Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstało Centrum Leczenia Raka Prostaty [wideo,zdjęcia]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstało Centrum Leczenia Raka Prostaty
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstało Centrum Leczenia Raka Prostaty Piotr Hukało
Centrum Leczenia Raka Prostaty otwarto w środę 4 lipca w słynnym, należącym do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - szpitalu „przy Dębinki”.

W jego niedawno wybudowanej, nowej części – Centrum Medycyny Inwazyjnej (ul. Smoluchowskiego 17) uruchomiono specjalną poradnię , w której tego typu pacjentów konsultować będą specjaliści z zakresu urologii i onkologii. Centrum jest jedynym ośrodkiem na Pomorzu, który jest w stanie zapewnić chorym kompleksową opiekę, bo dysponuje pod jednym dachem wszystkimi metodami diagnostyki i leczenia tego rodzaju raka jakie są w Polsce dostępne oraz jest w stanie zagwarantować im najwyższy standard terapii.

Coraz większy problem

Tak jak dla zdrowia kobiet ogromnym zagrożeniem jest rak piersi, tak mężczyźni boją się najbardziej raka prostaty. I lęk ten jest uzasadniony.

- Liczba zachorowań na raka prostaty rośnie z roku na rok i jest to związane z wydłużaniem się życia i starzeniem społeczeństwa – tłumaczy dr hab.med. Marcin Matuszewski, kierownik Kliniki Urologii w UCK. - Obecnie rak prostaty jest drugim (po raku płuca) nowotworem złośliwym na który zapadają mężczyźni w Polsce oraz trzecią przyczyną ich śmiertelności. Najczęściej atakuje mężczyzn po 65 roku życia, zdarzają się jednak przypadki tego raka również u czterdziestolatków.

Według szacunków Jakuba Kraszewskiego, dyrektora UCK – tylko na Pomorzu wykrywa się go co roku u ok. 1700 nowych pacjentów, z czego 600 umiera.

Jak podkreśla dr Matuszewski - rak prostaty należy do „trudnych” nowotworów. Nie łatwo go rozpoznać, nie łatwo leczyć. Są rodzaje raka bardzo niebezpieczne i agresywne, są też takie, które wystarczy tylko obserwować. Rozróżnienie tych dwóch rodzajów raka wymaga olbrzymiej wiedzy i doświadczenia oraz ścisłej współpracy wielu specjalistów – urologów, onkologów, radioterapeutów, radiologów, i patomorfologów i to szczególnie interesujących się tym zagadnieniem. W skład takiego zespołu w gdańskim centrum dodatkowo zostali włączeni psychoonkolog kliniczny oraz rehabilitant. Dyrekcja UCK zatrudniła też w centrum sekretarkę medyczną i koordynatora, dzięki czemu lekarze – zamiast wypełniać stosy dokumentów, będą mogli więcej czasu poświęcić pacjentom.

Zdaniem prof. dr hab. med. Artura Antoniewicza, krajowego konsultanta w dziedzinie urologii – Klinika Urologii GUMed w UCK należy do wiodących ośrodków tej specjalności w Polsce Utworzenie na jej bazie centrum terapii raka prostaty, które zapewni chorym najwyższy standard opieki daje szanse na poprawę wyników leczenia tego nowotworu, które w Polsce nie są najlepsze. Dla przykładu w Australii, która wprowadziła taki model organizacji, wyniki leczenia raka prostaty poprawiły się aż o 21 proc. Jest więc o co walczyć.

Jak się dostać do Centrum?

-Gdy pacjent ze skierowaniem do poradni urologicznej z podejrzeniem raka prostaty zgłosi się do rejestracji ( I piętro w CMI) urzędujące tam panie, które są wyczulone na tego rodzaju rozpoznanie od razu przekierują go we właściwe miejsce, czyli do nas – mówi dr Jakub Kłącz z Kliniki Urologii, który kieruje należącą do Centrum - Poradnią Leczenia Raka Prostaty. - Zazwyczaj podstawą do takiego podejrzenia jest wynik badania USG lub PSA, my to zweryfikujemy, a jeśli się ono potwierdzi zlecimy biopsję . Od jej wyniku zależy, czy trzeba będzie wykonać kolejne badania – obrazowe – m.in. rezonans magnetyczny w razie potrzeby – również scyntygrafiię. Z gotowymi wynikami tych wszystkich badań pacjent będzie następnie konsultowany przez onkologów. Na koniec zostanie zakwalifikowany do leczenia chirurgicznego bądź onkologicznego. Zazwyczaj leczeniem z tzw. wyboru jest operacja, jest jednak grupa chorych obciążonych również innymi chorobami – neurologicznymi, kardiologicznym, z chorobą nowotworową zaawansowana miejscowo czy jej rozsiewem dla których lepszą opcją będzie hormonoterapia i radioterapia lub chemioterapia. Poradnia (na razie czynna raz w tygodniu, w poniedziałki w godz. od 15 do 17) służy pomocą również pacjentom w pełni zdiagnozowani i z założoną karta DILO.

X Poradnia Leczenia Raka Prostaty
mieści się w budynku CMI przy ul Smoluchowskiego 17, tel. 58 500 40 44, mail – rejestracja @uck.gda.pl

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

Pomorze jest najpiękniejsze! Zobaczcie niesamowite zdjęcia!

TOP 10 najtańszych dzielnic Gdańska. Gdzie są najtańsze mieszkania?

TOP 5 najczystszych jezior na Pomorzu. Musisz tam pojechać!

Trójmiasto z lotu ptaka. Rozpoznasz te miejsca? Rozwiąż quiz!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto