Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woda z gdańskich ujęć lepsza od wód butelkowanych

opr. MZ
freeimages.com
Woda z gdańskich ujęć podziemnych ma jakość zbliżoną lub nieco lepszą od wód butelkowanych.

Zawartość wody w ciele człowieka może stanowić 60-75 proc. masy ciała (mniej u dorosłego, najwięcej u małego dziecka). Utrata już 1-2 proc. wody w organizmie powoduje zmęczenie. Im większa utrata, tym większe konsekwencje. Dlatego pić wodę trzeba i warto. Kiedy sięgamy po wodę, pojawia się jednak pytanie: pijemy kranówkę czy wodę z butelki? Nie odpowiemy na to pytanie, bo o to się spierają się nawet fachowcy. Wiadomo jednak, że woda w Gdańsku jest dobra.

Jak informuje Marek Swinarski, starszy specjalista ds. technologii wody i ścieków Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, woda pobierana z gdańskich ujęć podziemnych ma jakość zbliżoną lub nieco lepszą od popularnych wód butelkowanych dostępnych w sprzedaży.

Cena wody w Gdańsku nie zmieni się w przyszłym roku

Wynika to z faktu, że oba rodzaje wód, zarówno te ujmowane z ujęć podziemnych i zasilające system wodociągowy, jak i te sprzedawane w butelkach, są naturalnego pochodzenia i do ich produkcji wykorzystywane są często podobne warstwy wodonośne. Woda pitna w systemie wodociągowym Gdańska pochodząca z ujęć wód podziemnych, podobnie jak to ma miejsce w przypadku produkcji butelkowanych wód źródlanych i mineralnych, oczyszczana jest za pomocą naturalnego procesu filtracji na złożu piaskowym i nie jest poddawana ciągłej dezynfekcji z użyciem środków chemicznych.

- Pod względem składu chemicznego, wody z gdańskich ujęć komunalnych charakteryzują się wyższym ogólnym stopniem zmineralizowania niż wody butelkowane - wyjaśnia przedstawiciel GIWK.- Zawartość minerałów warunkujących walory zdrowotne wody pitnej, takich jak wapń, sód i potas jest wyższa niż dla większości wód butelkowanych, natomiast zawartość magnezu jest podobna.

Warto jednak pamiętać, z jakiego kranu pijemy wodę. U gdańskich odbiorców podłączonych do systemu wodociągowego woda w 100 procent jest sprawdzana jakościowo i zdatna do picia. Odpowiedzialność i troska miejskich wodociągów kończy się jednak na wodomierzu. Otwartą kwestią pozostaje stan techniczny instalacji wewnętrznej w budynkach.


Wodne źródła Gdańska

Wodne źródła Gdańska” to nazwa konkursu, ale i całego programu inwestycyjnego, który ma przyczynić się do ożywienia historycznej części Gdańska poprzez budowę nowych i renowację istniejących, miejskich, publicznych punktów czerpania wody. Organizatorem konkursu jest GIWK.

KATEGORIA I, UL. OGARNA

(zielony skwer między ul. Ogarną a ul. Za Murami , na wysokości skrzyżowania Ogarnej z ul. Grabary, przed budynkiem Hostelu Domu Harcerza).

- pierwsze miejsce: JAKUB SAMPŁAWSKI Z GDAŃSKA;

- drugie miejsce: JOWITA CISZEWSKA Z GDAŃSKA.


KATEGORIA II, KOŚCIÓŁ ŚW. JANA

(przy ul. Świętojańskiej, na zielonym skwerku przed skrzyżowaniem z ul. Minogi)

- pierwsze miejsce: MICHAŁ MORZY, PAWEŁ MASZOTA Z GDAŃSKA;

- drugie miejsce: JAKUB SAMPŁAWSKI Z GDAŃSKA.

KATEGORIA III, UL. SZAFARNIA

(na zielonym skwerku od strony gdańskiej mariny na Motławie, przy skrzyżowaniu ulic Szafarnia, Ołowianka i Angielska Grobla)

- pierwsze miejsce: TOMASZ KIEROŃCZYK Z POZNANIA;

- wyróżnienie: PIOTR SYROCKI Z BIERZGŁOWA.

Do realizacji przekazane zostaną zdroje, które otrzymały pierwsze miejsca w każdej z kategorii. Konkurs wyłonił jedynie koncepcje zdrojów, które zostaną dopracowane pod kątem technicznym. Teraz autorzy zwycięskich prac zostaną zaproszeni do przygotowania projektów wykonawczych.

Na tym etapie uzgodnione zostaną szczegółowe rozwiązania użytkowe, które w pew-nym stopniu, mogą wpłynąć na ostateczną formę poidełek. Nowe zdroje zostaną uruchomione do końca 2018 roku. (MZ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto