawionych heroizmu, ale niezwykle ciekawych i zindywidualizowanych opowieści. W tym filmie wielkie wydarzenia i wielkie nazwiska są, wbrew tytułowi, w tle, a na pierwszym planie pokazują się nieznane, nadzwyczajnie ciekawe historie zwykłych niezwykłych ludzi.
W materiałach towarzyszących filmowi, autorzy zadają pytania o przesłanie wynikające z opowieści nieznanych bohaterów Grudnia i Sierpnia:
- Czym jest dla nich historia?
- Czy poszanowanie historii może łączyć się otwartością na współczesność i odważnym myśleniem o przyszłości?
- Czym była, czym jest dzisiaj i czym powinna być jutro solidarność?
- Czym jest wolność?
- Jaką wartością jest praca?
- Co oznaczało dla nich bycie stoczniowcem?
- Na czym polegała wyjątkowość pracy w Stoczni Gdańskiej?
- Co zrobić, by te unikalne wartości przetrwały i były podchwycone przez młodsze pokolenia?

Na te pytania każdy widz odpowie sobie na własny rachunek, a można spodziewać się, że każda z tych odpowiedzi będzie nieco inna, ale bez wyjątku ważna. Tak jak ważny jest każdy człowiek.

Film "Stoczniowcy. Ludzie z tła" jest dziełem Marka Osiecimskiego, dziennikarza i filmowca, wieloletniego reportera i korespondenta TVN24, laureata Intermedia-globe Silver Award 2018 przyznanej na World Media Festival 2018 w Hamburgu.

Jego reportaże telewizyjne nominowane były do prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce, takich jak Grand Press ("Tłumaczki"), czy Camera Obscura (Proszę, wybacz mi Warszawę!). Oprócz historii, interesują go tematy związane z uwikłaniem człowieka w świat technologii.

Reżyser zapowiedział, że planuje, by z materiałów "Stoczniowców. Ludzi tła" oraz z bardzo obszernych materiałów jeszcze nie wykorzystanych powstała seria dokumentalna.
Do powstania filmu przyczyniła się pomoc finansowa władz samorządowych Gdańska i Województwa Pomorskiego oraz prywatnego biznesu.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Materiał oryginalny: W klubie B90 na gdańskich terenach postoczniowych pokazano film dokumentalny "Stoczniowcy. Ludzie z tła" - Dziennik Bałtycki

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
ag
To szoł na ile jeszcze lat !

Bo co nam dała ta Solidarność, jaką wolność czy demokrację !

Mnie nic !
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie