Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolność kocham i rozumiem: po IV Areopagu Młodych

EuropejskaStolicaKultury
EuropejskaStolicaKultury
- Wolnym można być nawet w więzieniu – mówił podczas IV Areopagu Młodych Krzysztof Skiba. - Powinniśmy jednak również pamiętać o naszych obowiązkach – wtórował mu Jarosław Wałęsa, poseł RP. A młodzież zadawała pytania.

IV Areopag Młodych, który odbył się w poniedziałek (27 kwietnia) został w całości poświęcony hasłu Wolności. Spotkanie, w którym uczestniczyło około 120 pomorskich licealistów i dwaj znamienici goście: poseł Jarosław Wałęsa oraz muzyk Krzysztof Skiba, odbyło się w Zespole Szkół Łączności w Gdańsku.

Rozpoczęto debatą na temat poszukiwania sensu i znaczenia Wolności, w której dorośli nie mieli prawa głosu. Młodzież poruszała różne aspekty tematu - od wolności w postaci niezależności, wolności finansowej, granic wolności, wolności w związku, aż po ograniczenia wolności. Na zakończenie tej częście wyświetlono film Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory: Niebieski".

Później nastąpiło to, na co wszyscy czekali, czyli spotkanie z zaproszonymi gośćmi, którzy odpowiadali na pytania młodzieży i wygłaszali swoje opinie na temat wolności.

Jarosław Wałęsa, odpowiadając na pytania, wyraził swoje poparcie dla dobrze zorganizowanej i zaplanowanej działalności wojska, które na celu miałyby szerzenie idei wolności. Tłumaczył problem z porozumieniem się w polityce jako jeden z przejawów demokracji i wolności, gdzie konsensus powinno się osiągnąć na drodze kompromisów. Zapytany o przeszłość i problem z jej rozliczeniem zaproponował ujawnienie i opublikowanie wszystkich materiałów IPN.

Poseł zwrócił uwagą, że nie da się funkcjonować bez pewnych zasad i przepisów, norm społecznych. Jego zdaniem bycie wolnym to funkcjonowanie w społeczeństwie bez patrzenia na przepisy, które znamy i stosujemy. Te zasady są nam "zaprogramowane" przez rodziców i kulturę. - Wolność - piękna sprawa - ale również poczucie obowiązku jest ważne - podsumował.

Krzysztof Skiba, owacyjnie przywitany zarówno przez młodzież jak i przedmówcę, opisywał swoją licealną i studencką działalność wolnościową w ramach ruchu Pomarańczowej Alternatywy.

Za pomocą żartów i anegdot tłumaczył licealistom realia Polskiej Republiki Ludowej - walkę o wolność w postaci happeningów i protestu przeciw obowiązkowej służbie wojskowej, którą traktował jako ucieczkę przed wojskiem okupanta. Opowiadał o tworzeniu pisma "Gilotyna" w I Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku oraz o sposobach na uniknięcie wojska "na psychola, geja, czy też łamanie sobie palców".

- To, że można było wydawać własne pisma, to był owoc wolności, można było mieć własne poglądy - powiedział artysta.

Zapytany, czy jesteśmy wolni, gdyż mamy wolność wyznania wiary i własnych poglądów odpowiedział:

- Wolność to jest stan umysłu. Wolnym to można być nawet w więzieniu. Czy jesteś wolny, czy jesteś niewolnikiem - to jest kwestia umysłu. Wiem to, bo spędziłem w pierdlu trzy miesiące, gdy złapano mnie na roznoszeniu ulotek na festiwalu w Jarocinie. Ciekawe, że nawet z tamtej perspektywy, strażnicy wydali mi się mniej wolni ode mnie - zwierzał się Skiba.

Podkreślił, że swoją wolnością nie można ograniczać czy przeszkadzać drugiemu człowiekowi.

Aeropag a Aeropag Młodych

Areopag - w starożytnych Atenach najwyższa rada złożona z 501 byłych archontów. Nazwa rady pochodzi od miejsca obrad - wzgórza Aresa, które poświęcone było bogu wojny i eryniom.

Areopag Młodych - cykl debat organizowanych od 2006 roku przez Zespół Szkół Łączności w Gdańsku. Ideą przewodnią Areopagu Młodych jest przekonanie młodych ludzi, że nie należy biernie przyglądać się rzeczywistości, lecz trzeba aktywnie włączyć się w trud zmieniania jej i nadawania nowego kształtu.

Czytaj też:


Pomysły Gdańska na zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto