MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wady postawy – co warto o nich wiedzieć?

abcZdrowie.pl
by IntoxiKatex
Wady postawy to jedna z głównych przyczyn bólu kręgosłupa. Jaka jest ich etiologia?

Przewlekły ból kręgosłupa to główny objaw wad postawy. Schorzenia tego typu mogą towarzyszyć nam od dzieciństwa lub rozwinąć się z czasem, w wyniku siedzącego trybu życia, otyłości i złych nawyków (garbienie się, nieprawidłowa postawa podczas siedzenia itp.). Wadom postawy możemy, na szczęście, zapobiegać.

Rodzaje wad postawy

Trzy główne wady postawy to: skolioza, lordoza i kifoza. Mianem skoliozy określa się boczne skrzywienie kręgosłupa na odcinku szyjnym, lędźwiowym lub piersiowym. Skolioza jest prawdopodobnie chorobą o etiologii genetycznej, choć może rozwinąć się także na skutek urazu.

Do głównych wad postawy należy także lordoza, czyli przednie wygięcie kręgosłupa. W przebiegu tego schorzenia pojawiają się narośla zwyrodnieniowe oraz zmiany na odcinku szyjnym kręgosłupa, wywołujące dolegliwości bólowe. Leczenie lordozy polega na noszeniu specjalnego gorsetu ortopedycznego. W niektórych przypadkach pacjent musi być poddany zabiegowi chirurgicznemu.

Kifozę diagnozuje się, gdy wygięcie kręgosłupa jest tylne. Ten typ wady postawy ma różne przyczyny, wśród których wymienić należy złamania, krzywicę, choroby nowotworowe, gruźlicę, garbienie się oraz dźwignięcie zbyt ciężkiego przedmiotu. Kifoza może wystąpić u osób w każdym wieku, także u dzieci.

Wady kręgosłupa wymagają podjęcia leczenia – bez zastosowania odpowiedniej terapii mogą mieć groźne następstwa, takie jak nasilenie zaburzeń neurologicznych, trwałe kalectwo, niewydolność krążeniowo-oddechowa, a nawet śmierć.

Kiedy ból kręgosłupa wymaga konsultacji lekarskiej?

Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa to powszechne zjawisko – niemal każdy doświadczył bólu pleców po drzemce w niewygodnej pozycji lub na końcu długiej podróży. W wielu przypadkach przypadłość ta ustępuje samoistnie, jeśli jednak dolegliwości pojawiły się w wyniku urazu i towarzyszą im dodatkowe objawy, konsultacja z lekarzem jest konieczna. Wskazaniem do konsultacji lekarskiej są: ból kręgosłupa, który trwa przez kilka godzin, problemy z oddychaniem, brak czucia w nogach i rękach, ból promieniujący do kończyn i klatki piersiowej, dolegliwości bólowe, które nie ustępują mimo zastosowania leku przeciwbólowego, oraz zatrzymanie kału lub moczu.

Jak uchronić się przed wadami postawy?

Profilaktyka wad kręgosłupa w głównej mierze opiera się na zwiększeniu aktywności fizycznej, utrzymywaniu prawidłowej masy ciała i dbaniu o odpowiednią postawę na co dzień (niegarbienie się, właściwy dobór krzeseł itp.). O stan kręgosłupa warto zatroszczyć się odpowiednio wcześnie, zanim osłabione mięśnie oraz więzadła zaczną dawać o sobie znać, wywołując dolegliwości bólowe. Przyjmuje się, że najlepszym czasem na świadome rozpoczęcie działań profilaktycznych jest wiek około 30 lat. To właśnie wtedy – przy siedzącym trybie życia – zaczyna się bowiem proces wiotczenia mięśni. Osłabione mięśnie pleców i więzadła nie są w stanie zapewnić optymalnej stabilizacji kręgosłupowi, w związku z czym ryzyko rozwoju wad postawy rośnie. Zwiększa się również podatność na urazy kręgosłupa – próba podniesienia ciężkiego przedmiotu, a nawet gwałtowny ruch tułowia wystarczą, by pojawił się dotkliwy ból pleców.

Ryzyko rozwoju wad postawy jest większe u osób w średnim wieku, ponieważ krążki międzykręgowe kręgosłupa z wiekiem ulegają spłaszczeniu, a ich ocieranie się o siebie nawzajem prowadzi do wystąpienia stanów zapalnych. Nie sposób zatrzymać czasu, ale dbając o zdrowie kręgosłupa od wczesnych lat, możemy zredukować ryzyko pojawienia się wad postawy oraz innych schorzeń kręgosłupa.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto