Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka wycinka drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Ewa Andruszkiewicz
Wycinka drzew budzi wśród mieszkańców ogromne kontrowersje.
 Leśnicy: Wszystko mamy pod kontrolą
Wycinka drzew budzi wśród mieszkańców ogromne kontrowersje. Leśnicy: Wszystko mamy pod kontrolą T.Bołt
W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym trwa wycinka drzew. Setki z nich zniknęły w ostatnim czasie z lasu wzdłuż ulicy Sopockiej.

Choć leśnicy próbują studzić emocje, sprzeciw mieszkańców wobec prowadzonych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego prac wciąż rośnie. Na facebookowym profilu, skupiającym dziś blisko 5 tys. miłośników drzew, aż wrze od nieprzychylnych komentarzy. To, co przedstawiciele Nadleśnictwa Gdańsk nazywają standardową gospodarką leśną, dla wielu jest po prostu niszczeniem przyrody.

Trójmiejski Park Krajobrazowy.Nie ma społecznej zgody na wycinkę drzew.

Leśnicy czują się jak u siebie na podwórku i robią, co chcą. Lasy nie są ich własnością! Przyzwyczaisz się do jednego miejsca, chodzisz na spacery, robisz zdjęcia i to wszystko w jednej chwili psują leśnicy, którzy wjeżdżają ze swoim destrukcyjnym sprzętem - pisze Grzegorz Zimny należący do grupy „Trójmiejskie Lasy. Społeczny Sprzeciw Przeciw Złej Gospodarce”.

W swoich wypowiedziach jej członkowie zwracają uwagę, że podobny widok rozciąga się nie tylko w części sopockiej Parku, ale także m.in. w Gdyni.
_Ostatnio nie ma już prawie miejsc w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, gdzie nie widać rozjechanych traktorami dróg i stert pociętych drze_w - żali się na tym samym profilu Marcin Iglikowski.

Na nic zdają się tłumaczenia, że prowadzone prace mają przynieść same korzyści.

- Przede wszystkim wycinka kojarzy się z wycięciem i pozostawieniem czegoś, co nie będzie lasem, a to tak nie jest. W Trójmiejskim Parku trwają cięcia, które mają ten las odmłodzić. W miejscach tych będziemy mogli posadzić młode pokolenie drzew, konkretnie dęby. Las ten osiągnął już wiek, który kwalifikuje go do wycięcia zanim zacznie się rozpadać - tłumaczy Michał Grabowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk. - Wszystko po to, by las był wielogatunkowy, wielopiętrowy i miał bardziej urozmaiconą strukturę pionową. Dzięki temu jest bardziej odporny na wszelkie zagrożenia, takie jak wichury czy owady. Jest trwalszy.

Mimo że naturalna gospodarka leśna budzi wśród mieszkańców ogromne kontrowersje, tak naprawdę, jak przekonują leśnicy, prowadzona jest właśnie z myślą o nich.

- W którymś momencie stare drzewa zaczynają się po prostu rozpadać. Zdaję sobie sprawę, że działania przy ulicy Sopockiej są szczególnie widoczne, bo las widać z drogi, ale warto zauważyć, że usuwanie stamtąd drzew jest dla dobra mieszkańców. Las, który rozpadałby się w tym miejscu, byłby niebezpieczny dla przejeżdżających kierowców - dodaje Grabowski.

Ale to nie wszystko. Do argumentów nadleśnictwa przekonać ma mieszkańców także specjalna kampania edukacyjna. Na ulicach Trójmiasta pojawiły się właśnie billboardy z hasłem „Las-drewno-człowiek”.

- Kampania jest po to, by uzmysłowić ludziom, że drewno nas otacza. I że nie powstaje ono w efekcie wycinki drzew chorych czy spróchniałych. Na wszelkiego rodzaju konstrukcje dachowe, schody czy papier idzie drewno dobrej jakości, a więc zdrowe, z drzew, które wycinamy na krótko przed ich rozpadnięciem - tłumaczy Grabowski.

Póki co jednak, zamierzonych efektów kampania nie przynosi.

Słowo drewno wskazuje jednoznacznie na ich intencje. Podprogowo manipulują społeczeństwem, aby zgodziło się na zniszczenie lasów i ich rozkradzenie - uważa Asia Sarnowska należąca do facebookowej grupy walczącej o zaprzestanie wycinki drzew na terenie Parku.

Pozyskane przez leśników drewno trafia na aukcje internetowe i sprzedawane jest dalej zarówno na rynku lokalnym, jak i ogólnopolskim.
- W przemyśle tym zatrudnionych jest kilkaset tysięcy osób. Jesteśmy czwartym eksporterem mebli na świecie, co o czymś świadczy - podsumowuje Grabowski.

Prace na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w części oliwskiej, a więc na obszarze od Gdańska Wrzeszcza do Gdyni potrwają do końca marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto