Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolontariat na Euro 2012 w Gdańsku: Ruszył portal dla wolontariuszy

Redakcja
euro 2012
euro 2012 Patryk Szczerba
Rekrutacja wolontariuszy na Euro 2012 ruszy dopiero w październiku, ale już teraz można zapisać się na specjalnym portalu.

Na 375 dni przed rozpoczęciem piłkarskich Mistrzostw Europy pod adresem Wolontariatmiejski2012.pl działa już portal, na którym mogą się rejestrować osoby chcące pracować przy Euro 2012 jako wolontariusze.

Ponad tysiąc wolontariuszy w Gdańsku

- 600 osób będzie potrzebnych na terenie miasta, a 500 przy organizacji samego turnieju. Przewidujemy, że najwięcej osób zgłosi się do nas z okolic Trójmiasta, ale szanse mają także osoby z całej Polski i z zagranicy - tłumaczy Krzysztof Pohorecki, dyrektor wykonawczy spółki EURO 2012 Polska.

Od wolontariuszy będzie zależeć nie tylko to, czy kibice będą wiedzieli, jak dojechać na stadion, czy co mają zrobić, gdy będą potrzebować pomocy medycznej. Wolontariusze mają być wizytówką miasta.

- Wolontariusz to będzie dla bardzo wielu gości Euro 2012 pierwsza osoba spotkana w naszym mieście, więc to bardzo ważne, aby nie tylko pomógł, ale też wywarł dobre wrażenie - uważa Andrzej Tomczak, koordynator wolontariatu w Poznaniu.

30 maja uruchomiony został portal, który już jest platformą informacyjną dla wszystkich, którzy są zainteresowani wolontariatem, a w przyszłości ma być miejscem, w którym wolontariusze poznają się i będą mogli wymieniać się spostrzeżeniami czy poradami.

Nie ważny wiek, nie ważny kraj

- Aby zostać wolontariuszem, trzeba do kwietnia 2012 r. mieć ukończone 18 lat, górnej granicy wieku nie ma, więc nawet 70-latek, który czuje się na siłach, może być wolontariuszem - mówi Tomczak.

Drugi wymóg podstawowy to znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. Nie trzeba nawet znać języka polskiego, dlatego możliwe, że w czasie Euro 2012 wolontariuszami w polskich miastach będą np. osoby z Australii albo Chile.

- Podczas ostatnich mistrzostw cudzoziemcy stanowili ok. 10 proc. wolontariuszy, ale nie przywiązywałbym się do tej liczby. Być może będzie ona jeszcze wyższa – uważa Krzysztof Pohorecki.

Wolontariat sportowy i miejski

Na Euro 2012 będą prowadzone dwa projekty wolontariatu. Pierwszy z nich to wspomniany, zarządzany przez spółkę EURO 2012, obejmujący wolontariat sportowy m.in. na stadionach, w hotelach, na lotniskach czy bazach treningowych.

Drugi dotyczyć będzie strefy miejskiej, w centrum miasta i w pobliżu stadionu. Tym projektem kierować będzie miasto Gdańsk wraz z agencjami rządowymi. Do tego projektu organizatorzy będą potrzebować ok. 600 osób. W przypadku strefy "sportowej"  będzie potrzeba 500 osób.

Miasto każdemu wolontariuszowi zapewnia nocleg, wyżywienie, ubiór, darmowe przejazdy środkami komunikacji miejskiej, ubezpieczenie, szkolenie, a po zakończeniu pracy wystawi stosowny certyfikat.

Czytaj też:

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Rowerowy konkurs - wygraj rower


Miss Mokrego fartucha Politechniki

Wiosna w Parku Oliwskim

Odkrywamy Trójmiasto: Zagadkowe miejsca
dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto