Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wesele Wyspiańskiego na teatralnych scenach

Joanna Żeliszczak
Joanna Żeliszczak
Jeszcze tylko ponad miesiąc mają ci, którzy nie widzieli aktualnej wystawy Działu Teatralnego Muzeum Narodowego w Gdańsku w Oddziale Sztuki Współczesnej Pałacu Opatów w Oliwie.

Ubiegły rok był Rokiem Stanisława Wyspiańskiego i w związku z tym Muzeum Narodowe w Gdańsku zorganizowało wystawę poświęconą najbardziej znanej sztuce młodopolskiego dramatopisarza.

Wernisaż odbył się 29 listopada 2007 roku – w setną rocznicę śmierci pisarza.

Pierwsza z sal, którą odwiedzają widzowie, prezentuje dokumentację wydarzenia, które było genezą „Wesela” – zabawę po ceremonii zaślubin Lucjana Rydla (przyjaciela Wyspiańskiego) i Jadwigi Mikołajczykówny. Unikatowy zestaw zdjęć zawiera portrety osób będących pierwowzorami postaci dramatu, rzeczywiste miejsca, w których rozgrywały się wydarzenia. Wreszcie można się przekonać, że to, czego nas uczyli w szkole, jest prawdą.

W następnych salach zgromadzono chronologicznie materiały rekonstruujące chociaż w pewnym stopniu inscenizacje „Wesela” w polskich teatrach – niemożliwe było pokazanie ponad dwustu realizacji. Umieszczone w nich zdjęcia pokazują różnorodność wyobraźni reżyserów, kostiumologów czy scenarzystów pracujących nad kolejnymi spektaklami tej samej sztuki. Oprócz fotografii, można zobaczyć również programy, afisze i plakaty teatralne, a także kostiumy i rekwizyty wybranych inscenizacji. Największym skarbem wystawy jest kaftanik Isi z prapremiery „Wesela” w 1901 roku.

Ciekawe rozwiązanie zastosowano do prezentacji tańca chochołów – w ostatniej sali ustawiono snopy słomy na kole.

Wystawa pokazuje różne warianty realizacji sztuki Wyspiańskiego – niektórzy reżyserzy wierni byli tekstowi, inni – odchodzili od niego i dodawali rzeczy, które miały powiedzieć jeszcze coś więcej.

I mimo, że każdy z nas pamięta ze szkoły omawianie trudnego i dość abstrakcyjnego tekstu sztuki Wyspiańskiego, warto wybrać się na poświęconą mu wystawę do Pałacu Opatów. Być może zaklęci na zawsze na papierowych fotografiach aktorzy grający postacie dramatu powiedzą nam coś więcej o nas samych…

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 9 - 16

Bilety:
Indywidualne – 9 zł (normalny), 6 zł (ulgowy), rodzinny – 18 zł
Grupowe (powyżej 10 osób) – 2 zł/osoby
Lekcja muzealna dla szkół (do 40 osób) – 40 zł

Kontakt: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto