Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wichury i powodzie będą nas nawiedzać. Słuchajmy ostrzeżeń

red.
fot. Karolina Misztal
Czy potrafimy obronić się przed tak silnymi nawałnicami, jak ta, która niedawno nawiedziła Pomorze? Co robić, gdy potężna siła wiatru może zagrażać życiu? Jak się zachować, gdy grozi powódź?

Meteorolodzy przypominają, że ekstremalne zjawiska były i będą się pojawiać. Zasadnicze znaczenie ma w tej sytuacji pilne powiadomienie o zbliżającym się żywiole i wiedza, jak się zachować, gdy zagrożone jest życie.

Podczas burz i nawałnic

- unikaj przebywania na otwartej przestrzeni, szukaj schronienia w budynku; jeśli to niemożliwe, postaraj się przyjąć bezpieczną pozycję (kucnij, zbliżając stopy maksymalnie do siebie)

- jeśli jesteś w grupie, rozdzielcie się, żeby nie tworzyć skupiska

- nie rozmawiaj przez telefon komórkowy

- zejdź z roweru, żeby nie dotykać jego metalowych części, unikaj kontaktu z metalowymi przedmiotami, nie stawaj pod pojedynczym wysokim drzewem ani w pobliżu wysokich konstrukcji, linii wysokiego napięcia, przewodów lub trakcji

- zejdź ze szczytów wzniesień w obniżenie terenu

- na otwartych zbiornikach wodnych natychmiast wyjdź z wody, łódki lub kajaka na brzeg

- w mieszkaniu i domu zamknij wszystkie okna; z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr

- wyłącz z kontaktów urządzenia elektryczne

- nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny.

Co robić w sytuacji zagrożenia powodziowego

- przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku

- przygotuj w bezpiecznym miejscu lekarstwa, dowody tożsamości (również akty urodzenia), kosztowności, pieniądze

- dokumenty dotyczące domu i posiadanych gruntów, działalności gospodarczej i polisy ubezpieczeniowe

- jeśli możesz, odeślij dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce

- upewnij się, że wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci, wiedzą co robić w razie powodzi; ustal drogi ewakuacji, jeśli posiadasz Rodzinny Plan Powodziowy przypomnij wszystkim członkom rodziny jego zapisy

- naucz najbliższych członków rodziny odłączania źródeł energii, gazu i wody

- zgromadź w domu niezbędną ilość żywności o długotrwałej ważności do spożycia, wodę i przygotuj odpowiednią odzież, latarki, koce i środki higieniczne

- dbaj o to, by twój telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany

- jeśli masz sprzęt pływający utrzymuj go w sprawności (pontony, łodzie itp.) i używaj go wyłącznie podczas zagrożenia życia

- pojazdy z terenu posesji przemieść w niezagrożone powodzią miejsca

- zabezpiecz budynek

- przygotuj się do ochrony domu i dobytku przed skutkami powodzi, przygotuj worki napełnione piaskiem

- rozważ ewakuację zwierząt zaraz po ogłoszeniu alarmu - jest trudna i zajmuje dużo czasu -sprzęt pływający będący w dyspozycji straży pożarnej czy wojska bardzo często nie nadaje się do ewakuacji dużych zwierząt

- zabezpiecz substancje niebezpieczne - pestycydy i inne środki chemiczne, zbiorniki z olejem, paliwem

- przygotuj się do ewakuacji - pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko - oprócz bezpośredniego zagrożenia utonięciem, musisz liczyć się z narażeniem na choroby zakaźne, brak prądu, wody i kanalizacji

Gdy woda opadnie

- sprawdź fundamenty domu - czy nie ma pęknięć lub innych uszkodzeń, upewnij się, że budynek nie grozi zawaleniem, a w przypadku wątpliwości zgłoś to nadzorowi budowlanemu, władzom samorządowym i ubezpieczycielowi

- sprawdź instalację elektryczną i gazową, korzystając ze specjalistycznej pomocy

- jeżeli majątek był ubezpieczony, jak najszybciej skontaktuj się z ubezpieczycielem i dowiedz się, jakie działania musisz podjąć, by uzyskać odszkodowanie.

W razie klęski

Eksperci radzą, by każda rodzina przygotowała podstawowe wyposażenie na wypadek klęsk żywiołowych lub ewakuacji. Podczas katastrof może brakować elektryczności, gazu, wody itp. Możliwe, że warunki uniemożliwią opuszczenie domu przez wiele dni.

Wyposażenie powinno zawierać:

- żywność: mięso, owoce i warzywa w puszkach, puszkowane soki, mleko, zupy, cukier, sól, przyprawy, wysokokaloryczne pożywienie (witaminy, słodycze, żywność dla niemowląt i ludzi starszych, suchary, ekstrakty kawy i herbaty) - zapas na okres 3-5 dni przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

- wodę: należy ją zgromadzić w plastikowych pojemnikach w ilości 4-5 litrów na osobę na okres 3-5 dni, wliczając wodę do utrzymania podstawowych zasad higieny (woda powinna być odkażona, np. wybielaczem do prania o stężeniu 5,25 proc. w ilości 1 kropla na litr wody).

- odzież i rzeczy do spania: odzież i buty, a dodatkowo okrycie przeciwdeszczowe, koc lub śpiwór

- apteczkę pierwszej pomocy: gaza opatrunkowa jałowa, sterylne bandaże (w tym dziane i elastyczne), taśmy przylepne (plaster bez opatrunku), plastry z opatrunkiem, nożyczki (najlepiej bez ostrych końców), chustę trójkątną, koc ratowniczy (folię NRC), termometr, środki aseptyczne (np. jodyna), środki przeciwbólowe, aspiryna, środki przeczyszczające, węgiel aktywowany, mydło, rękawice lateksowe oraz zapas lekarstw na przewlekłe choroby członków rodziny.

- przybory i narzędzia: turystyczny zestaw do gotowania, radio na baterie lub dynamo, latarki na baterie lub dynamo, zapasowe baterie, nóż wieloczynnościowy, zapałki, gwizdek, lusterko, przybory do pisania, przybory do higieny, plastikowe pojemniki, worki foliowe, mocną taśmę klejącą, linkę, papier toaletowy, przybory do szycia.

Woda i żywność gromadzona na czas zagrożeń powinna mieć możliwie długi termin zdatności do spożycia. Sprawdzaj zapasy co jakiś czas i regularnie je wymieniaj, wykorzystując zapasy z kończącym się terminem do bieżących potrzeb.

Na bieżąco


aplikacje, sms-y, komunikaty

W kilkuset gminach i miastach (także w UM w Gdańsku) działa bezpłatny system informacji kryzysowej SISMS. Samorządy i inne podmioty wykorzystują go do natychmiastowego ostrzegania o zagrożeniach, zdarzeniach i utrudnieniach. System SISMS pozwala na komunikację trzema kanałami:

- przez aplikację Blisko, która zaproponuje nadawców z danego obszaru i sam zdecydujesz, z jakich serwisów tematycznych chcesz otrzymywać powiadomienia.

Aplikację oferują sklepy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store).

- SMS-em - odbierzesz zwięzłe wiadomości tekstowe

- za pośrednictwem serwisu e-mail otrzymasz pełne informacje na interesujący cię temat.

Szczegóły na: www.sisms.pl

Regionalny System Ostrzegania (RSO) powiadamia o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i przez aplikację RSO, która również pozwoli na przegląd w telefonie komórkowym bieżących ostrzeżeń meteorologicznych, hydrologicznych, informacji drogowych itp. To kolejne bezpłatne narzędzie, z którego warto korzystać.

"Obrazy radarowe pokazywały, że jest dramatycznie". Łowcy burz wiedzieli, że zbliża się kataklizm

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto