Wygrana z Rumunią na dobry początek

W pierwszym meczu Polska rozbiła reprezentację Rumunii.
W pierwszym meczu Polska rozbiła reprezentację Rumunii. Fot. Robert Kwiatek
W hali AWFiS rozpoczęły się mistrzostwa Europy do lat 20 piłkarzy ręcznych. W pierwszym swoim meczu Polska wygrała z Rumunią aż 34:21. Zanim na parkiet wyszli nasi szczypiorniści, rozegrane zostały cztery inne mecze.

Tuż przed meczem biało-czerwonych odbyło się uroczyste otwarcie mistrzostw. Wszystkie zespoły pojawiły się na parkiecie, odegrano hymn Polski jako organizatora turnieju, a następnie doszło do pokazów tanecznych. Kibicom i zawodnikom zaprezentowała się między innymi Anna Kwitniewska, olimpijka w gimnastyce artystycznej.

Później na parkiet wyszły reprezentacje Polski i Rumunii. Nasi rywale w poprzednich mistrzostwach tej kategorii wiekowej zajęli czwarte miejsce, przegrywając wówczas z Rosją po dwóch dogrywkach 40:41. We wczorajszym spotkaniu Rumuni byli jedynie tłem dla naprawdę dobrze grających Polaków. Wprawdzie w 6 minucie, po dwóch błędach Karola Bieleckiego, to goście wygrywali 2:1. Jednak to było pierwsze i ostatnie prowadzenie Rumunii. Z czasem biało-czerwoni grali coraz lepiej, rozegrał się także Bielecki, który był najskuteczniejszym zawodnikiem naszego zespołu. Pierwszą część Polacy wygrali 18:11.

W drugiej połowie Polacy powiększali przewagę. Najwyższa różnica wynosiła czternaście goli. Bardzo dobrze grał Patryk Kuchczyński z Wybrzeża, który rzucił osiem bramek. Świetnie w bramce spisywał się jego klubowy kolega, Michał Świrkula. W niedzielę o godz. 18 Polska zagra z Rosją, która uważana jest za głównego faworyta do złotego medalu.

- Rozmiary zwycięstwa przekroczyły nasze oczekiwania - powiedział Wojciech Nowiński, który na konferencję prasową przyszedł tak spocony, jakby sam występował na parkiecie. - Cieszymy się z wygranej, ale nadal myślę o piątym miejscu, a zdobycie medalu byłoby dla nas ogromnym sukcesem. Z Rosją graliśmy cztery mecze towarzyskie. Raz zremisowaliśmy, a trzy razy przegraliśmy. Może w Gdańsku karta się odwróci.

Polska - Rumunia 34:21 (18:11)

Polska: Świrkula, Makówka - Waszkiewicz, Kuchczyński 8, Jurkiewicz 3, Gliński 1, Nowak 2, Salami 1, Grabarczyk 1, Niedośpiał 3, Lijewski 5, Świerad 1, Bielecki 9, Żółtak.

Rumunia: Andrei, Panazan - Dediu 2, Mamina, A. Stamate 2, I. Stamate 2, Manea, Truica, Sania 5, Mazilu 4, Ilies, Georgescu 5, Sabou, Mihai 1.

Kary: Polska - 20 min; Rumunia - 10 min.

Wyniki

Grupa A: Jugosławia - Chorwacja 30:29 (15:17), Portugalia - Dania 24:28 (11:14), Macedonia - Czechy 30:24 (12:14).

Grupa B: Polska - Rumunia 34:21 (18:11), Litwa - Ukraina 21:24 (8:13), mecz Słowenia - Rosja zakończył się po zamknięciu numeru gazety.