Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wulkanolog: Eyafjoell może podziałać jak zapalnik dla drugiego wulkanu

redakcja
redakcja
- Jeżeli wulkan na Islandii zadziała jak zapalnik dla drugiego wulkanu pył nad Europą może utrzymywać się przez wiele dni - twierdzi dr.hab. Marek Awdankiewicz, wulkanolog.

Co nam zagraża ze strony islandzkich wulkanów?

Mamy do czynienia z erupcją, ale nie jest to erupcja szczególnie silna.

Obok jest jednak wulkan Katla, znacznie groźniejszy.

O ile Eyafjoell wybuchał tylko 3 razy w czasach historycznych, to Katla jest wulkanem znacznie aktywniejszym. Sąsiedztwo Eyafjoell może działać na nią jak zapalnik, ale to raczej opinia, która się tu i ówdzie pojawia, a nie zjawisko udokumentowane naukowo.

Erupcja Katli może mieć poważniejsze konsekwencje?

Eyafjoell też nie jest małym wulkanem. Jest to wulkan, który wytworzył krater o średnicy 2,5 kilometra. Dla porównania erupcja Pinatubo, druga pod względem wielkości w XX wieku wytworzyła podobny krater. Katla jest większym wulkanem, ale w 9-stopniowej skali historyczne erupcje tego wulkanu plasowały się w połowie. Były to erupcje znaczące, ale nie skutkujące globalnym zagrożeniem.

Dla Islandczyków głównym powodem do zmartwień są lokalne powodzie, spowodowane topieniem się czapy lodowej. Wygląda na to, że większy problem z islandzkim wulkanem ma Europa kontynentalna.

Wygląda na to, że wulkan produkuje duże ilości drobnego pyłu, który jest wynoszony wysoko w atmosferę i wiatr zabiera go z miejsca erupcji na duże odległości z dala od wulkanu.

Czy w ciągu najbliższych dni wiatry rozwieją ten pył?

Trudno o stuprocentową pewność. Geofizycy przebywający na miejscu twierdzą, że erupcja nie urwie się gwałtownie, ale potrwa parę dni. Przez cały ten czas pył będzie emitowany do atmosfery. W momencie gdy erupcja znacznie osłabnie lub ustanie, pojawi się szansa na rozwianie chmury pyłowej. Ale to może trochę potrwać.

Jak długo?

Erupcja tego wulkanu z 1821 roku trwała rok. Pierwsze znamiona obecnej erupcji pojawiły się w grudniu...

Aktywność islandzkich wulkanów świadczy o szczególnej aktywności naszej planety?

Takie erupcje zdarzają się w różnych miejscach na Ziemi mniej więcej raz na miesiąc, tak więc nie jest to nic nadzwyczajnego. Wyjątkowa jest tylko ilość pyłów i kierunek ich rozprzestrzeniania się, ale z drugiej strony Islandia nie jest miejscem wielkich erupcji, które stwarzałyby globalne zagrożenie.

Źródło: Eyafjoell może podziałać jak zapalnik dla drugiego wulkanu. Pył utrzyma się wiele dni - pomorska.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto