Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualna wycieczka po Westerplatte w Muzeum II Wojny Światowej [wideo,zdjęcia]

Monika Jankowska
Otwarcie pierwszej w Polsce muzealnej strefy VR w Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku
Otwarcie pierwszej w Polsce muzealnej strefy VR w Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku Piotr Hukało
Muzeum II Wojny Światowej zaprasza do strefy wirtualnej rzeczywistości. Zakładając gogle Oculus Rift przeniesiemy się na Westerplatte z września 1939 roku. MIIWŚ jest pierwszą placówką muzealną w Europie, która przygotowała dla zwiedzających taką atrakcję.

Chcesz dowiedzieć się, jak Westerplatte wyglądało między 1 a 7 września 1939 roku? Wystarczy odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W piątek odbyło się tam otwarcie tzw. strefy VR, czyli strefy wirtualnej rzeczywistości. Na zwiedzających czekają specjalne stanowiska i nowoczesne gogle Oculus Rift.

Zobacz: „Westerplatte – polskie Pearl Harbor”. W Muzeum II Wojny Światowej w wirtualnych goglach [zdjęcia]

Zakładamy więc gogle - i już! Naszym oczom ukażą się archiwalne fotografie z Westerplatte wtopione w aktualne panoramy (także z lotu ptaka) - wszystko to w celu zaprezentowania lokalizacji i wyglądu nieistniejących obiektów oraz scen z historii z początków II wojny światowej, jak tych i dawniejszych, kiedy Westerplatte było ekskluzywnym kurortem. Do tego dołączono ponad 30 nagrań historycznych relacji i ścieżki dźwiękowej m. in. z relacjami obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Podczas prezentacji strefy VR dla mediów obecny był dyrektor Muzeum, dr Karol Nawrocki. - To wyjątkowy dzień w Muzeum II Wojny Światowej i w muzeach w ogóle, bowiem to pierwszy spacer VR w placówce muzealnej. Spacer póki co jest wirtualny, ale zdradza on nasze ambicje w kwestii Westerplatte. Należałoby ten wirtualny spacer przełożyć na rzeczywiste muzeum i jest to jeden z naszych głównych celów, bowiem oddział Muzeum Westerplatte dzięki decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stał się częścią Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - przypomniał dyrektor MIIWŚ. I dodaje, że w wyniku badań archeologicznych pozyskano blisko pięć tysięcy eksponatów. - Łączymy to z nowoczesnym przekazem, ze spacerem VR, z najnowocześniejszymi technologiami. Rzecz jasna nie da się mówić o teraźniejszości i przyszłości bez przeszłości, ale Muzeum II Wojny Światowej wychodzi też naprzeciw nowoczesności- podkreśla.

Więcej o samej strefie opowiedział Marek Krzewiński, kierownik działu promocji MIIWŚ - Nowe technologie sprawiają, że tworzymy nowe kanały udostępniania dziedzictwa narodowego. Muzeum II Wojny Światowej, chcące być liderem na światowej mapie kultury, nie może przegapić wyścigu technologicznego. Oczywiście powstają różnego rodzaju aplikacje, prace wirtualne w sieci, na prywatnych goglach, ale żadna placówka muzealna przed nami nie udostępniła swoim zwiedzającym takiej możliwości. My oferujemy sześć stanowisk wyposażonych w najnowocześniejszą technologię, najnowocześniejsze komputery, karty graficzne, a przede wszystkim gogle Oculus Rift - to najbardziej zaawansowane technologicznie gogle VR dostępne obecnie na rynku.

Prace nad strefą VR trwały około roku. Nieoceniona okazała się tutaj praca archeologów i muzealnego fotografa. Strefa wirtualnej rzeczywistości jest już czynna. Znajduje się w holu budynku przy placu Władysława Bartoszewskiego 1, na poziomie -3 i jest udostępniona dla wszystkich zwiedzających zupełnie bezpłatnie. Warto dodać, że wirtualny spacer ma także wersję angielskojęzyczną.

A jak pierwsze wrażenia zwiedzających? - Jest super! Widzę tu pancernik Schleswig-Holstein i dużo innych zdjęć. Cieszę się, bo teraz będę wiedział o historii II wojny światowej jeszcze więcej - mówi Piotruś, uczeń III klasy, który na zwiedzanie przyjechał aż z Łodzi. - Nie wiedzieliśmy, że dziś jest otwarcie tej strefy. Ale jesteśmy bardzo zadowoleni, poszczęściło nam się - dodaje jego mama, Patrycja.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto