Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018: Ponad 1200 osób dopisało się do rejestru wyborców w Gdańsku. Padł rekord

Redakcja
Wybory samorządowe 2018 w Gdańsku: Rekordowo dużo osób dopisało się do rejestru wyborców w Gdańsku. Czy przełoży się to na wzrost frekwencji? Okaże się w niedzielę.

Wybory samorządowe 2018 w Gdańsku. Kto może głosować w Gdańsku?

Już w niedzielę wybory samorządowe, podczas których wybierzemy władze lokalne. By wziąć w nich udział trzeba być zameldowanym w mieście, w którym się żyje lub dopisać się w nim do rejestru wyborców. W tym roku z tej drugiej możliwości skorzystało rekordowo dużo mieszkańców.

- Do dnia 17 października wyborców wpisanych na wniosek do rejestru wyborców od dnia zarządzenia wyborów było 1226- informuje Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. To prawie trzykrotnie więcej, niż przy poprzednich wyborach samorządowych w 2014 r. Wtedy z powodu wyborów do rejestru dopisało się zaledwie 260 osób.

Dopisanie do spisu wyborców wybory samorządowe 2018. Nie masz meldunku i chcesz głosować? Ostatni dzwonek! Dopisz się na EPUAP
Eksperci nie mają wątpliwości, że wzrost zainteresowania możliwością głosowania, wynika z ciekawej sytuacji politycznej w Gdańsku. Po raz pierwszy nie ma tu "pewniaka" na wygranego w wyborach prezydenckich. Paweł Adamowicz, Jarosław Wałęsa i Kacper Płażyński w sondażach ida niemal łeb w łeb. Po raz pierwszy też walka rozegra się między dwoma kandydatami związanymi z PO.

CZYTAJ TEŻ: Jak głosować: zasady głosowania, liczba kart do głosowania, jak postawić krzyżyk?

- Do rejestru wyborców można wpisać się przez cały rok. Wpisanie następuje w drodze decyzji administracyjnej po przeprowadzeniu postępowania. Urząd ma na to 3 dni, zatem wniosek o wpisanie do rejestru wyborców powinien być złożony najpóźniej do wtorku 16 października. Niemniej wnioski są cały czas przyjmowane i urzędnicy robią co mogą aby zweryfikować ich możliwie jak najwięcej. Od momentu zarządzenia wyborów chęć wpisania się do rejestru wyborców wyraziło ponad 3 tys. osób. Jest to liczba wniosków o wpisanie do rejestru wyborców. Z tego urzędnikom udało się pozytywnie rozpatrzyć i tym samym wpisać do rejestru wyborców 1226 osób, zaś około 60 wniosków zostało odrzuconych- mówi Jędrzej Sieliwończyk.

Do wniosku o wpisanie do rejestru wyborców należy dołączyć kserokopię ważnego dokumentu tożsamości oraz deklarację, w której wyborca wskazuje adres stałego zamieszkania. Wyborca "bezdomny" wskazuje adres, pod którym zazwyczaj przebywa, albo adres do korespondencji.

Wnioski o wpisanie do rejestru wyborców w Gdańsku przyjmowane są w Zespołach Obsługi Mieszkańców przy ul. Nowe Ogrody 8/12, Partyzantów 74 i Wilanowskiej .

Wpis do rejestru wyborców następuje w drodze decyzji Prezydenta Miasta. Przed wydaniem decyzji organ zobowiązany jest sprawdzić, czy wyborca zamieszkuje stale pod adresem wskazanym we wniosku. Ma na to 3 dni.

WIDEO: Zmiany w ordynacji wyborczej 2018

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 NA POMORZU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto