Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilczy Księżyc, czyli pierwsza pełnia w tym roku (18.01.2022). Na co ludzie skarżą się podczas tej pełni Księżyca? Też tak masz?

Maria Zdrojewska
Naukowo udowodniono wpływ pełni na przypływy i odpływy mórz i oceanów. Jeśli tak wielkie masy podlegają działaniu Księżyca, podobnie reaguje człowiek. Wiele osób w okresie pełni zauważa zmiany funkcjonowania i zachowania, chociaż nie zawsze umieją je nazywać i powiązać z określoną fazą Księżyca.
Naukowo udowodniono wpływ pełni na przypływy i odpływy mórz i oceanów. Jeśli tak wielkie masy podlegają działaniu Księżyca, podobnie reaguje człowiek. Wiele osób w okresie pełni zauważa zmiany funkcjonowania i zachowania, chociaż nie zawsze umieją je nazywać i powiązać z określoną fazą Księżyca. pixabay
Nadchodzi pełnia Księżyca, pierwsza w tym roku, zwana Wilczym Księżycem. To pełnia w znaku Raka (18.01.2022), a jej kumulacja czeka nas o 00.48 w nocy z poniedziałku na wtorek. Czy już odczuwacie nadmiar emocji? A może nie mogliście zasnąć ostatniej nocy? Sprawdźcie, czego unikać podczas pełni Księżyca.

Pełnia Raka - czas pełen emocji

Sama pełnia Księżyca generuje u wielu osób większe niż zazwyczaj emocje, a pełnia Raka jest pod tym względem wyjątkowa. Nie dajmy się „odpalić”, ale z drugiej strony odczujmy też korzyści tego czasu, by ze swoimi emocjami popracować. Zaglądamy na odwiedzaną przez miłośników astrologii stronę Moonset Story, na której czytamy, m.in. „Trudne emocje są dla nas przewodnikiem. Przeżycie ich w pełni pozwala nam często zrozumieć, skąd się wzięły, ale co ważniejsze jest jedynym sposobem na to by odeszły i zrobiły miejsce na inne doświadczenia”.

Jak na człowieka działa pełnia Księżyca?

Naukowo udowodniono wpływ pełni na przypływy i odpływy mórz i oceanów. Jeśli tak wielkie masy podlegają działaniu księżyca, podobnie reaguje człowiek. Wiele osób w okresie pełni zauważa zmiany funkcjonowania i zachowania, chociaż nie zawsze umieją je nazywać i powiązać z określoną fazą księżyca. Można zauważyć kilka charakterystycznych towarzyszących pełni objawów:

  • mniej panujemy nad sobą, jesteśmy bardziej skłonni do wybuchu agresji lub odwrotnie - mamy spadek nastroju i depresyjne myśli;
  • znaczne grono osób narzeka na bezsenność lub trudności z zasypianiem. Mocne światło Księżyca może zaburzać sen;
  • wiele osób się w tym czasie przejada, a inni są pobudzeni. Dzieje się tak dlatego, że pełnia Księżyca może mieć wpływ na pracę jelit, układu krążenia czy układu rozrodczego u kobiet;
  • obserwuje się problemy z koncentracją, nieracjonalne zachowanie, wahania nastroju;
  • niektórzy uważają, że pełnia sprzyja morderstwom i samobójstwom. To skutek wahań poziomu serotoniny. Statystyki policyjne zdają się potwierdzać ten rytm przestępczości;
  • według przesądów w czasie pełni rodzi się najwięcej dzieci. Jednak współcześnie szpitalne statystyki tego nie potwierdzają. Zwiększa się natomiast produkcja hormonów płciowych, a to sprawia, że rośnie ochota na seks;
  • nie umawiajmy się w czasie pełni na wyrywanie zęba czy zabiegi chirurgiczne, bo podczas pełni rany gorzej się goją i zmniejsza się krzepliwość krwi;
  • pełnia to doskonały czas na farbowanie włosów, bo kolor dłużej się utrzyma i będzie intensywniejszy.

Pełnia Księżyca - czy znasz jej nazwy?

Pełnia w każdym miesiącu otrzymuje swoją szczególną, wyróżniającą ją nazwę. Przez wieki nazwy te wiązały się z poszczególnymi porami roku, zachowaniem zwierząt lub innymi czynnikami, charakterystycznymi dla danego okresu:

  • Pełnia Księżyca Wilka (styczeń) - według wierzeń różnych ludów w tym okresie częściej niż w innych porach roku słychać było wycie głodnych wilków, które cierpiały z powodu małej ilości pożywienia.
  • Pełnia Śnieżnego Księżyca (luty) - związana była z intensywnymi opadami śniegu występującymi o tej porze roku.
  • Pełnia Robaczego Księżyca (marzec) - wiosna to czas, kiedy ziemia odmarza i zimujące w niej zwierzęta budzą się do aktywności.
  • Pełnia Różowego Księżyca (kwiecień) - w Ameryce Północnej wśród tamtejszych ludów ten okres był oznaką kwitnienia tamtejszych różowych kwiatów, co było oznaką nadejścia wiosny.
  • Pełnia Kwiatowego Księżyca (maj) - w tym miesiącu kwitną tysiące kwiatów, dzięki czemu ziemia przybiera rozmaite, jaskrawe kolory.
  • Pełnia Truskawkowego Księżyca (czerwiec) - to czas zbiorów dojrzałej truskawki. Europejczycy z kolei używali nazwy Pełnia Różowego Księżyca, ponieważ zdarzało się, że naturalny satelita Ziemi przybierał taką barwę.
  • Pełnia Koźlego Księżyca (lipiec) - to czas, w którym samcom jeleni zaczyna odrastać poroże i dlatego tak nazwano księżycowe zjawisko.
  • Pełnia Księżyca Jesiotrów (sierpień) - jesiotry były łatwą zdobyczą właśnie w trakcie tego zjawiska. Dlatego też zostało ono nazwanie przez rdzennych Amerykanów właśnie w ten sposób.
  • Pełnia Księżyca Plonów (wrzesień) - ta nazwa ma związek z rozpoczynającymi się wówczas zbiorami kukurydzy, a także innych upraw.
  • Pełnia Myśliwych (październik) - wedle tradycji jest to najlepszy czas dla polujących – liście spadają z drzew, a zwierzęta są otłuszczone po lecie i trudniej im się skryć przed myśliwymi.
  • Pełnia Bobrzego Księżyc (listopad) Dla rdzennych ludów Ameryki Północnej oraz później kolonistów był to czas zastawiania wnyków na bobry – jeszcze zanim lód skuje rzeki i jeziora.
  • Pełnia Zimnego Księżyca (grudzień) - nadchodzą mrozy, a noce są długie i zimne. Z tego też powodu inna nazwa to Pełnia Długich Nocy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto