Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wprowadzają design na... cmentarzach [zdjęcia]

Redakcja
Aeon Form chce zrewolucjonizować biznes funeralny, wykonując nietypowe projekty trumien, urn i nagrobków.

Biznes funeralny to w Polsce wciąż temat tabu. Nagrobki, trumny i urny produkowane są masowo w niewiele różniących się do siebie modelach i formach. Aeon Form, czyli Robert Kowalczyk, Aleksander Bielawski i Dominik Sędzicki to trio gdańskich architektów, którzy postanowili zmienić ten stan rzeczy. Chcą zadbać o to, aby do nieuniknionej ceremonii dodać trochę klasy i finezji. "Tradycja oryginalnych, podpisywanych przez projektanta nagrobków sięga przecież XIX wieku, warto do niej wrócić" - przekonują architekci z Aeon Form.

Czytaj też: Halloween 2013 w Gdańsku, Gdyni i Sopocie [program imprez i wydarzeń]

- Iskrą dla tego pomysłu był projekt nagrobka, jaki mój wspólnik wykonywał w Wiedniu dla jednego z najlepszych biur architektonicznych na świecie - mówi Robert Kowalczyk, jeden z założycieli firmy. - Rozejrzeliśmy się po tej branży i okazało się, że na zachodzie nagrobki, trumny i urny mogą być na światowym poziomie, wykorzystywać niesamowite projekty i nowoczesne materiały, a w Polsce większość ofert niczym się od siebie nie różni. Na to nałożył się jeszcze kryzys. Coraz trudniej było z pracą, większość naszych znajomych projektowała meble. Chcieliśmy znaleźć niszę - podkreśla.

Projektowanie designerskich urn, trumien i nagrobków z pewnością należy do niszowych pomysłów na biznes, jednak kreatywność została doceniona i firma Aeon Form będzie reprezentować Polskę podczas Międzynarodowego Finału Creative Business Cup 2013 organizowanego w listopadzie w Kopenhadze.

Zobacz pełną galerię zdjęć

- Owszem, nasz projekty są niszowe, ale niekoniecznie ekskluzywne. To produkty, które są świetnie zaprojektowane, wykorzystują nowoczesne technologie. Jednym z najciekawszych projektów był ten korzystający ze sztucznego oświetlenia zasilanego ogniwami fotowoltaicznymi - zaznacza Robert Kowalczyk

A jaka jest cena takiego designerskiego produktu? Trumna kosztuje około 6 tys zł., a urna 2 tys. Z kolei nagrobki to koszt 2 tysięcy złotych za projekt, plus koszty wykonania - czyli jakieś 10 tys. Warto jednak zauważyć, że właśnie nagrobki to element, który daje największe pole do popisu dla architektów. Trumna i urna muszą być wykonane szybko, żeby zdążyć przed pogrzebem. Natomiast nagrobki powstają później i jest czas, żeby zastanowić się nad ich formą.

- Nagrobek wykonywany jest na indywidualne zamówienie klienta i jego ostateczny kształt też jest bardzo indywidualny. Ma odzwierciedlać osobowość zmarłego - jego pasje, hobby, charakter. To niuanse - podkreśla Kowalczyk - Faktura, materiał z jakiego zostały wykonane, detal, ale najważniejsze jest to, że rodzina doskonale wie, jakie znaczenie mają wszystkie te elementy, nagrobek nie jest przypadkowy.

Firma Aeon Form powstała w lipcu tego roku. W tej chwili ma kilka zamówień w miesiącu. Ale zważywszy na Wszystkich Świętych i zainteresowanie takimi nowoczesnymi projektami jest szansa na to, by zobaczyć na polskich nekropoliach coraz więcej unikalnych projektów.

Kliknij w zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto