Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda wydał kolejną decyzję zezwalającą na realizację inwestycji w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Karolina Misztal
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał zgodę na realizację budowy muzeum obejmującą kolejną działkę na Westerplatte. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku informuje, że zostało uprawnione do realizacji kolejnych prac przygotowawczych i inwestycyjnych na terenie pola bitwy na Westerplatte.

Pod koniec sierpnia 2020 r., po decyzji wojewody o zezwoleniu na realizację części inwestycji, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się użytkownikiem 9-ha działki na półwyspie o nr 68 obr. 062, na której znajduje się m.in. Pomnik Obrońców Wybrzeża. Decyzja będąca następstwem przyjętej rok wcześniej specustawy wywłaszczeniowej wzbudziła kontrowersje oraz zdecydowany sprzeciw władz Gdańska, które straciły prawo do administrowania terenami historycznego pola walki.

"Przekazanie działki wpisuje się w założenia programowe muzeum"

Jak informuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, pozyskanie kolejnej, ponad 8-ha nieruchomości, jest milowym krokiem w budowie plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, będącego inwestycją o znaczeniu ogólnopolskim, jak i międzynarodowym.

- Przekazanie przez wojewodę użytkowania działki nr 25/2 na rzecz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wpisuje się ściśle w założenia programowe inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, które zostały zaprezentowane opinii publicznej 25 sierpnia 2020 r. - mówi Hanna Mik-Samól, rzecznik prasowy MIIWŚ w Gdańsku. - Zgodnie z założeniami, I etap inwestycji dotyczy m.in. przebudowy cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, którego koncepcja urbanistyczno-architektoniczna jest aktualnie wybierana przez sąd konkursowy. Działania muzeum na rzecz przywrócenia godności miejscu – symbolowi jakim jest Westerplatte, są realizowane dzięki narzędziom formalno – prawnym umożliwiającym skuteczne działania inwestycyjne.

Teren działki nr 25/2 obr. 062 Gdańsk znajduje się we wschodniej części półwyspu i od północy oraz zachodu okala parking samochodowy.

Muzeum liczy na odnalezienie zapomnianej mogiły

Nieruchomość obejmuje relikty Budynku Zawiadowcy Stacji, Magazynów nr 1, 2, 3, 4, 8, 10, 11, 12, budynku Willi Oficerskiej, Wartowni nr 5, Kasyna Podoficerskiego, Starych Koszar i Budynku Administracyjnego oraz obiekty Wieża i Schron BAS, Placówka „Fort”, cmentarz obrońców Westerplatte, fundament betonowy pod czołg, wystawy plenerowe w postaci ram betonowych oraz pomnik z napisem „Westerplatte”.

- Na wskazanym terenie znajdują się relikty kilku obiektów kluczowych dla funkcjonowania i obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte - mówi rzecznik muzeum. - Udokumentowanie metodami archeologicznymi stanu zachowania Placówki „Fort”, całości reliktów Willi Oficerskiej, Wartowni nr 5 czy magazynów amunicyjnych jest niezbędne do opracowania koncepcji ich trwałego zabezpieczenia i wyeksponowania w ramach rewaloryzacji pola bitwy na Westerplatte. Ponadto źródła archiwalne wskazują, że w okolicy Placówki „Fort” we wrześniu 1939 r. został pochowany jeden z poległych Obrońców Westerplatte – legionista Mieczysław Krzak. Odnalezienie zapomnianej mogiły polskiego żołnierza oraz potwierdzenie jego tożsamości będzie dopełnieniem działań muzeum zmierzających do godnego pochówku wszystkich poległych Obrońców Westerplatte.

Zgodnie z zapisami specustawy, władze Gdańska mają możliwość odwołania od decyzji wojewody Drelicha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto