Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weterynaryjna bariera w portach

JAS
Fot. Grzegorz Mehring
Fot. Grzegorz Mehring
Ochronie kraju i całego obszaru Unii Europejskiej przed przedostaniem się wirusa ptasiej grypy i innych chorób służą działania podjęte w porcie gdańskim.

Ochronie kraju i całego obszaru Unii Europejskiej przed przedostaniem się wirusa ptasiej grypy i innych chorób służą działania podjęte w porcie gdańskim. Mają one skuteczniej zapobiegać niekontrolowanemu przywozowi z krajów trzecich, a więc spoza Unii, produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Działania zapobiegawcze są zgodne z przepisami i wymogami Unii, dotyczącymi przywozu żywności pochodzenia zwierzęcego, przeznaczonej do indywidualnego spożycia.

Odpady do utylizacji

- Statki handlowe i pasażerskie, przypływające do naszych portów z krajów trzecich, obowiązuje wcześniejsze powiadamianie o ilości przewożonych produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego - wyjaśnia Alfred Szyliński, powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni. - Portowe służby ochrony środowiska mogą kierować więc na te statki, zaraz po ich zacumowaniu, ekipy firm uprawnionych weterynaryjne do odbioru, które dawniej określano jako odpady. Produkty muszą trafić do specjalnych, odpowiednio oznaczonych pojemników, dostarczonych podczas odprawy wejściowej. Po zakończonej odprawie pojemniki są zabierane ze statku, a zgromadzone w nich produkty przekazuje się do zakładu utylizacyjnego. Natomiast celnicy zostawiają załogom statków plakaty informujące, jakich produktów nie można przywozić. Szyliński podkreśla, że w przypadku wielkich wycieczkowców, które wpływają do Gdańska i Gdyni, ich pasażerom nie wolno wynosić na ląd żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego. Wszystkie ograniczenia, wynikające z przepisów unijnych, obejmują nawet żeglarzy z jachtów przypływających z krajów trzecich.

Zaostrzenie kontroli

- Przepisy unijne, zakazujące przywozu żywności, wprowadzono już w ubiegłym roku i jest on związany z zapobieganiem epidemiom różnych chorób zakaźnych - zaznacza Szyliński. - Zagrożenie wystąpieniem ptasiej grypy tylko zaostrzyło egzekwowanie w portach tego zakazu. Natomiast służby weterynaryjne nie sprawdzają transportów opakowanego zamrożonego drobiu, który tranzytem, przez nasze porty, trafia na rynki wschodnie. Towar ten jest osobno składowany w chłodniach portowych, a potem ekspediowany do zagranicznych odbiorców.

W morskich przejściach granicznych w porcie gdańskim, zarządzanych przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA, zadania wynikające z obowiązujących przepisów unijnych są realizowane w ścisłej współpracy ze służbami inspekcji weterynaryjnej i urzędami celnymi. Jeżeli produkty pochodzenia zwierzęcego przywożone przez podróżnych i marynarzy nie są gromadzone w pojemnikach i przekazywane do utylizacji, to zgodnie z prawem konfiskują je służby celne.
Na zlecenie ZMPG SA odbiorem pojemników ze zgromadzonymi produktami zajmuje się spółka Port - Trans w Gdańsku. Jej zadaniem jest również dostarczanie operatorom poszczególnych nabrzeży czystych pojemników oraz plakatów informacyjnych.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto