Wariant Delta – objawy koronawirusa z Indii. Sprawdź nietypowe symptomy infekcji! Czym są warianty Alfa, Beta, Gamma, Delta i inne mutacje?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wariant Delta (VoC N.1.617.2) koronawirusa SARS-CoV-2, który po raz pierwszy wykryto w Indiach pod koniec 2020 r., stał się powodem drugiej fali epidemii w tym kraju. Teraz podobna sytuacja dotyczy zwłaszcza Europy – w tym również Polski, bo liczba przypadków zakażenia nową wersją patogenu szybko rośnie. Mutantem można zarazić się zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Skandynawii, ale Delta rozprzestrzenia się też w Polce. W przeciwieństwie do innych wariantów budzących obawy WHO, tzw. VoCs, takich jak Alfa, Beta i Gamma, ten mutant wywołuje ciężkie symptomy i powikłania, nigdy wcześniej nie utożsamiane z COVID-19. Mogą one wystąpić obok typowych dolegliwości związanych z infekcją. Sprawdź, czym koronawirus Delta różni się od wcześniejszych wariantów i jakie są objawy zakażenia tą wersją! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. sergiomonti/123RF
Pochodzący z Indii wariant Delta stanowi obecnie główne zagrożenie w Europie. Odmiana ta jest bardziej zaraźliwa, budzi więc postrach na świecie. Obecnie Delta jest już typem dominującym w Wielkiej Brytanii, gdzie odpowiada za 99 proc. zachorowań na COVID-19. Wyjaśniamy, co czyni go tak groźnym – oraz dlaczego zmutowane wirusy SARS-CoV-2 noszą teraz nazwy takie jak Alfa, Beta, Gamma, Delta itp. Sprawdź, jak rozpoznać zakażenie „Deltą” – objawy koronawirusa tej odmiany są bowiem inne niż w przypadku jego wcześniejszych wariacji!

Koronawirus z Indii atakuje Europę! Chorzy są też już w Polsce

Nowy wariant koronawirusa przybył tym razem z Indii, i podobnie jak w przypadku wcześniejszych zmutowanych wersji do europejskich krajów rozprzestrzenił się poprzez Wielką Brytanię.

W Stanach Zjednoczonych liczba zarażeń Deltą podwaja się co 2 tygodnie i odpowiada za ok. 10 nowych przypadków COVID-19, natomiast w Wielkiej Brytanii stanowi już 91 procent nowych zachorowań.

Jak podało polskie Ministerstwo Zdrowia, na dzień 16 czerwca 2021 r. odnotowano blisko 80 przypadków zarażenia wariantem Delta w kraju.

Chociaż okres letni miał wiązać się ze spadkiem liczby osób chorujących na COVID-19 w związku z wysoką temperaturą i niską wilgotnością powietrza, scenariusz ten stoi pod znakiem zapytania. Naukowcy sądzą, że indyjski wariant Delta spowoduje kolejną falę pandemii na świecie, i to wcześniej niż zakładano.

W trzecim tygodniu czerwca 2020 r. przypadki zarażenia wariantem Delta potwierdzono w ponad 70 państwach, a ogniska zakażeń pojawiły się w Chinach, USA, Afryce, krajach skandynawskich i obrzeży Pacyfiku.

Istnieje już nawet wariant Delta Plus, który jest mutacją Delty i nie reaguje na dostępne leczenie za pomocą przeciwciał monoklonalnych. Pojawił się w Europie i został uznany za wariant budzący zainteresowanie w czerwcu 2021 r.

Zobacz, jakie symptomy towarzyszą infekcji wariantem Delta koronawirusa!

Przeczytaj także:

Dlaczego akurat Delta? Nowe nazwy wariantów koronawirusa SARS-CoV-2

Pochodzący z Indii nowy wariant genetyczny koronawirusa SARS-CoV-2 oznaczono jako „Delta”, podczas gdy wcześniej był to N.1.617.2.

W oficjalnej nomenklaturze pojawiły się też inne warianty nazwane innymi literami greckiego alfabetu – Alfa, Beta, Gamma, Delta, Epsilon, Zeta, Eta, Teta, Jota, Kappa i Lambda.

Do niedawna nowe wersje koronawirusa nosiły oznaczenia literowo-cyfrowe, odnoszące się do miejsc mutacji w jego genomie. Były jednak nie tylko trudne do zapamiętania, ale też nieprecyzyjne, bo dla uproszczenie nadawano im obiegowe nazwy związane z krajem pochodzenia.

Nowych mutacji będzie przybywać, bo ten sposób wirus przystosowuje się do niekorzystnych dla niego warunków – w tym do stosowanych leków i szczepionek.

By ułatwić posługiwanie się nazwami wariantów oraz ich wymowę, 31 maja 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła następujące ustalenia dotyczące wariantów typu VoC oraz VoI:

Warianty budzące obawy (Variants of Concern, VoC):

 • Wariant Alfa – pierwszy przypadek udokumentowano w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2020 r. Alternatywne nazwy: B.1.1.7, a także GRY – wcześniej GR/501Y.V1 oraz 20I (V1).
 • Wariant Beta – najwcześniej wykryty w RPA w maju 2020 r. Nazwy: B.1.351; GH/501Y.V2; 20H (V2).
 • Wariant Gamma – według dostępnych danych pochodzi z Brazylii i wykryto go w listopadzie 2020 r. Nosi też nazwy: P.1; GR/501Y.V3; 20J (V3).
 • Wariant Delta – po raz pierwszy wykryto go w Indiach w październiku 2020 r. W kwietniu 2021 r. został uznany za wariant budzący zainteresowanie (VoI), a od 11 maja klasyfikuje się go jako VoC. Nosi też nazwy: B.1.617.2; G/478K.V1; 21A.

Warianty budzące zainteresowanie (Variants of Interest, VoC):

 • Wariant Epsilon – wykryty w USA w maju 2020 r. (Inaczej: B.1.427/B.1.429; GH/452R.V1; 21C).
 • Wariant Zeta – wykryty w Brazylii w kwietniu 2020 r. (Inaczej: P.2; GR/484K.V2; 20B/S.484K).
 • Wariant Eta – wykryty w wielu krajach w grudniu 2020 r. (Inaczej: B.1.525; G/484K.V3; 21D).
 • Wariant Theta – wykryty na Filipinach w styczniu 2021 r. (Inaczej: P.3; GR/1092K.V1; 21E).
 • Wariant Jota – wykryty w USA w listopadzie 2020 r. Inaczej: (B.1.526; GH/253G.V1; 21F).
 • Wariant Kappa – wykryty w Indiach w październiku 2020 r. Inaczej: (B.1.617.1;G/452R.V3; 21B).
 • Wariant Lambda – wykryty w Peru w sierpniu 2020 r. (Inaczej: C.37; GR/452Q.V1; 20D).
Trwa głosowanie...

Boisz się nowych mutacji koronawirusa?

Czym różnią się warianty budzące obawy (VoC) od tych budzących zainteresowanie (VoI)?

Podział obserwowanych wariantów koronawirusa na dwie grupy wiąże się różnicami, jakie dotyczą jego zachowania w populacji.

Warianty budzące obawy (VoC) – są to wersje koronawirusa SARS-CoV-2, które spełniają wymogi definicji wariantów budzących zainteresowanie (VoC), a jednocześnie wykazujące następujące cechy:

 • zwiększona zdolność do rozprzestrzeniania się lub pogorszenie przebiegu pandemii, lub
 • zwiększona wirulencja (zdolność infekowania) lub zmiany w przebiegu choroby, lub
 • zmniejszona skuteczność środków ochrony zdrowia lub dostępnych metod diagnostycznych, szczepień, środków leczniczych.

Warianty budzące zainteresowanie (VoC) – to wersje koronawirusa, które w porównaniu z szczepem referencyjnym mają w swoim genomie szczególne mutacje skutkujące zmianami ich cech, przy czym zmiany te mogą być już rozpoznane lub może zachodzić takie podejrzenie. Jednocześnie:

 • zostały rozpoznane jako źródło transmisji infekcji w populacji lub powstanie ognisk choroby, lub
 • są uznane za VoI przez WHO w konsultacji z jego zespołem naukowców należących do WHO SARS-CoV-2 Virus Evolution Working Group.

Nowy wariant koronawirusa z Indii ma szczególnie niepokojące cechy. Jest nie tylko bardziej zaraźliwy, ale wywołuje też inne dolegliwości.

Sprawdź, jakie są objawy infekcji koronawirusem Delta!

Wideo

Materiał oryginalny: Wariant Delta – objawy koronawirusa z Indii. Sprawdź nietypowe symptomy infekcji! Czym są warianty Alfa, Beta, Gamma, Delta i inne mutacje? - Strona Zdrowia

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie