W październiku na Pomorzu przybyło bezrobotnych, a stopa bezrobocia wzrosła do 5,8 proc.

MT
archiwum
W stosunku do września, w październiku br. w województwie przybyło niemal 900 bezrobotnych, a stopa bezrobocia zwiększyła się do 5,8 proc. (o 0,1 p.p. więcej niż w poprzednim miesiącu).

Najwyższa stopa bezrobocia wciąż występuje w powiecie nowodworskim i wynosi 14,3%, najniższa w Sopocie – 2,3%. Procentowo, najwięcej bezrobotnych przybyło w powiecie puckim (9,2%), zaś ubyło w powicie bytowskim (4,2%) - wynika z danych Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Jak można przezytać w opracowaniu Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy i WUP rosnąca liczba bezrobotnych może wynikać m.in. z coraz większych trudności ze znalezieniem pracy. Ważnym elementem, który decyduje o podjęciu pracy jest kwestia bezpieczeństwa – nie tylko stabilności zatrudnienia, ale także warunków sanitarnych. Zakłady pracy, w których wystąpiły zakażenia koronawirusem są mniej chętnie wybierane przez pracowników niż firmy, w których nie miało to miejsca. Poszukujący pracy przywiązują większą niż dotychczas uwagę zapewnieniu sobie bezpieczeństwa w miejscu zatrudnienia.

W październiku br. urzędy pracy dysponowały 6 464 wolnymi miejscami pracy. Było ich o ponad 2000 mniej niż w poprzednim miesiącu i ponad 1600 mniej niż w październiku ubiegłego roku. Spadek liczby ofert w urzędach może jednak świadczyć o ponownym pogarszaniu się sytuacji na pomorskim rynku pracy. Nie jest ona tak trudna, jak w okresie wiosennego lockdown’u, jednak wciąż odbiega od normalności.

– Pomimo wzrostu bezrobocia, przedsiębiorcy wciąż borykają się z trudnościami w obsadzeniu wolnych miejsc pracy. Problem ten jest szczególnie istotny w przypadku zakładów produkcyjnych w małych miastach, gdzie pracownicy, nawet ci, którzy utracili pracę, niechętnie podejmują zatrudnienie poza miejscem zamieszkania, wiążącym się z dojazdami. Trudności wynikają nie tylko z dostępności komunikacji, lecz również z ryzyka zakażenia, które jest większe w dużych zakładach produkcyjnych oraz u osób stale korzystających z transportu publicznego – mówi Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektor ds. Rynku Pracy WUP w Gdańsku. – Naprzeciw trudnościom z zaspokojeniem potrzeb kadrowych wychodzą cudzoziemcy, którzy są mobilni, a poziom ich motywacji wysoki. Obserwuje się, że zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy przesuwa się z branż usługowych na produkcyjne oraz logistyczne.

Na pomorskim rynku pracy można aktualnie obserwować zarówno pozytywne jak i negatywne trendy i zjawiska. Stan rynku pracy w nadchodzących miesiącach będzie ściśle uzależniony od sytuacji epidemiologicznej w kraju i regionie oraz wprowadzania i znoszenia obostrzeń w działalności przedsiębiorców. Należy również podkreślić, że na rynek pracy wpływ będą miały tzw. wahania sezonowe, które w okresie zimowym zawsze powodują pogorszenie wskaźników bezrobocia.

Dane szacunkowe za październik 2020 r. pokazały jednak, że trudności zarówno wśród przedsiębiorców jak i pracowników wciąż występują i mają charakter pogłębiający się. Mamy za sobą siedem miesięcy epidemii – pracodawcy oraz pracownicy odczuwają coraz większą niepewność. Niestety, z dnia na dzień pogłębia się brak wiedzy o tym, jak ma wyglądać ich funkcjonowanie w nowej rzeczywistości.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie