Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2010: za dwa tygodnie druga tura wyborów [na żywo]

Redakcja
O 5 proc. Bronisław Komorowski wyprzedził Jarosława Kaczyńskiego w pierwszej turze wyborów prezydenckich.
Czekamy na Wasze informacje i zdjęcia z lokali wyborczych lub ewentualnych przypadków zakłócenia ciszy wyborczej. Wysyłajcie je na adres [email protected]

Idziesz na wybory?
Kliknij "polecam" w dzieje się

Tuż po godzinie 20 opublikujemy informacje na temat wstępnych sondażowych wyników wyborów, a kilka razy dziennie podamy frekwencję w Trójmieście.

08:37 W Trójmieście najlepszy wynik uzyskał Bronisław Komorowski w Sopocie. gdzie poparło go 59,49 proc. głosujących, w Gdyni 58 proc., a w Gdańsku 57,11 proc.

08:00 Dość mocno różnią się wyniki, które spływają do PKW od tych sondażowych podanych wczoraj przez SMG/KRC dla TVN i TVN24. Według danych z 94,30 proc. obwodów, Bronisław Komorowski otrzymał w pierwszej turze wyborów prezydenckich 41,22 proc.  głosów (6 mln 449 tys. 841 osób), Jarosław Kaczyński - 36,74 proc. (5 mln 748 tys. 178 głosów), Grzegorz Napieralski 13,68 proc. (2 mln 140 tys. 421 głosów).

Pozostali kandydaci otrzymali: Janusz Korwin-Mikke - 2,46 proc., Waldemar Pawlak - 1,81 proc., Andrzej Olechowski - 1,43 proc., Marek Jurek - 1,04 proc., Andrzej Lepper - 1,32 proc, Bogusław Ziętek - 0,17 proc., Kornel Morawiecki - 0,13 proc.

20:00 Bronisław Komorowski - 45,7 proc. Jarosław Kaczyński 33,2 proc.
Według sondażu Millward Brown SMG/KRC dla TVN i TVN24. Na trzecim miejscu uplasował się Grzegorz Napieralski z wynikiem 13,4 proc.

Janusz Korwin-Mikke - 2,3 proc.
Waldemar Pawlak - 1,8 proc.
Andrzej Lepper - 1,4 proc.
Andrzej Olechowski - 1,2 proc.
Marek Jurek - 0,7 proc.
Kornel Morawiecki - 0,1 proc.
Bogusław Ziętek - 0,1 proc.

18:50 Lada moment poznamy wyniki wyborów
Tymczasem wyniki jeszcze z godziny 17. Gdańsk wspomniane 47,25 proc., Gdynia 50,38 i Sopot 52,49.

18:40 Frekwencja z godz. 17
Państwowa Komisja Wyborcza podaje, że do godz. 17 w całej Polsce zagłosowało 41,57 proc. uprawnionych osób. Województwo pomorskie nadal na drugim miejscu, z wynikiem 44,42. Lepsze jest tylko woj. mazowieckie, w którym głosowało 44,83 proc.

Wśród miast powyżej 250 tys. mieszkańców, Gdańsk z frekwencją 47,25 proc. nadal wysoko. Lepsza jest tylko Warszawa (50,88 proc.) i Poznań (48,73 proc.).

18:00 Niebawem powinny być dostępne wyniki frekwencji z godz. 17.

17.30 Jeszcze 2 godz. 30 min. na oddanie głosu

16:00 W Sopocie frekwencja 31,48 proc., w Gdyni 29,64

15:00 Pomorskie drugim najlepszym województwemNajwięcej osób głosowało w woj. podlaskim. W Pomorskiem swoje głosy oddało już 25,85 uprawnionych osób. Gdańsk jest na piątym miejscu wśród polskich miast. Najwięcej osób głosowało w Warszawie (29,42 proc.), dalej w Białymstoku, Poznaniu i Bydgoszczy.

14:40 Znamy frekwencję na godz. 13

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, na godz. 13 frekwencja wynosiła 23,38 proc. W samym Gdańsku jest nieco wyższa, bo 26,44 proc.

14:00 Pół godziny temu swój głos oddał Lech WałęsaByły prezydent głosował w Oliwie, w towarzystwie żony, córki oraz syna.

13:30 Wojciech Szczurek już zagłosował

- Wybory to nie tyle obowiązek, ile nasze prawo, którego warto korzystać - powiedział MMTrojmiasto.pl prezydent Gdyni. - Może dziś wybieramy człowieka na urząd dość odległy. Jednak potem, gdy bierzemy udział w różnego rodzaju debatach i sporach o tym, jak powinna wyglądać Polska, jak oceniamy polityków, można sobie zdać pytanie, czy mój głos może coś zmienić, albo może zaakceptować. Jeśli chcemy sobie dać prawo do takiej odpowiedzialnej dyskusji, to punktem wyjścia jest udział w wyborach - wyjaśnia Szczurek.

Będziesz oddawać głos? Zrób zdjęcia sobie, swoim bliskim, komisjom wyborczym i pokaż, że MOŻNA! Ślij je na adres: [email protected] - my opublikujemy je w naszym serwisie! Żołnierze z Afganistanu już nam swoje wysłali. - Mimo że przebywają daleko od kraju, sprawy Ojczyzny nie są im obce. Od samego rana polscy żołnierze w Afganistanie wybierają nowego prezydenta RP - informuje Anna Pawlak z Sekcji Informacyjno - Prasowej PKW Afganistan.


12:00 Borusewicz i Tusk zagłosowali
Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu oddał głos w Gdańsku Osowej. Borusewicz spodziewa się, że frekwencja wyborcza przekroczy 50 proc. bo są to wybory persolnalne i wywołują sporo emocj. Natomiast w Sopocie głos oddał Donald Tusk z żoną i córką.
11:50 Pogoda sprzyja
Przynajmniej w Trójmieście pogoda sprzyja wyjściu z domu. Przez cały dzień w Gdańsku, Gdyni i Sopocie ma być w miarę ciepło i słonecznie - padać nie będzie.

11:38 - Uszanujmy wybranego prezydenta - mówi Prymas Polski
- Nie planowałem być pierwszy, ale przyszedłem wcześnie, bo lubię rano wstać, w myśl powiedzenia, kto rano wstaje temu Pan Bóg daje. Mam nadzieje, że wyniki będą dobre spowodowane dużą frekwencją i ładną pogodą - powiedział prymas Kowalczyk.**
10:30 Ogromne kary za złamanie ciszy wyborczej**
Nie radzimy nikomu naruszania ciszy wyborczej, bo grozi to dość poważnymi konsekwencjami finansowymi. Za czynną agitację grozi grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych. Natomiast za publikowanie sondaży kara sięga od 500 tysięcy do 1 mln złotych.

10:15 Zmień kraj - idź na wybory
Przypomniał nam się spot reklamowy zachęcający do udziału w ostatnich wyborach parlamentarnych - jednak pasuje również do dzisiejszych wyborów prezydenckich. Pokazujemy też spot z udziałem Kuby Wesołowskiego.


09:51 Frekwencja na godz. 8.00 - 1,87 proc.

Spośród wszystkich uprawnionych do głosowania do godz. 8.00 swój głos oddało 516 665 osób w całej Polsce, co stanowi 1,87 proc. W samym Gdańsku do godz. 8.00 frekwencja wyniosła 1,35 proc.

Frekwencja w miastach powyżej 250 tys. mieszkańców:
Białystok 2,48 proc.
Bydgoszcz 1,94 proc.
Katowice 1,92 proc.
Kraków 2,12 proc.
Lublin - brak danych
Łódź 1,76 proc.
Poznań 1,67 proc.
Warszawa 2,18 proc.

Do tej pory najwyższą frekwencję zanotowano w miejscowości Ropa (pow. gorlicki) . Tam do godz. 8 zagłosowało aż 9 proc. uprawnionych wyborców.

Następna konferencja PKW odbędzie się o godz. 14.30 i będzie obejmowała frekwencję do godz. 13.00

09:43 Rozpoczęła się konferencja prasowa PKW.**Zmiana przewodniczącego komisji w Gdańsku.**
W Radomiu i w okręgu kaliskim stwierdzono wadliwe pieczęcie. W sobotę, Gdańsku, w okręgu wyborczy nr 33 przewodniczący komisji zabrał do domu pieczęć. W związku z tym komisja obwodowa podjęła uchwałę o zmianie przewodniczącego oraz wykonano nową pieczęć. Głosowanie w tym obwodzie rozpoczęło się i przebiega bez zakłóceń.

Inne drobne incydenty to wyproszenie męża zaufania jednego z kandydatów z miejsca głosowania, malowanie napisów, czy zmiana przewodniczącego jednej z komisji w Szczecinie. Do tej pory głosowanie przebiega bez problemów.

09:25 Cisza wyborcza w InterneciePojawia się pytanie, co z ciszą wyborczą w Internecie? Komunikat PKW na ten temat jest jednoznaczny. - Zakaz prowadzenia kampanii wyborczej w okresie tzw. ciszy wyborczej obejmuje również wszelką aktywność w Internecie. Oznacza to, że informacje mające nawet charakter agitacyjny umieszczone w Internecie do godz. 24.00 dnia 18 czerwca 2010 r. mogą w nim pozostać. W czasie ciszy wyborczej w Internecie można zamieszczać wyłącznie informacje niemające charakteru agitacji na rzecz kandydatów - czytamy w komunikacie Państwowej Komisji Wyborczej.

09:22**Łamanie ciszy wyborczej**
Dzisiaj w Trójmieście nie było sygnałów o naruszeniu ciszy wyborczej. Jednak wczoraj, w Gdańsku Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała kilka przypadków złamania ciszy poprzez rozwieszanie plakatów.

09:03**Twój głos ma sens**
W czasie ciszy wyborczej media mogą jedynie namawiać do udziału w wyborach i prezentować sylwetki wszystkich kandydatów, ale w granicach danych zamieszczonych w oficjalnych obwieszczeniach PKW o kandydatach. Tak więc prezentujemy spoty z Borysem Szycem i Andrzejem Jakubikiem zachęcającymi do głosowania.

8:24**Krótkie przypomnienie**jak głosować.
Przede wszystkim nie zagłosujemy, jeśli zapomnimy wziąć z domu dokument potwierdzający tożsamość. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy, lub paszport. Komisja sprawdzi, czy jesteśmy wpisani do spisu wyborców i dopiero wtedy wyda kartę do głosowania. Na karcie formatu A4 znajdziemy ułożone w kolejności alfabetycznej nazwiska dziesięciu kandydatów na prezydenta RP. Po lewej stronie każdego nazwiska będzie kratka. Żeby zagłosować na wybranego polityka trzeba postawić "X” w odpowiedniej kratce. Jeśli wyborca umieści "X” przy nazwiskach więcej niż jednego kandydata, to głos będzie nieważny. Podobnie stanie się, jeśli do urny powędruje czysta karta. Instrukcję jak oddać głos znajdziemy na karcie do głosowania.

07:14 Jak podaje telewizja TVN 24 Państwowa Komisja Wyborcza nie ma jak dotychczas żadnych informacji o opóźnieniach w otwarciu czy zakłóceniach pracy komisji wyborczych.

06:00 Wybory prezydenckie rozpoczęły się. Głosowanie potrwa do godz. 20. Do późnych godzin wieczornych będziemy relacjonować to jak przebiegają wybory, zwłaszcza w Trójmieście.

W niedzielę, 20 czerwca, głosować będzie można od godz. 6 do 20. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie uprawnionych jest łącznie 591 tys. 631 osób.

Najmniej miejsc, gdzie będzie można głosować na swojego kandydata ma oczywiście Sopot, w którym jest 21 obwodów. W Gdyni jest ich 120, natomiast w Gdańsku mieszkańcy będą mogli zagłosować w jednej z 216 komisji wyborczych.

Głosować będą oczywiście najważniejsze osoby w miastach. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, oficjalnie poinformował, że swój głos odda o godz. 12.15 w Komisji Obwodowej nr 48 w Szkole Podstawowej nr 37 w Wiczlinie.

Z kolei marszałek województwa, Mieczysław Struk, nie będzie głosował w Trójmieście, ale w Juracie.

Do godz. 20 w niedzielę trwa cisza wyborcza. W tym czasie obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia kampanii wyborczej. Nie można roznosić ulotek, wieszać plakatów czy organizować wieców. Dla niepełnosprawnych każde z miast przygotowało specjalne busy, które podwiozą wyborców do lokali wyborczych.

W Gdańsku niepełnosprawni i starsi mieszkańcy zainteresowani dowozem do lokali wyborczych powinni w dniu wyborów zadzwonić pod numer 58 323 63 11, w godz. od 6 do 19. W Sopocie trzeba umówić się na konkretną godzinę, dzwoniąc pod numery telefonów 58 521 36 01 oraz 58 521 36 04. Wyborcy z Gdyni chcący skorzystać ze specjalnego transportu powinni dzwonić pod numer 58 623 50 78.

Zasady głosowania
Każdy wyborca otrzyma białą kartę do głosowania formatu A4. Będą na niej nazwiska dziesięciu kandydatów. Wybiera się jednego z nich stawiając znak"x" lub krzyżyk w krateczce, która znajduje się z lewej strony, obok nazwiska.

Zobacz też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto