18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty z uśmiechem - gdańska broń na choroby i kryzys

gp
Na zdjęciu Marek Wysoczyński oraz szanghajski pacjent i jego uśmiech.
Na zdjęciu Marek Wysoczyński oraz szanghajski pacjent i jego uśmiech. Biuro Promocji Kultury w Gdańsku
Marek Wysoczyński twórca projektu Uśmiechnięta Polska udowadnia już od kilku lat, że uśmiechem można pokonać każdy problem.

Uśmiech pomaga... się uśmiechać. Uśmiech jest ważny jak życie, bo życie to uśmiech. To niby banały, ale Marek Wysoczyński twórca projektu Uśmiechnięta Polska - Światowego Archiwum Uśmiechu udowadnia już od kilku lat, że uśmiech pomaga "przenosić" góry.

Po warsztatach w Domu Dziecka w Szczebrzeszynie, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, szpitalach Gdańska, Gdyni, Nowego Sącza, po spotkaniach z dziećmi w Mołdawii, Meksyku czy Iranie czas przyszedł na Chiny. W Szanghaju dzieci rysowały swoje minki z myślą o sobie pod hasłem "Uśmiech przeskoczy mur Chiński" .

Jednym z celów akcji wymyślonej w 2001 roku jest zebranie uśmiechów dzieci z całego globu. Chińskie dzieci rysowały i uczyły się jak jednym uśmiechem leczyć siebie i pomagać innym.

W najbliższych tygodniach Marek Wysoczyński będzie prowadzić kolejne warsztaty z dziećmi. Najpierw uśmiechnięta akcja trafi do kliniki pediatrycznej w Luksemburgu. Warsztaty i wystawa uśmiechów w tym szpitalu będą zorganizowane na zaproszenie i we współpracy Ambasady RP, Francji i Niemiec.

Kolejnym przystankiem uśmiechniętej akcji będzie Azerbejdżan. Partnerem akcji będzie UAFA, organizacja zajmująca się dziećmi niepełnosprawnymi w Baku. Warsztaty odbędą się w kilku miejscach: społecznym centrum rehabilitacyjnym UAFA w Yasamal (centralnym regionie Baku) i w 2 centrach przy domach dziecka na obrzeżach Baku (w Saray i Shagan). Wernisaż będzie miał miejsce w galerii Kapellhaus w stolicy Azerbejdżanu.

Oprócz uśmiechów, które przywiezie ze sobą pomysłodawca akcji (cała kolekcja liczy już ponad 5 tys. prac!) pokazane będą uśmiechy z Baku. Najważniejsze to: uśmiech pani prezydentowej (Mehriban Aliyeva), zwycięzców Eurowizji 2011 (Elli & Nikki), światowej sławy artysty mugham (Alim Gasimov)...

Z Gdańska do tych obu miejsc pojadą uśmiechy Lizy Minelli, Krzysztofa Pendereckiego, Lecha Wałęsy, Królowej Jordanii, Jerzego Buzka, Manuella Barroso, ale również Guentera Grassa, Andrzeja Wajdy.

Będą tam uśmiechy stworzone błotem na mokrym papierze przez dzieci z Indii albo na suchym liściu stworzonym przez grafika Jarosława Nowaka. Bo niezwykłe są nie tylko same uśmiechy, ale też materiał, z jakiego są tworzone: szkło, kryształy Swarowskiego, drewno czy metal. Ale również, na czym są one wykonywane. Tak, jak np. uśmiech wyszyty kamieniami na poduszce przez Justynę Steczkowską czy narysowany na czarnym pasie przez judokę Przemysława Matyjaszka.

- Każdy uśmiech to kolejna szczypta zdrowia, chwila szczęścia i moment zapomnienia o chorobie, o kłopotach, o bólu - mówi Marek Wysoczyński dyrektor Biura Promocji Kultury w Gdańsku. - To takie oczywiste, a tak rzadko stosowane. Ale wystarczy spojrzeć, jaki uśmiech wymyśliła i wycięła Wisława Szymborska. Jak zwykli ludzie patrzą i uśmiechają się widząc dziecięce obrazy, grafiki, rzeźby...

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto