Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynki 2014. Dzień Zakochanych na trójmiejskich ulicach [ZDJĘCIA]

Piotr Hukało
Wiele osób upatruje początków Walentynek w Stanach Zjednoczonych. Tak naprawdę jest, to „święto”, które swoje korzenie ma na południu Europy. Pierwsze wzmianki na temat „święta zakochanych” pochodzą z okresu średniowiecza.

Przeczytaj: Walentynki 2014. Seksuolog podpowiada parom, jak pielęgnować związek [FILM] 

Dopiero później Walentynki stały się popularne w pozostałej części Europy, a później na całym świecie. Stany Zjednoczone, a właściwe amerykańskie kino, miały swój niemały wpływ na dzisiejszy kształt Walentynek. To  właśnie z Hollywood napłynął „wzór”, który pokazuje jak powinni świętować zakochani.

Choć powstanie nazwy „Walentynki” wydaje się oczywiste - nazwa pochodzi od Świętego Walentego, patrona zakochanych, którego wspomnienie liturgiczne, w kościele katolickim, przypada właśnie na 14 lutego – to sam dobór dat nie jest już tak jednoznacznie związany z Kościołem. Zdaniem ekspertów, już w Cesarstwie Rzymskim, w podobnym okresie roku, obchodzono święta, które mogły dać początki dzisiejszym Walentynkom. Starożytni, dzięki grom i zabawom, próbowali przewidzieć przyszłość i chociażby odkryć imię przyszłej partnerki. Na 14-15 lutego w Rzymie przypadały również Luperkalia - obchodzi na cześć Junony i Pana, bogini kobiet i małżeństwa oraz boga płodności.
Wiele osób upatruje początków Walentynek w Stanach Zjednoczonych. Tak naprawdę jest, to „święto”, które swoje korzenie ma na południu Europy. Pierwsze wzmianki na temat „święta zakochanych” pochodzą z okresu średniowiecza. Przeczytaj: Walentynki 2014. Seksuolog podpowiada parom, jak pielęgnować związek [FILM] Dopiero później Walentynki stały się popularne w pozostałej części Europy, a później na całym świecie. Stany Zjednoczone, a właściwe amerykańskie kino, miały swój niemały wpływ na dzisiejszy kształt Walentynek. To właśnie z Hollywood napłynął „wzór”, który pokazuje jak powinni świętować zakochani. Choć powstanie nazwy „Walentynki” wydaje się oczywiste - nazwa pochodzi od Świętego Walentego, patrona zakochanych, którego wspomnienie liturgiczne, w kościele katolickim, przypada właśnie na 14 lutego – to sam dobór dat nie jest już tak jednoznacznie związany z Kościołem. Zdaniem ekspertów, już w Cesarstwie Rzymskim, w podobnym okresie roku, obchodzono święta, które mogły dać początki dzisiejszym Walentynkom. Starożytni, dzięki grom i zabawom, próbowali przewidzieć przyszłość i chociażby odkryć imię przyszłej partnerki. Na 14-15 lutego w Rzymie przypadały również Luperkalia - obchodzi na cześć Junony i Pana, bogini kobiet i małżeństwa oraz boga płodności. Karolina Misztal
Można je kochać, albo nienawidzić. Z pewnością nie można przejść obok nich obojętnie. Walentynki, bo o nich mowa, na jeden dzień zawładnęły Trójmiastem.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto