MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W porcie gdańskim lepsze zarządzanie

Jacek Sieński
O ponad 619 tys. ton zwiększyły się przeładunki w porcie gdańskim w okresie od stycznia do kwietnia tego roku w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku.

O ponad 619 tys. ton zwiększyły się przeładunki w porcie gdańskim w okresie od stycznia do kwietnia tego roku w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku.

Przy nabrzeżach portowych cumuje też więcej statków niż na początku minionego roku. Mimo to sytuacja ekonomiczna Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA jest trudna. Aby ją poprawić, w porcie wprowadza się nowe metody zarządzania.

Roman Kolicki, główny specjalista ds. public relation ZMPG SA, poinformował, że w tym roku najbardziej, bo prawie o 50 proc., zwiększyły się w porcie gdańskim przeładunki towarów masowych i paliw. Decydujący wpływ na ten wynik ma przywrócenie eksportu przez nasz karaj płynnego mocznika. Przy nabrzeżu spółki Chemiki, w okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku, przeładowano 551,5 tys. ton mocznika, gdy w pierwszym kwartale poprzedniego roku - 335 tys. ton. Nastąpił także przewidywany wzrost przeładunków paliw. Według prognozy, w tym roku ma być przeładowane w Gdańsku około 6 mln ton paliw. Jest to rezultatem zwiększenia tranzytu przez port gdański ropy rosyjskiej. Na nabrzeżach portowych przeładowano też w pierwszym kwartale więcej o 24 proc. towarów drobnicowych. Wśród 684,3 tys. ton drobnicy były przede wszystkim stalowe wyroby walcowane i złom, który jest eksportowany do hut w krajach unijnych. Jednocześnie nieznacznie zmalały przeładunki węglu, rudy i zboża.

Zwiększenie przeładunków nie zmieni od razu niełatwej sytuacji portu gdańskiego. Zwłaszcza że trudności wynikają z sytuacji gospodarczej kraju i niskiego kursu dolara w stosunku do złotówki. Lekarstwem na kłopoty portu ma być lepsze zarządzanie, m.in. poprzez wdrażany właśnie kontroling, czyli system informacyjny, polegający na zbieraniu, porządkowaniu, opracowywaniu i udostępnianiu informacji.
Andrzej Bojanowski, dyrektor Biura Analiz i Strategii Finansowej ZMPG SA stwierdził, iż kontroling umożliwia nadzór oraz wczesne wykrywanie i przeciwdziałanie nieprawidłowościom w zarządzaniu. Wprowadzanie systemu kontrolingu w porcie powinno zakończyć się najpóźniej we wrześniu. Testem jego skuteczności będzie przygotowanie planu budżetów na rok 2004.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto