Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"W tej sprawie bądźmy razem". 14 stycznia wiec przeciwko nienawiści i przemocy po ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Ewa Andruszkiewicz
Po ataku nożownika na prezydenta Gdańska. Wiec przeciwko nienawiści i przemocy 14 stycznia 2019 roku
Po ataku nożownika na prezydenta Gdańska. Wiec przeciwko nienawiści i przemocy 14 stycznia 2019 roku Piotr Hukało
W poniedziałek w Gdańsku odbędzie się demonstracja przeciwko przemocy i nienawiści. Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska spotkają się, by okazać solidarność z zaatakowanym podczas finału WOŚP prezydentem Pawłem Adamowiczem. Wiec odbędzie się w ciszy. Od rana demonstracje są zapowiadane także w innych miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Lublinie czy Katowicach.

Wiec przeciwko nienawiści po ataku na Pawła Adamowicza

W związku z atakiem na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, w poniedziałek, 14.01.2019 r., o godz. 18, na Długim Targu odbędzie się demonstracja przeciwko nienawiści i przemocy. Mieszkańcy spotkają się w ciszy, odczytany zostanie jedynie wiersz Wisławy Szymborskiej.

- Będzie to spotkanie milczące. Nie będzie żadnych przemówień, nie będzie żadnych wystąpień politycznych. Poprosiłem wielkiego aktora Jerzego Kiszkisa, żeby przeczytał wiersz Wisławy Szymborskiej. I będą to jedyne słowa, które padną. Chciałbym, żebyśmy poczuli siłę wspólnoty, żebyśmy się spotkali i rozmawiali ze sobą, a nie słuchali gadających głów, a już na pewno nie chciałbym, aby ten wiec w Gdańsku, ale też podobne spotkania w Polsce nabrały charakteru politycznego. Nie dzisiaj. Dzisiaj spotkajmy się w zadumie i postarajmy się przeżyć te chwile w dużej godności, pamiętając o prezydencie Pawle Adamowiczu – komentuje dla „Dziennika Bałtyckiego” Radomir Szumełda, lider pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji.

Chciałbym, żebyśmy poczuli siłę wspólnoty, żebyśmy się spotkali i rozmawiali ze sobą, a nie słuchali gadających głów, a już na pewno nie chciałbym, aby ten wiec w Gdańsku, ale też podobne spotkania w Polsce nabrały charakteru politycznego. Dzisiaj spotkajmy się w zadumie i postarajmy się przeżyć te chwile w dużej godności, pamiętając o prezydencie Pawle Adamowiczu.

W rozmowie z nami Szumełda przyznaje także, że wczorajsze tragiczne zdarzenia są dla niego wyjątkowo trudne również ze względów osobistych.

- Nie potrafię znaleźć słów wobec tej tragedii, która się wydarzyła. Dla mnie osobiście jest to trudna historia, znam Pawła Adamowicza, to mój kolega, bardzo go cenię i jestem, tak jak pewnie wielu gdańszczan, ale też wielu Polaków, po nieprzespanej nocy. Nie potrafię tego komentować inaczej jak tylko apelując o to, żebyśmy pokonali w sobie złość, która jest czymś naturalnym, ale złość to nie jest najlepsze rozwiązanie, to nie jest najlepsza odpowiedź na zło, które wczoraj się wydarzyło. Ostatnie zdanie Pawła Adamowicza, na kilkanaście sekund przed zamachem na jego życie brzmiało: „To jest czas dzielenia się dobrem”. Ten kontekst jest strasznie przejmujący – podsumowuje Szumełda.

W poniedziałkowy poranek (ok. godz. 9) ponad 10 tysięcy osób wyraziło swoje zainteresowanie wydarzeniem na Facebooku.

Demonstracje w wielu miastach

Od rana napływają informacje o organizowanych w wielu miastach Polski manifestacjach sprzeciwu wobec przemocy i solidarności z Pawłem Adamowiczem. Wiece zostały ogłoszone w wielu miastach, ich lista od rana rośnie - to między innymi Warszawa, Kraków, Lublin, Zielona Góra, Toruń, Szczecin, Olsztyn, Białystok, Rzeszów, a także Berlin i Londyn. Lista wszystkich demonstracji jest dostępna tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto