Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Walka i cierpienie" w Muzeum II Wojny Światowej

Tomasz Chudzyński
Karolina Misztal
Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej - to tytuł wystawy, która 1 września została otwarta w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Więźniarski pasiak uchodzący za należący do św. ojca Maksymiliana Kolbe, ornat bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego, nadpalona tora i film adresowany do widzów powyżej 16 roku życia, pokazujący konsekwencje II wojny światowej - to tylko część wystawy "Walka i cierpienie" prezentowanej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Polacy wobec dwóch totalitaryzmów (niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu) podjęli walkę, bijąc się na wszystkich frontach. Polacy też cierpieli od samego początku wojny, a zapowiedzią wojny totalnej było zbombardowanie niewinnego Wielunia - mówił w czasie otwarcia wystawy Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Wystawa podzielona jest na kilka części, m.in. poświęconą przymusowemu eksodusowi polskiej ludności z ziem wcielonych do III Rzeszy i ZSRR, wyniszczeniu społeczeństwa (m.in. inteligencji i warstw przywódczych), eksterminacji. Jedną z
części poświęcono źródłom ideologii niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Jak podkreślił Karol Nawrocki, bardzo wiele przesłanek wskazywało, że interpretacja XIX wiecznych idei (autorstwa filozofów Fryderyka Nietschego czy Marksa i Engelsa) doprowadzić może do hekatomby II wojny światowej.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

- Ta wystawa ma jeszcze kilka innych ciekawych rozwiązań, m.in. w prowadzeniu narracji historycznej - dodał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Wydaje się, że ta wystawa ma właściwy tytuł - mówił w czasie wernisażu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. - Zastanówmy się, co spotkało Polaków po 1 września 1939 r. to są właśnie te dwa wymiary. Trzeba o nich pamiętać, trzeba o nich opowiadać.

Wystawa "Walka i cierpienie", która ma być swoistą przestrogą przed wojną, będzie prezentowana 1 września także za granicą.
- Ta wystawa została już otwarta w Nowej Zelandii, Malezji i jeszcze kilku innych, odległych miejscach. Od 1 września zagranicznych wernisaży będzie coraz więcej - w sumie w ponad 60 państwach na wszystkich kontynentach, w ponad 80 lokalizacjach - podkreślił Karol Nawrocki. - W większości wystawa będzie pokazywana w placówkach w przestrzeni publicznej, otwartych dla każdego mieszkańca. Wg MSZ to największa akcja historyczna w dziejach polskiej dyplomacji. Nigdy nie pokazano jednocześnie wystawy w tylu miejscach, wokół której odbywają się debaty, akcje promocyjne w social mediach. Trafiamy z naszą opowieścią do całego świata. To szczególne wydarzenie, wielki walor tej wystawy.

Kliknij i przeczytaj reportaże z lata 1939 roku

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Walka i cierpienie" w Muzeum II Wojny Światowej - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto