Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wda i krzyż jezior widziany z wieży - takie atrakcje tylko na ścieżce rowerowej Schodno-Wdzydze

Joanna Surażyńska
Wdzydzka pętla rowerowa.
Wdzydzka pętla rowerowa.
Piękne jeziora w otoczeniu lasów, rzeka Wda, krzyż Jezior Wdzydzkich z punktu widokowego w Czarlinie oraz Wdzydze Kiszewskie z Muzeum Kaszubskim Parkiem Etnograficznym - to wszystko można zobaczyć podczas wyprawy rowerowej ścieżką przyrodniczą Schodno-Wdzydze Kiszewskie. Jej długość wynosi 24 km. Po drodze znajduje się 8 przystanków.

Trasa prowadzi przez północną część Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Od budynku Zielonej Szkoły w Schodnie, kierując się znakami na drzewach, jedziemy na południe. Po drodze mijamy barwnie kwitnące, podmokłe łąki. Na tych terenach można zaobserwować żurawie i bociany białe. Mijając tereny leśne, docieramy do cieku łączącego dwa jeziora: Słupino i Słupinko, a następnie dojeżdżamy do malowniczego jeziora Zatur, pokrytego kwitnącymi grzybieniami białymi i północnymi - oba gatunki podlegają ścisłej ochronie. Ze wzgórza w Przerębskiej Hucie widać miejsce, gdzie rzeka Wda łączy się z jeziorem Słupinko. Niewątpliwą atrakcją jest drewniany most na Wdzie, w jej ujściu do Jeziora Radolnego.

Rowerem wokół Jeziora Raduńskiego Dolnego

Dojeżdżając do wsi Czarlina, warto udać się do punktu widokowego. Z pomostu można zobaczyć wszystkie cztery jeziora: rozciągające się na wprost jezioro Wdzydze, po prawej mijane wcześniej Jezioro Radolne, z lewej strony rozciągają się wody jeziora Gołuń, a za nami Jezioro Jelenie. Z Czarliny jedziemy na północ i objeżdżamy Jezioro Jelenie. Docieramy do kompleksu wilgotnych łąk, przez które przepływa rzeka Studzienica.

Dojazd do Wdzydz wyznaczono jako czarny szlak. Trasa rowerowa na tym odcinku przebiega szosą, więc należy zachować szczególną ostrożność. Po odpoczynku we Wdzydzach wyruszamy w kierunku Schodna. Początkowo jedziemy szosą, ale za Studzienicą skręcamy w prawo w las. W środku lasu możemy się zatrzymać na odpoczynek. Okoliczne drzewa oznaczone są żółtymi paskami jako wyłączony drzewostan nasienny, z którego pozyskuje się nasiona do hodowli młodych drzew. Wyruszając dalej, mijamy jeziora Białe i Kramsko Małe i docieramy do Wąglikowic. Stąd jedziemy prosto do Loryńca. Warto zatrzymać się przy okazałym klonie, pomniku przyrody. Do Schodna dojeżdżamy wzdłuż jeziora o tej samej nazwie.

Nasze propozycje na atrakcyjne wakacje na Pomorzu 2011

Informacje użyteczne
- Zacznij od zapoznania się z przebiegiem ścieżki na mapie, a najlepiej zabierz mapę ze sobą. Zadbaj o ubiór dostosowany do czasu wycieczki i warunków atmosferycznych. Nie zapomnij o lekkich, wygodnych i wytrzymałych butach, które pozwolą ci pokonać każdą ścieżkę. Twój rower musi być sprawny i wyposażony w odpowiednie światła i odblaski. Zabierz potrzebny prowiant i coś do picia. Do prowadzenia obserwacji przydadzą się lornetka, aparat fotograficzny, lupa, atlasy roślin i zwierząt.
- Po drodze rowerzyści będą mijać tablice edukacyjne. Dzięki nim można się dowiedzieć wielu ciekawostek na temat Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, m.in. o jeziorze Wdzydze, troci wdzydzkiej czy pomnikach przyrody.
- Ścieżka łączy się z innymi szlakami m.in. - pieszą ścieżką przyrodniczą wokół jeziora Schodno, "Szlakiem pięciu jezior", rowerową ścieżką przyrodniczą "Pętla Lipno", trasą Kościerzyna-Wdzydze Kiszewskie, "Dookoła Jezior Wdzydzkich" oraz szlakami PTTK.
- We Wdzydzach warto zobaczyć Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny. To najstarsze muzeum na świeżym powietrzu, które prezentuje zabudowę dawnej wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto