Wpadła "setka"

Adam Suska
Anne Breitreiner (z lewej) przedziera się pod kosz rywalek./fot. tomasz bołt
Osiemnaste z rzędu zwycięstwo w polskiej lidze odniosły koszykarki Lotosu PKO BP. Gdynianki rozgromiły na własnym parkiecie rewelacyjnego beniaminka, MUKS Poznań 100:63.

Mimo zmęczenia piątkowym meczem Euroligi z Dynamem Moskwa, do niedzielnego spotkania przeciw młodej drużynie z Poznania trener Roman Skrzecz desygnował podstawową piątkę swoich podopiecznych. Te nie zdołały jednak w pierwszych minutach gry wypracować Lotosowi poważniejszej przewagi i stopniowo zaczęły ustępować miejsca na parkiecie rezerwowym. Do 15. minuty ambitne rywalki dotrzymywały im jednak kroku (32:28). Dopiero pod koniec pierwszej połowy gdynianki zaczęły wykorzystywać pod koszem fizyczną przewagę swoich środkowych. Marta Jujka, Patrycja Gulak i Magdalena Leciejewska pod koszem przeciwniczek nie napotykały na większy opór i z łatwością powiększały przewagę, która po 20 minutach wynosiła już 13 punktów (45:32).
Na początku drugiej połowy gdynianki nadal powiększały przewagę, ale po kilku minutach oddały inicjatywę przeciwniczkom. Sytuacją tą bardzo podekscytował się prezes poznańskiej drużyny Andrzej Jabłoński, który zaczął krzyczeć do koszykarek. - Walczymy, Lotos jest do ogrania.
Zdenerwowało to gdyńskie koszykarki, które w ostatniej odsłonie postanowiły pokazać, kto rządzi na parkiecie. Przycisnęły zmęczone przeciwniczki w obronie, po przechwytach biegały do kontry, a w ataku pozycyjnym znów konsekwentnie wykorzystywały przewagę wzrostu swoich środkowych.
Zadowoleni kibice gdyńskiej drużyny zaczęli skandować - Chcemy setki! - i na 24 sekundy przed końcem Jujka spełniła ich życzenie, trafiając za trzy punkty.
- Obrona przeciw takiej drużynie jak Lotos kosztowała nas wiele sił. Na czwartą kwartę już nam ich nie wystarczyło - powiedziała nam po meczu poznanianka Agnieszka Skobel.

Tabela

CCC Polkowice - INEA AZS Poznań 70:45 (23:13, 18:13, 20:5, 9:14); Finepharm AZS KK Jelenia Góra - Utex ROW Rybnik 71:61 (19:17, 12:13, 14:19, 26:12); ŁKS Łódź - Duda Leszno 40:53 (2:18, 14:12, 18:5, 6:18); Energa Toruń - ASZ PWSZ Gorzów 66:64 (22:9, 16:16, 12:24, 16:15); Cukierki Odra Brzeg - Wisła Kraków - odbędzie się dzisiaj.