Woda z gdańskich ujęć lepsza od wód butelkowanych

opr. MZ
freeimages.com
Woda z gdańskich ujęć podziemnych ma jakość zbliżoną lub nieco lepszą od wód butelkowanych.

Zawartość wody w ciele człowieka może stanowić 60-75 proc. masy ciała (mniej u dorosłego, najwięcej u małego dziecka). Utrata już 1-2 proc. wody w organizmie powoduje zmęczenie. Im większa utrata, tym większe konsekwencje. Dlatego pić wodę trzeba i warto. Kiedy sięgamy po wodę, pojawia się jednak pytanie: pijemy kranówkę czy wodę z butelki? Nie odpowiemy na to pytanie, bo o to się spierają się nawet fachowcy. Wiadomo jednak, że woda w Gdańsku jest dobra.

Jak informuje Marek Swinarski, starszy specjalista ds. technologii wody i ścieków Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, woda pobierana z gdańskich ujęć podziemnych ma jakość zbliżoną lub nieco lepszą od popularnych wód butelkowanych dostępnych w sprzedaży.

Cena wody w Gdańsku nie zmieni się w przyszłym roku

Wynika to z faktu, że oba rodzaje wód, zarówno te ujmowane z ujęć podziemnych i zasilające system wodociągowy, jak i te sprzedawane w butelkach, są naturalnego pochodzenia i do ich produkcji wykorzystywane są często podobne warstwy wodonośne. Woda pitna w systemie wodociągowym Gdańska pochodząca z ujęć wód podziemnych, podobnie jak to ma miejsce w przypadku produkcji butelkowanych wód źródlanych i mineralnych, oczyszczana jest za pomocą naturalnego procesu filtracji na złożu piaskowym i nie jest poddawana ciągłej dezynfekcji z użyciem środków chemicznych.

- Pod względem składu chemicznego, wody z gdańskich ujęć komunalnych charakteryzują się wyższym ogólnym stopniem zmineralizowania niż wody butelkowane - wyjaśnia przedstawiciel GIWK.- Zawartość minerałów warunkujących walory zdrowotne wody pitnej, takich jak wapń, sód i potas jest wyższa niż dla większości wód butelkowanych, natomiast zawartość magnezu jest podobna.

Warto jednak pamiętać, z jakiego kranu pijemy wodę. U gdańskich odbiorców podłączonych do systemu wodociągowego woda w 100 procent jest sprawdzana jakościowo i zdatna do picia. Odpowiedzialność i troska miejskich wodociągów kończy się jednak na wodomierzu. Otwartą kwestią pozostaje stan techniczny instalacji wewnętrznej w budynkach.


Wodne źródła Gdańska

Wodne źródła Gdańska” to nazwa konkursu, ale i całego programu inwestycyjnego, który ma przyczynić się do ożywienia historycznej części Gdańska poprzez budowę nowych i renowację istniejących, miejskich, publicznych punktów czerpania wody. Organizatorem konkursu jest GIWK.

KATEGORIA I, UL. OGARNA

(zielony skwer między ul. Ogarną a ul. Za Murami , na wysokości skrzyżowania Ogarnej z ul. Grabary, przed budynkiem Hostelu Domu Harcerza).

- pierwsze miejsce: JAKUB SAMPŁAWSKI Z GDAŃSKA;

- drugie miejsce: JOWITA CISZEWSKA Z GDAŃSKA.


KATEGORIA II, KOŚCIÓŁ ŚW. JANA

(przy ul. Świętojańskiej, na zielonym skwerku przed skrzyżowaniem z ul. Minogi)

- pierwsze miejsce: MICHAŁ MORZY, PAWEŁ MASZOTA Z GDAŃSKA;

- drugie miejsce: JAKUB SAMPŁAWSKI Z GDAŃSKA.

KATEGORIA III, UL. SZAFARNIA

(na zielonym skwerku od strony gdańskiej mariny na Motławie, przy skrzyżowaniu ulic Szafarnia, Ołowianka i Angielska Grobla)

- pierwsze miejsce: TOMASZ KIEROŃCZYK Z POZNANIA;

- wyróżnienie: PIOTR SYROCKI Z BIERZGŁOWA.

Do realizacji przekazane zostaną zdroje, które otrzymały pierwsze miejsca w każdej z kategorii. Konkurs wyłonił jedynie koncepcje zdrojów, które zostaną dopracowane pod kątem technicznym. Teraz autorzy zwycięskich prac zostaną zaproszeni do przygotowania projektów wykonawczych.

Na tym etapie uzgodnione zostaną szczegółowe rozwiązania użytkowe, które w pew-nym stopniu, mogą wpłynąć na ostateczną formę poidełek. Nowe zdroje zostaną uruchomione do końca 2018 roku. (MZ)

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie