Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Województwo Pomorskie

***
***
Na północy Polski mamy cztery województwa, z których tylko jedno (woj. pomorskie – nasze!) nie sprawia kłopotów w pisowni z powodu swej… prostoty.

Pozostałe 3 województwa są rozmaicie pisane i często z błędami.

Spójrzmy na mapkę Polski zamieszczoną na stronie głównej  serwisu Nasza Klasa (przed zalogowaniem).

Na mapkę naniesiono nazwy województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego. I w ten sposób poprawnie (czyli zgodnie ze słownikami) piszemy nazwy województw. Oczywiście, jest to bezsensowny sposób i kiedyś zostanie zmieniony w kierunku wzoru "Wyżyna Krakowsko-Częstochowska", czyli będzie kiedyś zaakceptowana nazwa "Województwo Kujawsko-Pomorskie" (od wielkich/dużych liter). I w tym właśnie duchu został napisany powyższy tytuł - "Województwo Pomorskie"…

Drugim sposobem pisania nazw województw (jako regionów) jest (pozostańmy przy owych czterech wspomnianych obszarach) - Pomorskie, Zachodniopomorskie, Kujawsko-Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, które to nazwy rozpoczynane są od wielkich/dużych liter. Oryginalną ciekawostką jest ich pisownia w zdaniach typu - "mieszkają w Pomorskiem, Zachodniopomorskiem, Kujawsko-Pomorskiem, Warmińsko-Mazurskiem" (podobnie jak w Zakopanem).

Ale co z zapowiedzianą mapką? Otóż zapisano tam błędnie nazwy - Warmińsko-/mazurskie, Kujawsko-/pomorskie, gdzie symbol / oznacza podział nazwy i przeniesienie drugiej części do wiersza poniżej. Skoro poprawne nazwy mają formy - Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie, przeto dzieląc je na dwa wiersze (z powodu braku miejsca w obrębie granic województw (na mapce, oczywiście!) powinny przyjąć postacie - Warmińsko-/-Mazurskie, Kujawsko-/-Pomorskie.

Dodatkowym błędem jest małoliterowa pisownia "mazurskie, pomorskie" w drugich członach nazw.

Szczęśliwie poprawnie zapisano "Zachodnio-/pomorskie", bowiem jest to jednowyrazowa nazwa (Zachodniopomorskie), choć dość nagminnie widuje się błędną formę (Zachodnio-Pomorskie).

Nazwy pozostałych województw są prostsze, zatem znacznie rzadziej piszący popełniają błędy. Zwykle szansę na popełnienie błędu „wykorzystuje się” pisząc -"Woj. Pomorskie" lub "pomorskie" podczas gdy (zgodnie z dzisiejszymi słownikami) powinno być akurat odwrotnie ("woj. pomorskie" lub "Pomorskie").

Błędy są nagminne, nawet w Wikipedii. Pod hasłem "Podział administracyjny Polski", na górnej mapce (z herbami) są nazwy województw opisane w formie skróconej (jako regiony) - "zachodniopomorskie, kujawsko-/pomorskie, warmińsko-/mazurskie", a powinny być od wielkich/dużych liter oraz ostatnia nazwa powinna mieć dodatkowy dywiz (z powodu podzielenia wyrazu), a zatem - "Zachodniopomorskie, Kujawsko-Pomorskie, Warmińsko-/-Mazurskie".

Na dolnej mapce nazwy są napisane zgodnie z dziwaczną dzisiejszą zasadą, czyli od małych liter; przepiszmy trzy najtrudniejsze w pisowni nazwy - "woj. zachodnio-/pomorskie, woj. kujawsko-/pomorskie, woj. warmińsko-/mazurskie", a to oznacza, że dwie ostatnie nazwy powinny być zapisane - "woj. kujawsko-/-pomorskie, woj. warmińsko-/-mazurskie".

Czy to odosobnione przypadki? Nie, bowiem w encyklopedii Onetu w haśle "Polska" widzimy tabelkę z podziałem administracyjnym i co? Nie razi "Kujawsko-pomorskie, Warmińsko-mazurskie"?

Na koniec rada - tylko dwie nazwy województw piszemy z dywizami; resztę piszemy jako jedno słowo. Oczywiście, podczas dzielenia długich wyrazów dodajemy dywiz w miejscu podziału, zatem nazwy z dywizem w wariancie podstawowym będą mieć po dwa dywizy (po podziale).

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto