Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Młyn zyskał nowe okna i dachówki. Specjalnie "postarzane" dachówki zostały sprowadzone z Włoch

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Wielki Młyn zyskał nowe okna i dachówki
Wielki Młyn zyskał nowe okna i dachówki Jakub Steinborn
Nowe dachówki pokryły dach Wielkiego Młyna. Wymieniono też stolarkę okienną. Zabytek przechodzi modernizację, która pozwoli przenieść do niego Muzeum Bursztynu. W Katowni, miejscu obecnej ekspozycji jantaru, powstanie zaś Muzeum Odbudowy Gdańska.

Specjalne, "postarzane" dachówki zostały sprowadzone z Włoch. Zostały zaakceptowane przez konserwatora, który nadzoruje prace. Wcześniejsze pokrycie dachowe pamiętało początek lat 60. XX w.

Okna pokrywa miedź, która z czasem zacznie zmieniać kolor, co jeszcze bardziej nada charakteru temu zabytkowi.

Prace remontowe rozpoczęły się w grudniu 2018 r. Ich koszt wynosi 4,36 mln zł. Modernizacja obejmuje tak ważne prace jak właśnie ocieplenie dachu wraz z wymianą pokrycia i lukarnami, wymianę okien, a oprócz tego wyburzenie bocznej klatki schodowej i szybu windowego i zastąpienie ich nowymi oraz demontaż szklanych boksów.

Po zakończeniu remontu rozpocznie się nowy etap w historii Wielkiego Młyna. Muzeum Gdańska w jego wnętrzu zamierza otworzyć nową wystawę stałą przeniesionego tam Muzeum Bursztynu. Dzięki przeprowadzce prawie trzykrotnie zwiększy się powierzchnia wystawiennicza. Muzeum Bursztynu poszukiwało innego miejsca na nową siedzibę już od otwarcia w 2006 r.

Nowa, wygodna przestrzeń w Wielkim Młynie będzie dostępna dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Znajdzie się tam również miejsce na prowadzenie działalności edukacyjnej. Oprócz wystawy stałej pojawi się też przestrzeń warsztatowa prezentująca obróbkę bursztynu, a także sklepy.

Nieoficjalnie mówiło się, że w murach Katowni powstanie muzeum tortur. Wiadomo już jednak, że od drugiej połowy 2021 roku zwiedzający będą mogli prześledzić w nich historię odbudowy Gdańska po 1945 r.

- Podjęliśmy decyzję, że pokazanie odbudowy stanowi pewien potencjał intelektualny, który wykracza poza funkcjonowanie obiektu - poinformował rzecznik. - Nie oznacza to jednak, że zaprzestaniemy opowiadania o historii obiektu.

Wśród eksponatów znajdą się m.in. liczne materiały zdjęciowe oraz nagrania relacji świadków ówczesnych wydarzeń.

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto