Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wadliwe automaty biletowe na peronach SKM

Natalia Lebiedź
Natalia Lebiedź
Wprowadzenie automatów biletowych na peronach SKM było świetnym pomysłem. Co jednak robić, gdy urządzenie jest zniszczone lub nagle zawiesiło się?

- Trzy dni temu miałam problem z automatem, ponieważ nie chciał przyjąć pieniędzy. Wrzucając monety, oddawał mi je z powrotem. Zapewne poprzedniej nocy uległ dewastacji i nie funkcjonował tak, jak powinien - denerwuje się nasza czytelniczka, Joanna Pela z Gdyni.

SKM zapewnia, że każdy automat musi spełniać odpowiednie kryteria zabezpieczające przed wandalizmem.

- Czyli posiadać wzmocnioną obudowę wykonaną z uszlachetnionej stali nierdzewnej i  monitor wyposażony w szybę pancerną - wyjaśnia Leopold Naskręt z Wydziału Marketingu i Umów SKM.

Nad bezpieczeństwem maszyn czuwają też strażnicy miejscy.

- Dworce kolejowe strzeżone są przez monitoring oraz patrol, który pilnuje bezpieczeństwa - mówi Marta Waszak, rzeczniczka Straży Miejskiej w Gdańsku.

Nie zawsze jednak spełniają one swoje rolę - monitoring nie jest zainstalowany wszędzie funkcjonariusze nie są w stanie być w kilku miejscach jednocześnie, a nawet największe wzmocnienia wandale potrafią obejść. Pomóc mogą podróżni - wystarczy zareagować i powiadomić odpowiednie służby, gdy jest się świadkiem wandalizmu.

SKM podkreśla, że automaty są bardzo czułymi urządzeniami i dlatego nieodpowiednie użytkowanie potrafi je szybko zawiesić. Nie chodzi tylko o uderzanie i kopanie maszyn, ale też podawanie do wrzutni zniszczonych, pomiętych, podartych banknotów, uszkodzonych mechanicznie lub pobrudzonych substancjami kleistymi monet powoduje zawieszanie się.

- Automaty pracujące w sieci są monitorowane i każda awaria jest natychmiast diagnozowanie przez system zarządzania automatami. Jednak nie wszystkie usterki można usunąć zdalnie. Tu konieczna jest interwecja, która wymaga czasu na dotarcie serwisu na miejsce - tlumaczy Naskręt.

Zepsuty automat nie oznacza jednak dodatkowych kosztów przy kupnie biletu u konduktora w pociągu.

- Podróżny wnosi opłatę dodatkową za wypisanie biletu w wysokości 2,80 zł tylko w przypadku, kiedy na stacji lub przystanku kasa jest czynna, a podróżny nie kupił biletu, bez względu na to czy automat biletowy jest sprawny lub niesprawny - podkreśla Naskręt.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto