MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej na organizacje charytatywne

Robert Kiewlicz
Możliwość przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego uzyskają też płacący podatek liniowy. Prawo takie uzyskaliby ci podatnicy, którzy opodatkowani są 19-proc.

Możliwość przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego uzyskają też płacący podatek liniowy. Prawo takie uzyskaliby ci podatnicy, którzy opodatkowani są 19-proc. PIT, oraz podatnicy, którzy uzyskują dochody z kapitałów pieniężnych. Takie przepisy mają obowiązywać już od przyszłego roku.

Dzięki takiemu rozwiązaniu poszerzony zostanie krąg osób wspierających organizacje charytatywne. Obecny brak możliwości odliczenia 1 proc. na organizacje pożytku publicznego są dyskryminujące dla przedsiębiorców. To oni najczęściej wybierają 19-procentową stawkę liniową podatku. Według obowiązujących przepisów, wybór ten zamyka im jednak możliwość korzystania z wszelkich ulg podatkowych i zwolnień. Tracą też możliwość skorzystania z odpisu na organizacje pożytku publicznego.
- Przedsiębiorcy z chęcią skorzystają z tej możliwości. Sam jestem gorącym zwolennikiem tej możliwości - twierdzi Maciej Dobrzyniecki, kanclerz Gdańskiej Loży BCC. - Ważne jest dla mnie, że te pieniądze pójdą na konkretny cel, nie na kolejne nieudane inwestycje lub niepotrzebne szkolenia dla urzędników. To zupełnie inna sprawa niż kiedy podatek jest wrzucany do wielkiego tygla i nie wiadomo, co się z nim dalej stanie.
- Dotychczasowe formułowanie przepisów podatkowych jest nieuzasadnione i ograniczające. Uszczupla to możliwości samych organizacji mających status pożytku publicznego - dodaje Jerzy Boczoń, dyrektor Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. - Tym bardziej, że przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystali z tej możliwości. Łatwiej jest oddać pieniądze komuś we własnym środowisku niż jakiemuś enigmatycznemu państwu.
Kwota odliczona od podatku z tytułu przekazania 1 proc. we wszystkich urzędach naszego województwa wyniosła w tym roku 4 420 723, 94 zł. Najwięcej odliczyli podatnicy z II US w Gdańsku (721 591 zł).
- W województwie pomorskim w rozliczeniu za 2003 rok z możliwości zmniejszenia kwoty podatku należnego o 1 proc. skorzystało tylko 5368 podatników - mówi Monika Kopiecka, rzecznik Izby Skarbowej w Gdańsku. - Natomiast w rozliczeniu za 2004 rok już 33 383 podatników. W roku 2005 było ich prawie 55 tys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto