Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W punktach wymazowych UCK zrealizowano już ponad 35 tys. badań. "Pracujemy nad możliwością rejestracji internetowej"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Sylwia Mierzewska/UCK
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku usprawnia działanie swoich Centrów Testowych COVID-19. Udało się zredukować czas oczekiwania na połączenie rejestrujące na wymaz, a obecnie każdy może sprawdzić wolne terminy na specjalnej stronie internetowej. W planie jest również rejestracja on-line.

Pomorze od kilku miesięcy szczyci się wysoką liczbą wykonywanych testów w kierunku SARS-CoV-2 na tle innych województw. Obecnie w naszym regionie funkcjonuje około 40 punktów wymazowych, a pięć z nich jest koordynowanych przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, które od początku epidemii wykonało już przeszło 35 tys. wymazów. Po kilku miesiącach nabywania doświadczenia i wdrażania nowych rozwiązań obecnie udało się znacznie usprawnić całą procedurę. Chodzi między innymi o zredukowanie osób zaangażowanych w działanie punktu.

- Mogliśmy wprowadzić taką zmianę m.in. dzięki drukowaniu zleceń i używaniu kodów kreskowych. Oczywiście przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian priorytetem jest bezpieczeństwo - mówi Łukasz Michalewski, koordynator centrów testowych UCK.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne uruchomiło również specjalną stronę internetową, gdzie pacjenci mogą podglądać jak wygląda dostępność wolnych terminów, a także znaleźć wszelkie informacje dotyczące procedur i przygotowania do wymazu. W przyszłości ośrodek chciałby wdrożyć również bezpośrednie zapisy.

- Pracujemy też nad możliwością rejestracji internetowej oraz nad tym, żeby pacjent mógł sprawdzić wynik bezpośrednio na stronie laboratorium. Często jest tak, że wynik jest dostępny kilka godzin po pobraniu wymazu, ale na platformie e-pacjent pojawia się z pewnym opóźnieniem - podkreśla Łukasz Michalewski.

Pomysłodawcom punktów testowych w ostatnim czasie udało się też poprawić funkcjonowanie infolinii, za pomocą której jest przeprowadzana rejestracja. Przede wszystkim zredukowano czas oczekiwania na połączenie. Obecnie jest on najdłuższy w momencie rozpoczęcia pracy personelu rejestrującego.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

- W tej chwili, tuż po otwarciu infolinii, obserwujemy skoki czasu oczekiwania wynoszące nawet do 35 minut, jednak gdy początkowy „pik” zostanie rozładowany po około godzinie od rozpoczęcia pracy, można dodzwonić się w zaledwie kilka sekund. W weekendy sytuacja jest zupełnie komfortowa, każde połączenie odbierane jest od razu – podkreśla Michalewski.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku prowadzi swoje punkty testowe COVID-19 w pięciu lokalizachach: w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej, na terenie gdyńskiego UCMMiT w Gdyni, w Chojnicach i Słupsku (o charakterze drive-thru), a także na terenie Uniwersytetu Gdańskiego (w trybie walk-thru).

Warto podkreślić, że rejestracja odbywa na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego lub po przeprowadzeniu wywiadu za pośrednictwem specjalnej infolinii (tel. 58 727 05 05). Funkcjonowanie punktów pobrań nie byłoby możliwe bez zaangażowania studentów - obecnie zatrudnionych jest przeszło 85 żaków.

- To fantastyczni, zmotywowani i bardzo zaangażowani ludzie. W organizacji punktów pomagają również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), którzy są z nami od samego początku. Dbają o bezpieczeństwo i sterują ruchem pacjentów, którzy przyjechali na badanie. Punkt w Chojnicach w całości jest zorganizowany jest przez nich informuje Michalewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto