Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wdzydze Kiszewskie. Uroki kaszubskiej wsi

Maciej Wajer
Zwiedzanie muzeum we Wdzydzach Kiszewskich to spotkanie z prawdziwą historią
Zwiedzanie muzeum we Wdzydzach Kiszewskich to spotkanie z prawdziwą historią fot. maciej wajer
W muzeum we Wdzydzach Kiszewskich przeniesiesz się w czasie i zobaczysz chałupy i dworki sprzed setek lat.

To jedno z najpiękniejszych i jednocześnie unikatowych miejsc na całym Pomorzu. Odwiedzając je, możesz przenieść się w czasie i zobaczyć, jak dawniej wyglądała kaszubska wieś. Mowa oczywiście o Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

Przebywając na Pojezierzu Kaszubskim tego miejsca nie sposób ominąć. Muzeum powstało na początku XX wieku z inicjatywy osiadłych we Wdzydzach Kiszewskich pod koniec lat 90. XIX wieku Teodory i Izydora Gulgowskich. Obecny stan tego obiektu jest efektem wieloletnich działań mnóstwa ludzi. Obszar muzeum obejmuje 22 ha, a w plenerowej jego części znajduje się ponad 40 obiektów architektury ludowej.

Czytaj także: Kwiat rycerstwa na zamku w Gniewie

Odwiedzając skansen można w nim zobaczyć zarówno zagrody chłopskie, jak i szlacheckie, chałupy, dworki, kościół, wiatraki, kuźnię oraz tartak. We wspomnianych obiektach można również odnaleźć charakterystyczne urządzenia oraz sprzęt, który był używany przez mieszkańców kaszubskiej i kociewskiej wsi od XVII do XX wieku. Z kolei najnowszym nabytkiem jest odrestaurowana, XVIII-wieczna karczma z Rumi.

- Prace trwały kilka lat - mówi Teresa Lasowa, dyrektor Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego. - Została ona oddana do użytku w tym roku. Karczmę odbudowano ze wszystkimi detalami. Ponadto znajdują się w niej infokioski, a także jest miejsce na organizowanie wystaw oraz konferencji naukowych.
Warto też dodać, że od połowy tego miesiąca będzie w niej funkcjonować część restauracyjna, w której każdy będzie mógł skosztować regionalnych potraw.
Muzeum tętni życiem przez cały rok. Organizowane są wystawy czasowe, konferencje, promocje książek, lekcje muzealne itp. Największym wydarzeniem jest oczywiście Jarmark Wdzydzki, który odbywa się w trzecią niedzielę lipca. Dużą popularnością cieszą się także majówki, noc świętojańska oraz widowisko obrzędowe "Ścinanie kani".

Dobrze wiedzieć

Dojazd
Do Kościerzyny dojechać można drogą krajową nr 20, a także wojewódzkimi 214 i 221. Z Kościerzyny należy kierować się w stronę Wąglikowic, a stamtąd pozostaje już tylko kilka kilometrów do Wdzydz.

Godziny otwarcia w sezonie
• wtorek- niedziela w godz. 10-18
• poniedziałek od 10 do 14 - zwiedzanie obiektów tylko z zewnątrz

Ceny biletów
• normalne 12 zł
• ulgowe 9 zł

Parking
Nowe wejście do muzeum znajduje się ok. 200 metrów (na lewo) od starego. Do dyspozycji bezpłatny parking na ok. 100 miejsc

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto