Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory w Trójmieście: Jak przebiega głosowanie w wyborach samorządowych?

Aneta Niezgoda
Aneta Niezgoda
Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę, 21 listopada, druga dwa tygodnie później - 5 grudnia. Przeczytaj kiedy nasz głos będzie nieważny, czy można rysować na karcie do głosowania i kogo wybieramy w wyborach samorządowych.

Aby oddać głos należy udać się do lokalu wyborczego (listę znajdziecie w naszym serwisie Wybory Samorządowe 2010). Wszystkie lokale otwarte będą w godzinach 8-22.  Zgodnie z art. 62 ust.1 Konstytucji RP prawo głosu w wyborach samorządowych ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w ich dniu ukończył 18 lat. Żeby móc zagłosować, trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości (studenci mogą głosować nawet na podstawie legitymacji studenckiej).

Dla osób, przebywających w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych) zostaną przygotowane specjalne obwody głosowania. Osoby niepełnosprawne oraz wyborcy powyżej 75. roku życia mają możliwość zagłosowania poprzez pełnomocnika. 

Kiedy głos jest ważny?

W wyborach samorządowych mogą głosować niemal wyłącznie obywatele Polski. Jednak, ponieważ jesteśmy w Unii Europejskiej, która przewiduje tzw. obywatelstwo UE, do ordynacji wprowadzono ograniczoną możliwość głosowania. Obcokrajowcy, którzy na stałe mieszkają w Polsce mogą wybierać wyłącznie radnych gmin i wójtów (albo burmistrzów, prezydentów miast).

Problemy będą mieć także osoby, które chcą zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania. Jak wygląda procedura możecie przeczytać w tekście "Głosowanie poza miejscem zameldowania".

Aby głos był ważny w kratce obok nazwiska wybranego przez ciebie kandydata należy postawić "X". Należy pamiętać, aby nie był to żaden inny znak, gdyż wówczas nasz głos będzie nieważny. Jeśli odkryjesz, że podczas głosowania się pomyliłeś, nie trzymasz drugiej karty. Co ciekawe po kartce można pisać i rysować, ale wyłącznie poza kratkami. W razie wszelkich wątpliwości zasady głosowania będą widoczne na karcie głosowania, na tablicach ogłoszeń. Wątpliwości powinni także rozwiać członkowie komisji.

Kogo wybieramy?

Podczas wyborów otrzymujemy trzy bądź cztery karty do głosowania (zależy od tego, czy nasze miasto jest na prawach powiatu). Pierwsza z nich dotyczy wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, którego będziemy wybierać w wyborach bezpośrednich. Jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał min. 50 proc., po dwóch tygodniach (w tym przypadku 5 grudnia) organizowana jest druga tura, do której przechodzą dwaj kandydaci z największą liczbą głosów.

Kolejna karta dotyczy wyborów do rady gminy. W przypadku gmin poniżej 20 tys. mieszkańców wybory odbywają się na zasadzie większościowej. W gminach powyżej 20 tys., takich jak Gdańsk, Gdynia czy Sopot, panuje zasada proporcjonalności. Podobnie jak w przypadku wyborów do Sejmu, obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy - dopiero po jego przekroczeniu dany komitet może uczestniczyć w podziale mandatów. Oddając głos wskazujemy na osobę, która będzie miała pierwszeństwo przy podziale mandatów. Jednakowo wygląda głosowanie na radnego Sejmiku Województwa. W miejscowościach, które nie funkcjonują na prawach powiatu, wybiera się także Radę Powiatu. Nie wiesz, jakie kompetencje ma samorząd? Przeczytaj nasz tekst na ten temat.

Serwis: wybory samorządowe 2010 w Trójmieście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto