Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wikimania 2010 w Gdańsku? Mamy dużą szansę!

Oliwia Piotrowska
Oliwia Piotrowska
Międzynarodowe spotkanie osób związanych z Fundacją Wikimedia - Wikipedystów, ludzi internetu, naukowców - być może odbędzie się w Gdańsku. Organizatorzy mają poparcie władz miasta.

Wikimania, czyli konferencja Fundacji Wikimedia - to międzynarodowa, prestiżowa impreza. Nie tylko konferencja, ale także imprezy towarzyszące, spotkania i rozmowy. A wszystko dla fanów Wikipediii innych projektów opartych na wiki - mechaniźmie pozwalającym każdemu tworzyć i edytować treść w internecie. Wikimania jest organizowana przez wolontariuszy, podobnie jak Wikipedia jest przez nich tworzona.

- Wikimania to wg definicji własnej "międzynarodowa konferencja przeznaczona dla osób edytujących projekty Wikimedia i zainteresowanych nimi w inny sposób." - powiedział MMce Tomasz Ganicz, prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska. - W praktyce jednak konferencja ta przyciąga wiele osób realizujących podobne projekty w internecie, podobne zarówno z punktu widzenia stosowanego oprogramowania jaki i celów. Uczestniczą także osoby ze świata nauki, polityki i biznesu zainteresowane tym, co "słychać" w szeroko rozumianej dziedzinie wolno-dostępnych treści edukacyjnych. W 2007 r. w Taipei uczestniczyło ponad 1100 osób z 98 krajów - dodaje.

Lipiec 2010

Pomysł narodził się w głowach trójmiejskich członków Stowarzyszenia. 30 września spotkali się z przedstawicielami Urzędu Miasta Gdańska i Biura Prezydenta Gdańska. Wikimania w Gdańsku miałaby trwać od 9 do 11 lipca 2010.

- Otrzymaliśmy zapewnienie, że miasto poprze nasze działania przy organizacji Wikimanii - powiedział MMce Wojciech Pędzich, wolontariusz, członek Stowarzyszenia Wikimedia, jeden z pomysłodawców Wikimanii w Gdańsku. - Otrzymaliśmy list, w którym prezydent Paweł Adamowicz zapewnia nas o poparciu miasta dla naszych działań, wstępnie zarezerwowano dla celów zjazdu Filharmonię Bałtycką i Centralne Muzeum Morskie.

Urząd miasta potwierdza, że pomysł Wikimanii spotkał się z zainteresowaniem władz Gdańska.

- Podczas spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Wikimedia Polska zapadła decyzja, że Prezydent Gdańska wesprze starania Stowarzyszenia o możliwość zorganizowania w naszym mieście ogólnoświatowej konferencji Wikimania 2010 - powiedziała MMce Helena Chmielowiec, dyrektor Kancelarii Prezydenta. - Mam nadzieję, że na początku kwietnia Rada Powiernicza Fundacji z USA podejmie decyzję o wyborze miejsca i tym miejscem będzie Gdańsk.

Czas tworzenia oferty - przyda się pomoc Na razie trwa przygotowywanie oferty. Kandydujące miasta składają swoje oferty na początku roku. Po pytaniach, debatach, szczegółowej ocenie, Rada Powiernicza Fundacji Wikimedia podejmuje decyzję w kwietniu.

Oferta oceniana jest pod wieloma względami. Liczy się nie tylko jej poprawność, budżet czy ilość miejsc, jakie udało się zapewnić na obrady i imprezy towarzyszące, ale także atrakcyjność turystyczna miasta, zainteresowanie mediów czy środowiska lokalnego.**Z tego powodu, oficjalne poparcie władz Gdańska ma niebagatelne znaczenie, jednak może nie wystarczyć.

 

Jak przyznaje Wojciech Pędzich, konkretna pomoc ze strony urzędników byłaby ważna dla zwiększenia naszej szansy. - Urząd Miasta ma rzecz jasna lepszą od nas pozycję choćby do negocjacji. Mógłby wesprzeć nas poprzez rozmowy z właścicielami obiektów pod obrady i imprezy czy przy poszukiwaniu sponsorów - mówi.

- Stowarzyszenie może liczyć na wsparcie ze strony UMG zarówno przy uzupełnianiu formularza zawierającego zgłoszenie, jak i deklaracji spełnienia warunków oraz pomoc organizacyjną - zadeklarowała Helena Chmielowiec.

Przyda się także pomoc wolontariuszy. - Obecnie najbrdziej poszukujemy osób, które pomogłyby przygotować samą ofertę budżetową, osób zorientowanych w organizacji podobnych imprez, które pomogą dopracować szczegóły. Wszystkich chętnych do wsparcia idei organizacji Wikimanii w Gdańsku zapraszam do kontaktu - dodaje Wojciech Pędzich.

Dla MM Trójmiasto mówi Tomasz Ganicz, prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Kiedy i w jakich okolicznościach narodził się pomysł organizacji Wikimanii 2010 w Gdańsku?

- Pomysł krążył w środowisku polskich Wikipedystów od dawna. Początkowo plany dotyczyły jednego z miast Górnego Śląska, ze względu na to, że jest tam liczna grupa osób stale zaangażowanych w organizowanie lokalnych konferencji Wikipedystów z Polski.

Pomysł zorganizowania Wikimanii w Gdańsku pojawił się w 2007 r. jednak, ze względu na to, że wiadomo było, że propozycja lokalizacji europejskiej w 2008 i 2009 nie miała większych szans, zdecydowano się poczekać z ogłoszeniem oferty dopiero na rok 2010. Grupa inicjatywna pomysłu utworzyła swoją własną stronę typu wiki, na której gromadzi wszelkie materiały potrzebne do profesjonalnego przygotowania propozycji.

Jaka jest na dziś szansa, że Wikimania 2010 odbędzie się w Gdańsku?


- Wydaje się, że jest spora szansa. Wikimania w Europie odbywała się ostatni raz w 2005 r., a następnie po jednym razie w USA, na Tajwanie, w Egipicie, zaś w 2009 ma się odbyć w Argentynie, tak więc "obeszła" już wszystkie kontynenty, oprócz Australii i teraz może wrócić do Europy. W propozycjach zgłoszeń jest co prawda Melbourne, ale Australia jest mało prawdopodobnym miejscem organizacji, ze względu na to, że tam będzie wszystkim "za daleko".

Z propozycji w Europie jest zgłoszona aktualnie: Amsterdam, Kopenhaga, Oksford i Montpellier, przy czym żadna z nich nie ma oficjalnego poparcia miejscowych władz uczelni lub miasta. Najlepiej przygotowana w tej chwili jest propozycja Oksfordu, który był już wcześniej zgłaszany i przegrywał z innymi propozycjami. Sukces zależeć będzie od jakości złożonej propozycji. Jak na razie najsłabszą stroną ewentualnego zgłoszenia jest zbyt mała liczba osób, które zadeklarowały udział w komitecie organizacyjnym i które rzeczywiście pomagają przygotować ofertę.

Czy zwykli gdańszczanie mają jakiś wpływ na miejsce organizacji?

- Podobnie jak Wikipedia, do której każdy może dołączyć, organizatorzy Wikimedia 2010 przyjmą z otwartymi rękoma każdą pomoc ze strony "zwykłych gdańszczan" i jest to chyba najlepszy sposób w jaki mogą wpłynąć na powodzenie tego projektu. W tej chwili szczególne potrzebni są tłumacze z języka polskiego na angielski, po to aby przygotować ofertę na poziomie profesjonalnym z językowego punktu widzenia.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto