Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjna sypialnia

Irena Grek
Mat. prasowe
Powracając z letnich wojaży, przywozimy z dalekich krajów nie tylko wspomnienia niezwykłych miejsc - krajobrazów, zabytków, współczesnej architektury, ale również smaków, zapachów i kolorów oraz klimatu wnętrz. Często również takie pamiątki, którymi zamierzamy udekorować własne mieszkanie czy dom, właśnie po to, by zachować na dłużej trochę tamtych klimatów.

Zacznijmy od sypialni i od kolorów, które wpływają na nasze samopoczucie. Są barwy, przy których odpoczywamy i takie, które dostarczają nam energii. Sypialnia jest miejscem, w którym dobór kolorów jest szczególnie ważny.

Najlepiej, gdy sypialnia utrzymana jest w jasnej tonacji. Jaskrawe barwy pobudzają, przez co w pomieszczeniu o takich kolorach nie potrafimy się w pełni zrelaksować. Jeśli jednak lubimy ostre barwy, jak czerwień, pomarańcz czy róż, niech stanowią one wyłącznie dodatki. Na odrobinę szaleństwa przy wyborze dodatków do naszej sypialni - narzuty, zasłon czy poduszek - możemy sobie pozwolić, gdy reszta wnętrza, w tym meble, są proste w stylistyce.
Wbrew pozorom to pomieszczenie będzie nas dobrze nastrajać nie tylko wtedy, gdy będzie jasne i pastelowe. Południowe, egzotyczne w klimacie, a czasami "dzikie" w odbiorze kolory - mogą skutecznie przywracać nam siły i sprawiać, że po wejściu do sypialni poczujemy się jak na meksykańskiej plaży czy nad brzegiem Oceanu Indyjskiego, a po wyjściu - naładowani wprost energią.

Zapewnienie warunków intymności i dobrego wypoczynku ma decydujące znaczenie w pokoju przeznaczonym do spania, dlatego niezwykle istotne jest jego oświetlenie i to zarówno światłem naturalnym jak i sztucznym. Według tradycji europejskiej korzystna jest lokalizacja sypialni od strony północnej, ponieważ światło docierające przez okno jest rozproszone i daje poczucie chłodu. Natomiast zgodnie z filozofią Wschodu najodpowiedniejszy kierunek na usytuowanie sypialni małżeńskiej to strona południowo-zachodnia. Taki wybór ma wpływ na małżeństwo i partnerstwo!

Jeżeli chodzi o oświetlenie sztuczne - w sypialni pierwszoplanową rolę powinno odgrywać to dekoracyjne, budujące nastrój wnętrza, zharmonizowane z kolorystyką i podkreślające właściwości materiałów. Również z tego powodu należy zadbać o harmonijne połączenia tkanin i faktur, stylów. Trzeba wykazać się przy tym dobrym wyczuciem.

Jednak najważniejsze są dwie rzeczy - dobre łóżko i przestrzeń wokół niego. Zgodnie z filozofią Feng Shui trzeba wybierać łóżka wyposażone w tradycyjne nóżki. Dlaczego? Pozytywna energia przepływa najlepiej wtedy, gdy wokół jest wolna przestrzeń. Zastosowanie nóżek ułatwia również zachowanie porządku i czystości.
Ważne jest także to, co jest pod łóżkiem, a czego tam być nie powinno. A nie powinno być nic, co jest w sprzeczności z naszą europejską modą na zabudowane skrzynie.

Według znawców popularnej również w Polsce sztuki kształtowania wnętrz ze Wschodu energia wędruje miedzy drzwiami a oknem - nie powinno się umieszczać łóżka na "trasie" jej przepływu, a także na ścianie z oknami lub drzwiami. Jeśli nie mamy innego wyjścia i łóżko w sypialni musi stać wzdłuż okna - najlepiej zrobić wtedy małe przejście odgradzające łóżko od ściany z oknem. Dzięki temu energia... nie ucieknie przez okno, a my zyskamy dodatkowo miejsce na mały stolik czy lampę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto