Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda odrzucił protest stowarzyszenia konserwatorskiego w sprawie kamienicy Jana z Kolna 21

(ganark)
Rozbiórka Domu Młynarza w Emaus to jeden z najczęściej wymienianych przez przeciwników konserwatora przykładów jego niekompetencji.
Rozbiórka Domu Młynarza w Emaus to jeden z najczęściej wymienianych przez przeciwników konserwatora przykładów jego niekompetencji. Grzegorz Mehring
Nie będzie wstrzymania rozbiórki kamienic przy ul. Jana z Kolna w Gdańsku, szczególnie budynku z nr 21. Zastopowania prac domagał się Tomasz Korzeniowski, prezes gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Wojewoda odrzucił pismo, argumentując że wszelkie decyzje rozbiórkowe zostały podjęte zgodnie z prawem.

- Wojewoda przeanalizował pismo prezesa Korzeniowskiego i skontrolował decyzje administracyjne w sprawie kamienicy 21 przy Jana z Kolna. Wszystkie wydano zgodnie z prawem. Nie wstrzymano więc rozbiórki - informuje Roman Nowak, rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.
Pełna odpowiedź wojewody na pismo Tomasza Korzeniowskiego poniżej.

Poseł Borowczak domaga się zwolnienie wojewódzkiego konserwatora zabytków

Prezes Korzeniowski w obszernym liście wysłanym wojewodzie we wtorkowe popołudnie domagał się wstrzymania rozbiórki kamienic przy ul. Jana z Kolna 19, 20 i 21 i uzasadniał dlaczego kamienica nr 21 powinna zostać wpisana do rejestru zabytków. Przypomnijmy, że wyburzenia prowadzone są w ramach budowy ulicy Nowej Wałowej przez Młode Miasto.
- Obserwując szybki postęp robót rozbiórkowych, za 2 dni historyczna budowla przestanie istnieć. Sytuacja ta jest analogiczna do opisanej niedawno przez media pomorskie, bulwersującej rozbiórki zabytkowego młyna przy ul. Kartuskiej w Gdańsku. Straciliśmy wówczas cenny zabytek z XIX wieku. Podkreślam, że obie sytuacje wynikają z zaniechania obowiązków służbowych przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytów - napisał prezes gdańskiego TOnZ. - Budynek powstał na przełomie XIX i XX w. i posiada dobrze zachowaną bogatą dekorację architektoniczną i ornamentalną w formie gzymsów, zwieńczenia okien w formie klasycznych przyczółków lub symetrycznych układów wici roślinnych. Ponadto zabytek znajduje się na terenie uznanym przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Można nadal uratować i włączyć go funkcjonalnie do wznoszonego w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności. Konieczne jest niezwłoczne przeprowadzenie inspekcji terenowej przez inspektora wojewódzkiego PWKZ, którego obowiązkiem jest dokonanie adnotacji w dzienniku budowy o wszczęciu procedury wpisu budowli do rejestru zabytków, co wstrzyma rozbiórkę ze skutkiem natychmiastowym - napisał Korzeniowski na koniec.

W sprawie wojewódzkiego konserwatora wojewoda pomorski dostał jeszcze list od posła Jerzego Borowczaka. Zapowiedział konsultacje w sprawie wojewódzkiego konserwatora
- Wojewoda spotka się w tej sprawie z dr. Kwapińskim, gdy ten powróci z urlopu - informuje rzecznik Roman Nowak.

Odpowiedź wojewody

na następnej stronie (kliknij poniżej)

Szanowny Pan Tomasz Korzeniowski
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Gdańsk

W odpowiedzi na list otwarty opublikowany w Dzienniku Bałtyckim oraz skierowanym do mnie drogą e-mailową w dniu 6 września br. pragnę poinformować Pana, że niezwłocznie podjąłem czynności sprawdzające z zakresu kontroli postępowania organu I instancji tj.: w zakresie postępowania administracyjnego w wyniku którego Prezydent miasta Gdańska udzielił pozwolenia na rozbiórkę budynku mieszkalnego m.in. przy ulicy Jana z Kolna 21 w Gdańsku.
W trakcie kontroli doraźnej przekazano mi akta postępowania I instancji zawierające:
wniosek Inwestora: dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska z dnia 16 czerwca 2011 r. (wpływ do Urzędu Miasta Gdańska w dniu 17 czerwca br.)
4 egzemplarze projektu budowlanego ( projektu rozbiórki ) pn.: "konstrukcja - projekt rozbiórki; przedsięwzięcie-budowa ul. Nowej Wałowej w Gdańsku; zadanie - budowa ulicy Nowa Wałowa etap I (podetap 1 - tzw. Mała Pętla)"
Obiekt nr 18 budynek mieszkalny przy ulicy Nowomiejskiej 8,9,10 i ul. Jana z Kolna 19,20 i 21 oraz budynek piekarni.
Po przeanalizowaniu przedłożonych akt stwierdzam:
1. Projekt budowlany został opracowany na podstawie ustaleń zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego - MPZP 1128 "Gdańsk nowe Miasto-Stocznia. Plac Solidarności" zatwierdzony uchwałą rady Miasta Gdańska nr XXVIII/903 z dnia 30 września 2004r opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego nr 138, poz. 2422 z dnia 15 listopada 2004 r.
2. Projekt został opracowany przez Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Gdańsku i przez projektantów posiadających odpowiednie przygotowanie zawodowe potwierdzone poprzez uprawnienia i przynależność do Izby zawodowej.
3. Decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę ww. budynków o numerze WUAiOZ-I-6741.69-2.2011.3-TS.174693 wydana została po prawidłowo przeprowadzonym postępowaniu administracyjnym w dniu 6 lipca 2011r. Decyzja została prawidłowo doręczona stronom postępowania i uprawomocniła się w dniu 27 lipca 2011r.
4. W aktach postępowania znajdują się ponadto:
- upoważnienie Prezydenta Miasta Gdańska udzielone Dyrektorowi DRMG do reprezentowania gminy miasta Gdańska w zakresie prowadzonej inwestycji.
- zgoda Wiceprezydenta Miasta Gdańska Pana Andrzeja Bojanowskiego na zajęcie terenu stanowiącego własność gminy miasta Gdańska na cele dokonania rozbiórek ww. obiektów - z dnia 16 czerwca 2011r.
Jednocześnie poleciłem dokonać kontroli sprawdzającej bezpośrednio na budowie prowadzonej rozbiórki budynku przy ulicy Jana z Kolna 21, którą przeprowadził Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w asyście przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gdańsku. W wyniku tej kontroli inspektorzy stwierdzili, że prowadzona rozbiórka obiektu dokonywana jest na podstawie prawomocnej decyzji Prezydenta Miasta Gdańska przez firmę posiadającą odpowiednie plenipotencje inwestora, prace budowlane nadzorowane są przez kompetentnych inżynierów budowlanych ( tj. przez Kierownika Budowy i Inspektora Nadzoru Inwestorskiego ) oraz zgodnie ze sztuką budowlaną i innymi przepisami z zakresu prawa budowlanego.
W związku z powyższym stwierdzam, że zarówno postępowanie administracyjne prowadzone przez organ I instancji , jak również proces budowlany polegający na rozbiórce m.in. budynku mieszkalnego przy ul. Jana z Kolna 21 prowadzony jest w wyniku prawidłowo zapadłych decyzji administracyjnych w których nie stwierdzam żadnych nieprawidłowości i nie mogę polecać wstrzymania realizacji prawidłowo podjętych decyzji administracyjnych.
Jednocześnie stwierdzam, że Wojewoda nie posiada kompetencji, aby dokonywać wpisu obiektów do rejestru zabytków bowiem na podstawie art. 9 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - cyt.: w ust. 1 "Do rejestru wpisuje się zabytek nieruchomy na podstawie decyzji wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków z urzędu bądź na wniosek właściciela zabytku nieruchomego lub użytkownika wieczystego gruntu, na którym znajduje się zabytek nieruchomy."
Działania takie nie mogą być podjęte w sposób nieprzemyślany niezgodny z wcześniej lansowanymi rozwiązaniami przebudowy przestrzeni publicznych i przeciwstawiające się dążeniom władz samorządowych miasta Gdańska. Zapisy planu miejscowego (wówczas ogólnego) z roku 1969 i późniejsze oraz obecnie obowiązujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, jak również studium uwarunkowań i kierunków rozwoju miasta Gdańska zakładały rozwiązania przestrzenne usprawniające drogowy system komunikacyjny i stąd też takiego wniosku o wpis do rejestru zabytków tej kamienicy zarówno władze samorządowe miasta Gdańska, jak również Konserwator miejski i Wojewódzki nie dokonywały opiniując wcześniej plany zagospodarowania przestrzennego.
W liście skierowanym przez Pana do mnie znajdują się stwierdzenia nieprawdziwe, które wypaczają sens postępowań administracyjnych, bowiem postępowanie w sprawie rozbiórki obiektu przy ul. Jana z Kolna 21 jest prowadzone prawidłowo, natomiast nie ma to nic wspólnego z postępowaniem administracyjnym i rozbiórką budynku przy ulicy Kartuskiej. Nieprawdziwym jest również stwierdzenie, że rozbiórka ta jest niezgodna ze studium uwarunkowań i kierunków rozwoju miasta Gdańska, bo w konsekwencji byłaby niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a zatem naruszałaby prawo miejscowe co w tym, przypadku nie ma miejsca. Należy tutaj powołać się na ustalenia planu zawarte w karcie terenu nr 35 dla obszaru KD-83.
Uważam, że przez tyle lat, bo od 1969 r. można było dyskutować z radnymi miasta gdańska i władzami administracyjnymi, aby wprowadzić tak lansowane przez poglądy odnośnie utrzymania obiektów przy ulicy Nowomiejskiej i Jana z Kolna. W chwili obecnej po dokonaniu niezbędnych czynności kontrolnych zarówno w organie I instancji oraz na budowie rozbiórki stwierdzić należy, że wstrzymywanie rozbiórki jest czynnością, której w myśl prawidłowego postępowania administracyjnego nie można dokonać, tym bardziej, że budowę prowadzą władze samorządowe miasta Gdańska, a Wojewoda nadzoruje jedynie prawidłowość postępowania pod kątem prawnym, a nie rozwiązań i decyzji merytorycznych dokonywanych przez władze samorządowe miasta Gdańska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto