Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Gdańska chcą powołać miejskiego architekta. Ogłoszono konkurs na to stanowisko. Jakie warunki trzeba spełnić?

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Władze Gdańska chcą powołać miejskiego architekta
Władze Gdańska chcą powołać miejskiego architekta
Prezydent Gdańska ogłosiła konkurs na stanowisko Architekta Miasta. Jego biuro powstanie z połączenia Referatu Planów i Marketingu w Wydziale Architektury oraz Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Architekt Miasta ma wpływać na kształtowanie polityki przestrzennej miasta. Wyboru kandydata na to stanowisko dokona komisja, która przez 2 tygodnie będzie zbierać zgłoszenia.

W Gdańsku powołają Architekta Miasta. Zakres obowiązków

Architekt Miasta ma tworzyć innowacyjne programy oraz modele miasta niezbędne do rozwoju urbanistyczno-architektonicznego. Ma również prowadzić analizy urbanistyczne na potrzeby wybranych inwestycji, głównie w strategicznych obszarach miasta. Ma też pracować z prywatnymi inwestorami w zakresie architektury i przestrzeni publicznych, a także przy partnerstwie publiczno-prywatnym.

– Plany przygotowywane są z coraz większą troską o to, aby tworzyć miasto krótkich odległości, miasto, w którym możemy dbać o detal architektoniczny, żeby zabudowa była pierzejowa, blisko ulic, ale także z usługami w parterach – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej na Ołowiance. – W dialogu z inwestorami pracujemy nad tym, na ile pozwalają przepisy, aby zachować wszystkie wytyczne, które są ważne, jeżeli chcemy tworzyć taka tkankę miejską, w której się dobrze mieszka.

– Kolejna rzecz to przestrzenie wspólne, przestrzenie zielone, przestrzenie publiczne. Chcemy, żeby te wszystkie działania były skoordynowane, dlatego powołujemy Biuro Architekta Miasta. Potrzebne są do tego zmiany organizacyjne – łączymy dwa biura: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i Referat Planów i Marketingu Wydziału Architektury i Urbanistyki. Ogłosiliśmy konkurs na szefa tego biura – dodała prezydent.

Wiceprezydent ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak, który odpowiada za politykę przestrzenną miasta, powiedział, że model zadań gdańskiego Architekta Miasta został opracowany na podstawie analiz tego typu funkcji w innych miastach.

– Analizowaliśmy trzy miasta w Polsce, w których tego typu funkcja istnieje – Warszawę, Łódź i Wrocław – mówił Piotr Grzelak. – Głównie skupiliśmy się na modelu łódzkim i na modelu wrocławskim. W tym pierwszym Architekt Miasta ma trochę bardziej kompetencje oparte o pewnego rodzaju wizję, którą buduje dla miasta i która ma przyświecać przy realizacji inwestycji. Z kolei we Wrocławiu mamy sytuację, w której architekt stoi na czele Wydziału Architektury odpowiadającego za wszystkie pozwolenia na budowę, czyli odpowiada za procesy budowlane.

– Uznaliśmy, że w warunkach Gdańskich warto połączyć te dwa elementy, po to żeby osobie, która obejmie to stanowisko, dać szanse na rozwinięcie skrzydeł i na przedstawienie swoich idei, ale z drugiej strony szanse na to, żeby miała realny wpływ na wybrane strategiczne procesy inwestycyjne – dodał wiceprezydent.

Miejski Konserwator Zabytków ma być zastępcą Architekta Miasta. Wydział Architektury nadal będzie odpowiadał za kwestię pozwoleń na budowę. Miejski Architekt będzie brał udział w uzgodnieniach dotyczących wydania pozwolenia na budowę w strategicznych obszarach miasta. Ma on opiniować wybrane pozwolenia na budowę. Będzie też miał możliwość inicjowania planów zagospodarowania przestrzennego. Będzie mógł też występować do Biura Rozwoju Gdańska o zmiany w planach miejscowych.

Architekta Miasta ma wyłonić komisja. Zaproszenie do udziału w konkursie na to stanowisko jest kierowane szeroko – władze Gdańska nie chcą ograniczać się tylko do lokalnych specjalistów. Niewykluczone, że konkurs nie zostanie rozstrzygnięty w pierwszym terminie i trzeba będzie go powtórzyć, jeżeli nie uda się wyłonić Architekta Miasta przy pierwszym podejściu.

Architekt Miasta Gdańska. Potrzebna funkcja?

Karol Spieglanin, prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, twierdzi, że Architekt Miasta nie będzie miał zbyt mocnych narzędzi do działania. Ma jednak nadzieję, że funkcja ta nie okaże się jedynie fasadowa.

– Z tego, co wiemy, na razie Architekt Miejski wyposażony zostanie w dość miękkie narzędzia, będzie mógł opiniować wiele kwestii, ale nie będą wymagały one jego uzgodnień – mówi Karol Spieglanin. – To dość duża różnica, ponieważ opinii można wysłuchać i po prostu nie brać jej pod uwagę. Z doświadczenia naszego, ale i wielu osób zatrudnionych w urzędach, z którymi mamy kontakt, to może nie wystarczyć żeby cokolwiek zmienić. Władze miasta zasygnalizowały zatem wolę pewnych zmian w podejściu do nowych inwestycji, samemu się ich jednak bojąc.

– Wiele będzie zależało od wybranej osoby – czy będzie ona miała wystarczająco dużo determinacji oraz własny lub wyrobiony z czasem autorytet. Jeżeli nie, to skończy się na fasadowym i nic nie zmieniającym stanowisku. Tak naprawdę po kilku pierwszych realnych decyzjach wszyscy się przekonamy, co z tego wyjdzie w praktyce – dodaje.

Architekt Miasta Gdańska. Główne zadania

Do głównych zadań Miejskiego Architekta będą należały:

  • tworzenie innowacyjnych programów, polityk i modeli miasta niezbędnych do rozwoju urbanistyczno-architektonicznego,
  • prowadzenie analiz urbanistycznych na potrzeby wybranych inwestycji,
  • praca z prywatnymi inwestorami w zakresie architektury i przestrzeni publicznych.

W ramach kompetencji architekta będzie również:

  • wyznaczanie wytycznych dla realizacji przedsięwzięć, zmierzających do zapewnienia harmonijnego rozwoju architektury przestrzeni miejskiej,
  • inicjowanie dialogu i poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla obszarów konfliktowych/strategicznych w zakresie zagospodarowania przestrzeni miejskiej,
  • wydawanie opinii architektonicznych i urbanistycznych na potrzeby miasta oraz opiniowanie proponowanych,
  • opiniowanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenów oraz pozwoleń na budowę dla wybranych projektów o istotnym znaczeniu dla miasta, wskazanych przez prezydenta lub zastępcę prezydenta, w tym udział w negocjacjach z inwestorami,
  • przygotowanie założeń urbanistycznych dla partnerstwa publiczno-prywatnego,
  • inicjowanie planów zagospodarowania przestrzennego,
  • zadania związane z dotychczasowymi kompetencjami miejskiego konserwatora.

Architekt Miasta Gdańska. Wymagania dla kandydatów

Wymagania niezbędne wobec kandydatów

  • wykształcenie wyższe drugiego stopnia z zakresu architektury lub urbanistyki,
  • co najmniej 10-letni staż pracy lub co najmniej 10-letni okres prowadzenia działalności gospodarczej o charakterze zgodnym z wymaganiami na stanowisku,
  • co najmniej 3 lata stażu pracy na stanowisku kierowniczym lub udokumentowany 3-roczny okres kierowania zespołem pracowniczym,
  • doświadczenie urbanistyczne lub architektoniczne,
  • znajomość przepisów w zakresie niezbędnym dla wykonywania zadań na w/w stanowisku, w szczególności aktów prawnych w zakresie: prawa budowlanego, planowania i zagospodarowania przestrzennego, postępowania administracyjnego, samorządu gminnego i powiatowego.

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Władze Gdańska chcą powołać miejskiego architekta. Ogłoszono konkurs na to stanowisko. Jakie warunki trzeba spełnić? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto