Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Aleja Lipowa w Gdańsku przejdzie gruntowną rewitalizację. Zarząd Dróg i Zieleni chce, by odzyskała ona swój dawny, zabytkowy kształt

Ewa Andruszkiewicz
Przemysław Świderski
Jeszcze w marcu br. rozpocząć się mają pierwsze prace, związane z rewaloryzacją Wielkiej Alei Lipowej w Gdańsku. Celem planowanych działań jest odtworzenie historycznego kształtu i charakteru zabytkowej alei, a także przywrócenie jej pierwotnego gatunku drzew – lipy holenderskiej.

Przeprowadzenie dokładnych badań archeologicznych, wykonanie inwentaryzacji drzew i organizmów żyjących w ich obrębie, przeanalizowanie flory i fauny glebowej, a także określenie ilości soli znajdującej się na powierzchni kory, gałęzi i pędów każdego drzewa - to zaledwie część działań, które gdański Zarząd Dróg i Zieleni planuje podjąć w ramach szykowanej rewaloryzacji Wielkiej Alei Lipowej.

O tym, że stan zabytkowej alei, rosnącej wzdłuż al. Zwycięstwa, wymaga pilnej naprawy, pisaliśmy szeroko na naszych łamach jeszcze w połowie 2017 roku. W opublikowanym wówczas przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków raporcie przeczytać można było, że spośród 617 drzew, zachowanych do dziś w alei, 27 jest martwych, a kolejne 100 - znajduje się w stanie zamierania.

Na czym dokładnie polegać będą teraz działania naprawcze? - Od marca do października br. potrwa rozszerzona inwentaryzacja drzew i szczegółowe badania warunków środowiskowych alei - zapowiadają przedstawiciele gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Inwentaryzacja obejmie zbadanie organizmów żyjących w obrębie drzew, a także pozwoli określić ilość soli, znajdującej się na powierzchni kory, gałęzi i pędów każdego drzewa. Zanalizowany zostanie ponadto skład flory i fauny glebowej.

Jak tłumaczą dalej gdańscy urzędnicy, w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji każde drzewo znajdujące się w Wielkiej Alei Lipowej otrzyma swój własny, indywidualny paszport, zawierający wymiary, precyzyjną lokalizację na podstawie danych z systemu GPS, a także dokumentację fotograficzną. W paszporcie drzewa znajdą się również informacje na temat jego stanu zdrowotnego, technicznego, kondycji aparatu asymilacyjnego czy zwierząt, roślin i grzybów, występujących w części nadziemnej drzewa.

- Wszystkie dane dotyczące każdego z drzew tworzących Wielką Aleję Lipową będą gromadzone w specjalnej aplikacji GIS. Aplikacja, nad powstaniem której prace toczyć się będą od marca do lipca 2019 roku, będzie źródłem szczegółowych informacji o każdym drzewie i jego aktualnym stanie – tłumaczy dalej gdański ZDiZ. - Badania archeologiczne, kwerenda historyczna oraz szczegółowa inwentaryzacja pozwolą na wykonanie aktualizacji posiadanej koncepcji rewaloryzacji Wielkiej Alei Lipowej. Wskaże ona zakres drzew, które należy zachować oraz sposób postępowania z nimi, m.in. prowadzenia prac pielęgnacyjnych czy zaopatrywania w wodę. W ponownie opracowanej koncepcji wskazane zostaną również rozwiązania dotyczące zagospodarowania terenu, projekty zmian w układzie drogowym, a także sposób pozyskiwania materiału do nasadzeń. Zaktualizowana koncepcja pozwoli określić optymalny sposób prowadzenia rewaloryzacji Wielkiej Alei Lipowej w następnych etapach – podsumowują urzędnicy.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielka Aleja Lipowa w Gdańsku przejdzie gruntowną rewitalizację. Zarząd Dróg i Zieleni chce, by odzyskała ona swój dawny, zabytkowy kształt - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto