MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

WYGRALI PRZED METĄ

(at)
Czterej kandydaci na wójtów Zbigniew Roszkowski z gminy Chmielno, Alojzy Szoska z gminy Nowa Karczma, Zbigniew Engelbrecht z gminy Szemud i Zbigniew Szczepański z gminy Chojnice już mogą się cieszyć ze zwycięstwa w ...

Czterej kandydaci na wójtów Zbigniew Roszkowski z gminy Chmielno, Alojzy Szoska z gminy Nowa Karczma, Zbigniew Engelbrecht z gminy Szemud i Zbigniew Szczepański z gminy Chojnice już mogą się cieszyć ze zwycięstwa w wyborach samorządowych.

W swoich gminach są jedynymi kandydatami na wójtów. To ewenement w skali Pomorza.
Mimo to zgodnie z ustawą o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta w najbliższą wyborczą niedzielę powinni oni otrzymać ponad połowę ważnych głosów. W przeciwnym razie, co mało prawdopodobne, nowego wójta wybierze rada gminy. We wspomnianych samorządach pretendenci do fotela wójta mogą jednak spać spokojnie. Wszyscy czterej pochodzą z regionu kaszubskiego, wszyscy już pokazali co potrafią. Trzech z nich rządzi swoją gminą od kilku kadencji, a czwarty od roku piastuje urząd wójta, jednak wcześniej przez jedenaście lat był przewodniczącym rady gminy.

- Nie znaleźliśmy nikogo, kto byłby lepszym kandydatem od obecnego wójta - mówi Wiesław Sikora, pełnomocnik jednego z komitetów wyborczych w gminie Szemud. - Dlatego nie wystawiliśmy kontrkandydata. Obecny wójt jest jedynym kandydatem do ponownego objęcia urzędu. Tylko cud mógłby mu przeszkodzić w zwycięstwie.
Podobna sytuacja jest w trzech innych gminach na Pomorzu - Chmielnie, Nowej Karczmie i Chojnicach. W wyborach bezpośrednich w każdej z nich na wójta gminy startuje tylko jeden kandydat - obecny włodarz.
Wszyscy czterej Zbigniew Roszkowski (Chmielno), Zbigniew Engelbrecht (Szemud), Alojzy Szoska (Nowa Karczma), i Zbigniew Szczepański (Chojnice) właściwie już mogą świętować zwycięstwo.

Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że to niedobrze, bo nie będą mieli wyboru. Inni uważają, że to przykład dogadania się różnych komitetów wyborczych, a także siła autorytetu kandydatów, którzy w samorządzie pracują od wielu lat i się sprawdzili.

Szczęśliwym, kandydatem startującym jako niezależny jest Alojzy Szoska, wójt gminy Nowa Karczma. Twierdzi, że jest w komfortowej sytuacji. Poparły go prawie wszystkie komitety, które zostały zarejestrowane na terenie tego samorządu. Alojzy Szoska jest wójtem od 1990 roku. Wcześniej od 1981 roku był naczelnikiem tej gminy.

Zadowolenia nie ukrywa też Zbigniew Roszkowski, jedyny kandydat na wójta gminy Chmielno. Samorząd tej turystycznej krainy charakteryzuje ciągłość władzy i niezwykła stabilność. Uchwały podejmowane na sesjach od kilku lat przechodzą jednogłośnie. Jedyne nieporozumienie wywołała sprawa powołania kaszubskiego gimnazjum w Borzestowie. Jednak niekwestionowanym liderem jest tutaj Zbigniew Roszkowski, obecny wójt gminy Chmielno, a zarazem przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego.

- Myślę, że to wotum zaufania do mojej osoby. Jestem tutaj wójtem od jedenastu lat. Udało się wiele zrobić, ale sporo jest jeszcze do zrobienia - twierdzi Z. Roszkowski. Popiera go Komitet Wyborczy Samorządne Kaszuby ,Nasze Sprawy".

Od 12 lat gminą Chojnice rządzi Zbigniew Szczepański. Jego autorytet wydaje się niepodważalny. W gminie tej jest bowiem aż 28 komitetów wyborczych, zaś tylko jeden z nich - Rozwój Gminy Chojnice zdecydował się wystawić Zbigniewa Szczepańskiego jako kandydata na wójta. Pozostali nie wystawili kontrkandydatury. - Nie mam pojęcia, dlaczego nikt inny nie ubiega się o to stanowisko - przyznaje Szczepański.
W najliczniej obsadzonym chojnickim komitecie SLD-UP zdecydowano się poprzeć dotychczasowego włodarza. - Nie chcemy robić złej atmosfery, po co wystawiać kontrkandydata wobec osoby, z którą dobrze się współpracuje - mówi Ryszard Jaszewski, przewodniczący komitetu SLD-UP w Chojnicach.

Jedynie wójt gminy Szemud, kandydat o najkrótszym stażu ma obawy. - Nie jestem zadowolony z takiego obrotu sprawy - twierdzi Zbigniew Engelbrecht. - Gdybym miał choć jednego kontrkandydata, czułbym satysfakcję z ewentualnego zwycięstwa. Engelbrecht obawia się, że efektem kandydowania tylko jednej osoby w gminie będzie niska frekwencja wyborcza.

Gdy jest jeden kandydat

Jeżeli zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat wybory przeprowadza się, z tym, że tego kandydata uważa się za wybranego, jeżeli w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W przeciwnym wypadku, wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym.
Ustawa z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, rozdział 2, art. 11

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto