Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W rocznicę Bitwy pod Oliwą. Nie będzie wystrzału przez nietoperze [PROGRAM]

red.
Karolina Misztal/archiwum
Z okazji 389. rocznicy Bitwy pod Oliwą - w sobotę, 26 listopada 2016 r. Twierdzę Wisłoujście będzie można zwiedzić za darmo.

Twierdza Wisłoujście, obecnie Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w 1627 roku była miejscem cumowania polskich okrętów biorących udział w Bitwie Oliwskiej. To tutaj admirał Arendt Dickmann objął dowodzenie nad okrętami polskimi i tutaj sprowadzono zdobyczny szwedzki okręt Tigern. Sama bitwa nie miała miejsca pod Oliwą, lecz – na ujściu Wisły, nieopodal gdańskiej fortyfikacji.

W Twierdzy Wisłoujście niestety nie padnie w sobotę żaden wystrzał, mimo że twierdza ma najwięcej strzelających dział w Polsce (40). Zgodnie z wytycznymi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie możemy szkodzić bytującym tam nietoperzom – 3 nockom łydkowłosym, chronionym prawnie aktami Unii Europejskiej oraz RP. Twierdza znajduje się na obszarze Natura 2000 - podali dzisiaj organizatorzy.

Z okazji rocznicy bitwy w dniu 26 listopada 2016 r. (sobota) w godzinach 10:00-16:00 Twierdzę Wisłoujście będzie można tego dnia zwiedzić za darmo.

- Muzeum Historyczne Miasta Gdańska po zamknięciu sezonu turystycznego buduje ofertę dla gdańszczan. To element naszej strategii, a Twierdza, unikatowy obiekt sztuki fortyfikacyjnej w rejonie Bałtyku, jest idealnym miejscem do tego typu działań. Jest tu dużo przestrzeni, tajemniczych korytarzy, ale też i natury., Ci z Państwa, którzy nie uczestniczyli w widowiskach _„Gdańsk szykuje się do Bitwy!_” i _„Bitwa Morska” _mogą nie wiedzieć, że jest to jedna z trzech morskich fortyfikacji, które rozlokowane są w basenie Morza Bałtyckiego. Warto zobaczyć dziedzictwo naszego miasta, które jest wyjątkowe w skali całej Europy. A rocznica tej ważnej bitwy to ku temu idealny czas – mówi Waldemar Ossowski dyrektor gdańskiego Muzeum.

Na ten dzień Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przygotowało liczne atrakcje. Nie zabraknie rekonstruktorów. O godz. 14:00 w roli załogi królewskiego galeonu Twierdzę odwiedzi: Kompania Kaperska, Regiment Króla Jego Mości Władysława IV, Chorągiew Jakuba Wejchera oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Braci Rycerskiej „Malleus Maleficarum”. Uczestnicy grupy rekonstrukcyjnych XVII wieku opowiedzą o rynsztunku XVII wieku stosowanym na okrętach królewskich. Ale to nie wszystko.

- Zbliżająca się kolejna rocznica Bitwy Oliwskiej jest świetną okazją, by wspólnie odwiedzić to miejsce i dowiedzieć się więcej o tych ciekawych wydarzeniach. Ponad to nasi goście będą mogli zobaczyć efekty prac remontowych bramy wjazdowej, czyli Poterny, które zakończyliśmy 14.10.2016 r., a także usłyszeć od przewodników historię twierdzy z okresu bitwy oliwskiej. Na Twierdzy zobaczymy również repliki dział z tego okresu, o których budowie i ich konserwacji dawniej i dziś opowie Remigiusz Pacer – specjalista w tej dziedzinie. Na dziedzińcu Twierdzy rozstawione będą ławki, zapłonie ogień, możliwe będzie skorzystanie z rusztu, dlatego zachęcamy do odwiedzin z własnym pożywieniem - mówi Maciej Flis z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

PROGRAM 26 listopada 2016 :
10:00 Otwarcie bram twierdzy
10:30 Oprowadzania z przewodnikiem (co ok. 20 min, zależne od frekwencji)
11:00 Ognisko
12:00 Zwiedzanie arsenału Twierdzy z uwzględnieniem armat
14:00 Wejście zwycięskiej załogi do Twierdzy Wisłoujście
16:00 Zamknięcie bram

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto