MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualna Polska nie będzie likwidowana

Tomasz Troczyński
Wirtualna Polska nie jest już w stanie upadłości prowadzącej do likwidacji. Sąd wydał postanowienie, w którym dotychczasowy status spółki zmienił się - postawiona została w stan upadłości nie w celu likwidacji, ale w ...

Wirtualna Polska nie jest już w stanie upadłości prowadzącej do likwidacji. Sąd wydał postanowienie, w którym dotychczasowy status spółki zmienił się - postawiona została w stan upadłości nie w celu likwidacji, ale w celu ugody z wierzycielami.

- To jest bardzo dobra wiadomość dla pracowników, internautów i wszystkich, którzy lubią wp. pl - mówi Wojciech Reguła, jeszcze kilkanaście godzin temu syndyk, teraz zarządca wp. pl. - Wyraźnie rośnie prawdopodobieństwo, że przedsiębiorstwo w niezmienionej postaci będzie funkcjonować na rynku.
Decyzja sądu - zgodna z wnioskiem akcjonariuszy mniejszościowych - oznacza, że pojawiły się realne szanse na wyprowadzenie wp. pl z dotychczasowego konfliktu między akcjonariuszami. Sytuacja spółki i mniejszościowych akcjonariuszy wyraźnie wzmocniła się dzięki... Unii Europejskiej. Po 1 maja rynek telekomunikacyjny jest zderegulowany - usługi można zamawiać wszędzie. W związku z tym TP SA nie może np. odciąć dostępu do wp. pl, gdyż natychmiast znajdą się podmioty gotowe dostarczyć portalowi swoje usługi. W tej sytuacji w relacjach między Grupą TP SA a mniejszościowymi akcjonariuszami wp. pl dominować zaczynają układy biznesowe. Firma znalazła się w upadłości na skutek konfliktu akcjonariuszy - TP SA (ok. 80 proc.) oraz mniejszościowych akcjonariuszy. TP Internet zobowiązała się w 2001 r. do wykupienia ok. 20 proc. akcji za ok. 200 mln zł. Później kwota ta była uznawana przez Grupę TP SA za zbyt wysoką, np. wobec cen innych portali.

- Grupa TP SA uniemożliwiała, a przynajmniej utrudniała rozwój portali w sferze oferowania przez nie usług związanych z dostępem do Internetu - mówi Maciej Grabski, mniejszościowy akcjonariusz. - W efekcie polskie portale są warte tyle, ile są, a np. drugi co do wielkości portal we Francji sprzedano niedawno za 1,4 mld dolarów.

W trakcie sporu sąd badający sprawę upadłości zawiadomił prokuraturę, iż w wp. pl mogło dojść do działań na szkodę spółki. Umowa zakładała bowiem, że w przypadku zmniejszenia się liczby użytkowników wp.pl TP SA miałaby zapłacić Grabskiemu mniej niż wspomniane 200 mln zł. Prokuratura bada obecnie, czy takie praktyki - celowe obniżanie liczby użytkowników wp.pl lub inne formy szkodzenia spółce - rzeczywiście mogły mieć miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto