Wszystkich Świętych 2021. Nowe rozkłady jazdy autobusów i tramwajów. Jak dojechać na cmentarze w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Karol Makurat
Udostępnij:
Zbliżają się dni Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych, w tym okresie obowiązywać będą zmiany w komunikacji miejskiej i organizacji ruchu, zaś w Gdańsku - Fundacja Gdańska podobnie jak w latach ubiegłych przeprowadzi wspólnie z wolontariuszami sprzątanie grobów. Podobnie będzie w Sopocie oraz w Gdyni, gdzie celem poprawienia bezpieczeństwa pieszych i kierowców wprowadzono zmiany.

Wszystkich Świętych 2021. Rozkłady jazdy autobusów i tramwajów

Obchody Wszystkich Świętych w 2021 roku będą w pewnym sensie wyjątkowe z uwagi na otwarte cmentarze. Przypomnijmy, że z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa w 2020 roku decyzją rządu cmentarze w całej Polsce na czas trwania Dnia Wszystkich Świętych oraz Święta Zmarłych zostały zamknięte.

Jak dotrzeć na największe cmentarze w mieście? Komunikacją miejską. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni przygotowały specjalne rozkłady jazdy, zaś władze Gdańska, Sopotu i Gdyni dostosowały sytuację drogową do potrzeb, jakie wynikają z uwagi nasilenia się ruchu w pobliżu miejskich cmentarzy.

Jak dojechać na cmentarz w Sopocie?

W sobotę, 30 października od godziny 7:00 do godzinny 20:00 w dniu Wszystkich Świętych, a więc 1 listopada w Sopocie obowiązywać będzie jeden kierunek ruchu na odcinku od ul. Malczewskiego pomiędzy al. Niepodległości, a ul. Kolberga.

Dodatkowo celem poprawy funkcjonowania komunikacji miejskiej, z uwagi na problemy w poprzednich latach, na odcinku ul. Malczewskiego, od ul. Chodowieckiego do wysokości kościoła, na prawym pasie jezdni wyznaczony zostanie buspas, którym ze zmienionym rozkładem jazdy i większą częstotliwością będą jeździły autobusy linii 181 oraz linii 185.

Na ulicach przyległych wprowadzona zostanie następująca organizacja ruchu:

 • ul. Księżycowa – jeden kierunek ruchu od ul. Malczewskiego do ul. 23 Marca,
 • ul. Okrężna – jeden kierunek ruchu w stronę ul. 23 Marca,
 • ul. Słoneczna – jeden kierunek ruchu w stronę ul. Okrężnej.

Cmentarz Łostowicki. Zmiana organizacji ruchu, jak dojechać do największego cmentarza w Gdańsku?

- 1 listopada ul. Łostowicka będzie zamknięta dla ruchu. Wyłączenie nie będzie dotyczyło komunikacji miejskiej, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne posiadające aktualną kartę inwalidzką, a także mieszkańców oraz osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu - – mówi Maciej Cybulski, zastępca kierownika działu inżynierii ruchu w Gdańsku.

Podobnie jak w latach poprzednich ul. Łostowicka zamknięta będzie dla ruchu samochodów osobowych. W obydwu kierunkach jazdy przemieszczać będą się za to autobusy komunikacji miejskiej. Dla pozostałych uczestników ruchu dojazd do cmentarza odbywać się będzie od ul. Kartuskiej oraz od al. Armii Krajowej.

Jak informuje Urząd Miasta w Gdańsku zamknięte całkowicie będą wjazdy na ul. Łostowicką z ul. Wojskiego i al. Armii Krajowej. Dojazd do osiedla Wzgórze Mickiewicza będzie przebiegał ulicami – Kościelną, Malczewskiego i Pobiedzisko – wjazd ul. Pana Tadeusza.

Od soboty, 30 października wprowadzone zostanie także ograniczenie prędkości na al. Armii Krajowej do 50 km/h.

Dla osób, które zdecydują się podróżować samochodem osobowym dostępne będą trzy parkingi:

 • pierwszy na prawym pasie ruchu ul. Nowolipie, od ul. Szuberta do skrzyżowania z ul. Kartuską, w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 90 miejsc postojowych)
 • drugi przy Zespole Obsługi Mieszkańców przy ul. Milskiego (ok. 90 miejsc postojowych)
 • trzeci za wiaduktem na lewym pasie ul. Cedrowej, która 1 listopada będzie jednokierunkowa w kierunku do ul. Kartuskiej (ok. 200 miejsc postojowych).

Parking dla osób niepełnosprawnych wyznaczony będzie przy bocznej bramie cmentarza - poniżej bramy głównej (ok. 200 miejsc postojowych)

Cmentarz Centralny Srebrzysko

- Dojazd do cmentarza Centralnego Srebrzysko będzie się odbywał jedną jezdnią al. Żołnierzy Wyklętych - informuje Joanna Bieganowska z UM w Gdańsku. - Ruch jednokierunkowy obowiązywał będzie w stronę do ul. Potokowej. Druga jezdnia będzie dwukierunkowa dla autobusów, taksówek i osób niepełnosprawnych posiadających aktualną kartę inwalidzką oraz mieszkańców, osób prowadzących w rejonie cmentarza działalność gospodarczą i zaopatrzenie przycmentarnego handlu.

Ponadto wyłączone zostanie dla ruchu wjazd w al. Żołnierzy Wyklętych z Ronda de la Sale'a. Objazd wyznaczony będzie ulicami: Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina i Grunwaldzką.

Podobnie jak w latach ubiegłych tymczasowe przystanki zostaną wyznaczone na jezdni, a dokładnie na wysokości skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego oraz z ul. Srebrniki.

Jak informuje UM w Gdańsku zamknięte dla ruchu ogólnego będą ul. Srebrniki i ul. Róży Ostrowskiej. Ulica Róży Ostrowskiej będzie jednokierunkowa dla pojazdów taxi w kierunku do al. Żołnierzy Wyklętych, gdzie wyznaczony zostanie postój. Na ul. Ogrodowej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w kierunku do ul. Potokowej.

- Od soboty 30 października na ul. Słowackiego obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w relacji do ul. Chrzanowskiego na odcinku od ul. Trawki do ul. Chrzanowskiego. Tego dnia wprowadzony zostanie również jeden kierunek ruchu na ul. Srebrniki na odcinku od wjazdu na teren osiedla mieszkaniowego do wiaduktu PKM. 30 października zamknięta dla ruchu zostanie jezdnia przy bramie głównej cmentarza - dodaje Joanna Bieganowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Miejsca postojowe w pobliżu Cmentarza Centralnego Srebrzysko zostaną wyznaczone na ul. Słowackiego w stronę ul. Reymonta ok. 70 miejsc i na ul. Róży Ostrowskiej ok. 40 miejsc.

Cmentarz Oliwski

Dojazd do cmentarza w Oliwie odbywać będzie się ul. Opacką, która będzie jednokierunkowa od al. Grunwaldzkiej lub odcinkiem od ul. Spacerowej, który z kolei będzie dwukierunkowy.

Miejsca postojowe:

 • na parkingu przy ul. Cystersów (ok. 40 miejsc postojowych)
 • na placu u zbiegu ul. Tatrzańskiej i ul. Czyżewskiego (ok. 40 miejsc postojowych)
 • po prawej stronie ul. Czyżewskiego za bramą na cmentarz (ok. 200 miejsc postojowych)

Cmentarz Salvator Nowy

Dojazd do cmentarza Salvator Nowy na Chełmie odbywał się będzie jednokierunkową ul. Stoczniowców, w kierunku do ul. Hirszfelda. Dla drugiego kierunku objazd będzie przebiegał ulicami Odrzańską, Worcella i Cienistą.

Urząd Miasta w Gdańsku zachęca do skorzystania z komunikacji miejskiej, która z pętli na Chełmie będzie odjeżdżała w kierunku cmentarza z częstotliwością co 10 minut.

Cmentarz Garnizonowy

Ruch na ul. Dąbrowskiego odbywał się będzie dwukierunkowo. Po obu stronach jezdni obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania. Samochód zostawić będzie można na terenie Placu Zebrań Ludowych.

Planując wizytę na cmentarzu przed 1 listopada, warto pamiętać, że w sobotę, 30 października wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ul. Dąbrowskiego oraz 3 Maja.

Cmentarz św. Franciszka

Dojazd do cmentarza Św. Franciszka na Siedlcach możliwy będzie od ul. Kartuskiej, od ul. Nowolipie do ul. Zielony Stok. Miejsca postojowe dla odwiedzających tę nekropolię wyznaczono na jezdni ul. Nowolipie, w relacji Schuberta – Kartuska.

Cmentarz św. Ignacego

Do cmentarza Św. Ignacego na Oruni dojechać będzie można jednokierunkowym wjazdem od ul. Trakt Św. Wojciecha przez most na wysokości posesji nr 37. Wyjazd jednokierunkowym fragmentem ul. Brzegi od mostu do ul. Cienistej.

Odcinek ul. Brzegi od ul. Podmiejskiej do mostu będzie wyłączony z ruchu.

Miejsca postojowe:

 • wyznaczone zostaną na jednokierunkowym odcinku wzdłuż ul. Brzegi (ok. 80 miejsc parkingowych)

Ulica Stoczniowców będzie jednokierunkowa.

Cmentarz św. Jadwigi

Dojazd w rejon cmentarza Św. Jadwigi w Nowym Porcie możliwy będzie wyłącznie od strony ul. Marynarki Polskiej jednokierunkową ul. Wyzwolenia. Ulica Ks. Góreckiego zostanie wyłączona z ruchu ogólnego z wyjątkiem taxi z wjazdem od strony ul. Marynarki Polskiej przy Morskim Domu Kultury.

Miejsca postojowe:

 • wyznaczone będą na parkingu Morskiego Domu Kultury

Jedynym cmentarzem, przy którym Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku nie zaplanował zmian w organizacji ruchu jest Cmentarz Sobieszewski.

Zmiana organizacji ruchu - Cmentarz Witomiński w Gdyni

Od 30 października do 1 listopada na ul. Witomińskiej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy - począwszy od skrzyżowania z ulicami Zielną i Bursztynową do skrzyżowana z ul. Warszawską, od której strony w kierunku cmentarza wjechać będą mogły jedynie autobusy komunikacji miejskiej, pojazdy służb miejskich i rowerzyści. Pozostały ruch będzie odbywać się od strony ul. Kieleckiej.

Ponadto z ul. Śląskiej w lewo w ul. Warszawską będa mogły skręcać jedynie autobusy ZKM, zaś przez skrzyżowanie z al. Marszałka Piłsudskiego w kierunku Chyloni dojechać będzie można jedynie przez wiadukt przebiegający nad jezdnią al. Marszałka Piłsudskiego.

Na ul. Kieleckiej zostaną wprowadzone dwa pasy ruchu w kierunku ul. Witomińskiej.

Parking - Cmentarz Witomiński

Analogicznie do lat ubiegłych ci, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz własnym samochodem będą mogli parkować na pasie ruchu ul. Witomińskiej pomiędzy ul. Zielną a główną bramą cmentarza.

Zmiana organizacji ruchu - ul. Spokojna

Między 30 października a 1 listopada po obu stronach ul. Spokojnej – od skrzyżowania z ul. Wielkopolską do drogi dojazdowej do cmentarza, jak i ta droga – będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania. Z wlotu ul. Spokojnej na skrzyżowanie z ul. Wielkopolską będzie można skręcić tylko w prawo. Kierowcy będą mogli skorzystać z parkingu przy ul. Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.

Cmentarz Marynarki Wojennej na Oksywiu

Od 30 października do 1 listopada na ulicach Miegonia oraz Muchowskiego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu – od ul. Dickmana do ul. Arciszewskich.

Zmiana organizacji ruchu - cmentarz w Kosakowie

W niedzielę, 31 października oraz poniedziałek, 1 listopada w okolicy cmentarza w Kosakowie zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu:

 • ruch jednokierunkowy na ul. Rzemieślniczej – w kierunku ul. Rumskiej – do ul. Chrzanowskiego;
 • objazd do cmentarza komunalnego przy ul. Rzemieślniczej przez wieś Pierwoszyno prowadzi ulicami Żeromskiego – Kaszubską – Rumską – Rzemieślniczą;
 • zakaz zatrzymywania się po stronie cmentarza na ul. Rzemieślniczej. Nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
 • zakaz zatrzymywania się po lewej stronie ul. Żeromskiego – na odcinku od ronda do ul. Kaszubskiej. Nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
 • zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Leśnej – na odcinku od ul. Rumskiej do ul. Brzozowej. W niedzielę, 31 października oraz poniedziałek, 1 listopada w okolicy cmentarza w Kosakowie zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu:
 • ruch jednokierunkowy na ul. Rzemieślniczej – w kierunku ul. Rumskiej – do ul. Chrzanowskiego;
 • objazd do cmentarza komunalnego przy ul. Rzemieślniczej przez wieś Pierwoszyno prowadzi ulicami Żeromskiego – Kaszubską – Rumską – Rzemieślniczą;
 • zakaz zatrzymywania się po stronie cmentarza na ul. Rzemieślniczej. Nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
 • zakaz zatrzymywania się po lewej stronie ul. Żeromskiego – na odcinku od ronda do ul. Kaszubskiej. Nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
 • zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Leśnej – na odcinku od ul. Rumskiej do ul. Brzozowej.

Gdańsk pomaga sprzątać groby

- W tym roku kontynuujemy dwie akcje. Pierwsza z nich, pandemiczna, w ramach akcji Gdańsk Pomaga wspieramy osoby 60+ lub z niepełnosprawnością w sprzątnięciu grobów ich bliskich w okresie Wszystkich Świętych na gdańskich cmentarzach - mówił Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej. - Zapraszamy do tej akcji wolontariuszy, szkoły, firmy. Pomimo, że sytuacja epidemiologiczna dziś zdaje się lepsza, to wciąż dużą troską musimy wykazać się względem zdrowia osób szczególnie narażonych na infekcję COVID-19, ograniczając ich wizyty na cmentarzach, środkach transportu publicznego, gdzie narażone są na kontakt z dużą liczą osób w przestrzeni publicznej.

Żeby dokonać zgłoszenia można zadzwonić pod numer telefonu 500 218 337, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00. Zgłoszenia można dokonać również przez stronę internetową klikając tutaj.

Zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście:

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie