Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We wtorek szóstoklasiści napiszą test

Agata Cymanowska
Egzamin nie wpływa na rekrutację, ale ci, co napiszą źle, mogą mieć trudności w gimnazjum
Egzamin nie wpływa na rekrutację, ale ci, co napiszą źle, mogą mieć trudności w gimnazjum archiwum
Blisko 23,5 tys. szóstoklasistów z 643 pomorskich szkół przystąpi we wtorek o godz. 9 do pierwszego w życiu egzaminu - sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej. Sprawdzianu nie można nie zdać, a jego wynik nie ma wpływu na rekrutację do gimnazjum i nie jest odnotowywany na świadectwach szkolnych.

Przeczytaj także: Punkty opieki tak jak przedszkola

Jednak ci uczniowie, którzy nie opanowali w wystarczającym stopniu wszystkich wymaganych podstawą programową umiejętności, a na egzaminie wypadną słabo, mogą mieć potem kłopoty w gimnazjum.

- Nic złego się nie dzieje. Będzie dobrze! - uspokaja Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - Możemy się spodziewać, że podobnie jak w latach ubiegłych sprawdzian uczniowie napiszą na poziomie średniej krajowej lub trochę powyżej - zapowiada.

Jeszcze trzy lata temu uczniowie klas szóstych z Pomorza pod względem liczby uzyskanych punktów (63 procent) na sprawdzianie zajęli ostatnie miejsce w Polsce (razem z 6 innymi województwami), dodatkowo wykazując się najgorszą umiejętnością pisania wypracowań. Rok temu tylko cztery województwa wypadły gorzej (średni wynik to 24,13 pkt, przy najlepszym 25,61 - małopolskie i najgorszym 23,67 - zachodniopomorskie).

- Trema jest, ale taka motywująca, bo technicznie i organizacyjnie uczniowie wiedzą już, jak taki sprawdzian wygląda - mówią nauczyciele. Szkoły na kilka miesięcy przed testem kompetencyjnym organizują bowiem próbny test.

- Nasi uczniowie są już oswojeni ze sprawdzianem, ponieważ organizowaliśmy próbny i to we właściwych salach, z przyborami, w odpowiednich strojach - tłumaczy Bożena Tempska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 55 w Gdańsku.

Próbny egzamin organizowany jest jednak przede wszystkim po to, by pokazać, nad czym należy jeszcze pracować. - To efekt tego, że dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed komputerem, który zajął miejsce książki - wyjaśnia Tempska. - Mieliśmy jednak kilka miesięcy na działania naprawcze - dodaje.

Z kolei uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 20 na próbnym teście najsłabiej poradzili sobie z korzystaniem z informacji.

- Poprzednio najgorzej wypadło czytanie, ale nauczyciele położyli na to taki nacisk, że teraz wychodzi najlepiej - wyjaśnia Jolanta Bednarczyk, wicedyrektor SP nr 20 w Gdańsku.

Obowiązkowy sprawdzian na zakończenie podstawówki sprawdza pięć najważniejszych dla ucznia umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i zastosowania wiedzy w praktyce. Uczniowie mają za zadanie m.in. odpowiedzieć na pytania do tekstu - rok temu był to fragment wspomnień Kazimierza Górskiego, czy napisać krótkie wypracowanie.

Egzamin jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. Uczniowie na rozwiązywanie zadań mają godzinę. Ci z dysfunkcjami mają dodatkowy czas. Na sprawdzianie można zdobyć maksymalnie 40 punktów.

Szkoły mają tego dnia wolne od zajęć dydaktycznych, ale czynne są świetlice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto