Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Jest nim prof. Piotr Stepnowski

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Nowym rektorem UG będzie prof. Piotr Stepnowski, na którego zagłosowało 104 elektorów Uniwersytetu Gdańskiego, 26 było przeciw. W zebraniu wyborczym wzięło udział 130 elektorów.

- Społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego, dokonując wyboru rektora Uniwersytetu Gdańskiego, udzieliła mi dużego kredytu zaufania. Mandat ten, uzyskany znaczącą większością głosów, pozwala mi na realizację wizji uniwersytetu będącego wspólnotą różnorodności. Mieliście Państwo okazję (i macie nadal) zapoznać się z nią, wyrażoną w programie wyborczym, który znajduje się na mojej stronie i który powstał w wyniku konsultacji z różnymi środowiskami naszej uczelni. Jest on wyrazem potrzeby zmian, jakie muszą nastąpić - powiedział po wyborach prof. Piotr Stepnowski.

Nowy rektor Uniwersytetu Gdańskiego: Proszę o wsparcie i życzliwość

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wizja ta nie może być realizowana chaotycznie. Ważny jest plan wdrożenia i zaangażowanie wszystkich w budowę nowego oblicza naszej Uczelni. Program, poparty przez Państwa w dzisiejszym głosowaniu, to bowiem nie tylko program naprawczy uczelni, ale też stanowcza zmiana wizerunku, jaki przesłonił niedawno 50 lat świetnej historii UG oraz mrówczą pracę wybitnych naukowców i dydaktyków. Wiem, że czeka mnie, a właściwie nas, niełatwe zadanie. Chciałbym prosić Państwa o wsparcie i życzliwość – przede wszystkim dla uczelni, która przez pół wieku zasłużyła się dla historii naszego regionu, wykształciła rzesze wspaniałych absolwentów i zasługuje na to, żeby postrzegać ją jako kuźnię świetnych kadr, miejsce pracy wybitnych naukowców i nauczycieli - mówił nowy rektor.

Działalność naukowa prof. Stepnowskiego związana jest z ochroną środowiska. Zajmował się on m.in. wykrywaniem i oceną narażenia środowiskowego nietypowych zanieczyszczeń chemicznych. Profesor jest autorem i współautorem ponad 200 naukowych artykułów, podręczników akademickich, a także redaktorem naukowych monografii. Prace prof. Stepnowskiego były cytowane blisko 7 tys. razy, a wartość tzw. Indeksu Hirscha, który służy ustaleniu znaczenia całego dorobku autora, wynosi 49, co stawia go w ścisłej czołówce polskich naukowców. W rankingu TOP2% Uniwersytetu Stanforda, Elsevier i SciTech Strategies znalazł się w gronie 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie pod względem cytowalności publikacji. Był opiekunem ponad 50 prac magisterskich oraz promotorem 14 doktoratów. Prof. Stepnowski na UG był m.in. prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą oraz dziekanem Wydziału Chemii, obecnie pełni funkcję dyrektora Związku Uczelni w Gdańsku im. D. Fahrenheita oraz kierownika Katedry Analizy Środowiska na Wydziale Chemii UG. Nowy rektor stawia m.in. na decentralizację części uprawnień w zakresie zarządzania uniwersytetem.

Trudny czas dla Uniwersytetu Gdańskiego

Prof. Stepnowski przejmuje kierownictwo nad uczelnią w niezwykle trudnym czasie - po tym, gdy uniwersytetem wstrząsnęły informacje o prawdopodobnych plagiatach byłego rektora Jerzego Gwizdały. We wrześniu "Forum akademickie" opublikowało artykuł Marka Wrońskiego, w którym pojawiły się podejrzenia, że Gwizdała mógł dopuścić się nieuczciwości. Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów stwierdziła nieważność postępowania o nadanie mu tytułu profesora. Gwizdała powołując się na stan zdrowia zrezygnował z funkcji rektora, w związku z tym konieczne było rozpisanie nowych wyborów. Sprawą zajęła się też prokuratura.

Nowy rektor, o czym mówił podczas briefingu prasowego, w najbliższym czasie powoła współpracowników, w tym uczelnianego rzecznika do walki z nierzetelnościami naukowymi. To oczywista reakcja na niedawne wydarzenia dotyczące byłego rektora Gwizdały. Stepnowski zamierza skuteczniej promować uczelnię, aby odbudować jej wizerunek. W tym celu ma powstać Uniwersyteckie Centrum Marketingu i Komunikacji. Ma ono, jako powiedział, wyłapywać sukcesy i odkrycia naukowców i ofensywnie promować je w mediach.

Dodajmy, że o funkcję rektora UG ubiegał się również prof. Krzysztof Bielawski, prorektor ds. rozwoju i współpracy z zagranicą, który po dymisji Jerzego Gwizdały pełnił obowiązki rektora.

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Materiał oryginalny: Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Jest nim prof. Piotr Stepnowski - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie