18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizyta chińskiego wiceministera edukacji Du Yubo na Uniwersytecie Gdańskim [ZDJĘCIA]

Kamila Grzenkowska
Na studentów z Chin i współpracę z chińskimi uczelniami stawia coraz mocniej Uniwersytet Gdański. W poniedziałek trójmiejską uczelnię odwiedził wiceminister edukacji Chińskiej Rebubliki Ludowej Du Yubo. Była to pierwsza wizyta z Chin na tak wysokim szczeblu na gdańskim uniwersytecie. Miała ona przede wszystkim tzw. charakter roboczy.

Wiceminister Du Yubo przyleciał do Polski na zaproszenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które liczy na większą współpracę edukacyjną z Azjatami. Chińczycy odwiedzili tylko dwie polskie uczelnie - uniwersytety w Gdańsku i w Warszawie.

- Mam nadzieję, że nasza współpraca nadal będzie się rozwijać. Chcemy poznać propozycje władz Uniwersytetu Gdańskiego co do tego, jak ona mogłaby wyglądać - mówił wiceminister Du Yubo.

Ze względu na niż demograficzny, który w ostatnich latach coraz bardziej doskwiera także UG, uczelnia szuka nowych studentów również poza granicami Polski. Chińska młodzież jest w Gdańsku mile widziana, bo i ich pozyskiwanie jest warte wysiłku. Zagraniczni studenci muszą płacić za naukę na polskiej uczelni średnio (w zależności od kierunku) 3 tys. euro za rok akademicki. Na UG studiuje obecnie 72 chińskich studentów. Najwięcej - na kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze, na specjalizacji international business, gdzie zajęcia prowadzone są po angielsku.

Zobacz także: Plebiscyt Naszego Miasta: Dom Studencki nr 9 UG to najlepszy akademik!

W przyszłym roku akademickim UG planuje otworzyć nowy kierunek studiów - sinologię, i nie ukrywa, że liczy tu na wsparcie chińskiego ministerstwa edukacji.

- Rzeczywiście, trwają starania o pozyskanie wsparcia lektorskiego i środków dydaktycznych dla nowo tworzonej na Wydziale Filologicznym sinologii. Nasza uczelnia uzyskała już zapewnienie, że studenci polscy będą mogli odbywać praktyki na Szangajskim Uniwersytecie Języków Obcych - informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG.

Czytaj także: Broń, mundury, narzędzia zbrodni. Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje Muzeum Kryminalistyki

Gdańska uczelnia współpracuje obecnie z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych i uniwersytetem w Harbinie, gdzie została utworzona, prowadzona przez UG, filologia polska. W ostatnich miesiącach władze uczelni prowadziły z kolei rozmowy w sprawie powołania filologii polskiej na Szanghajskim Uniwersytecie Języków Obcych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto