Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy pies pomaga niepełnosprawnej gdyniance

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
Kolejny pies asystujący trafił do niepełnosprawnej gdynianki. Zwierzę jest pomocne w codziennym życiu - potrafi przynosić przedmioty z szafek, asystuje przy ubieraniu i rozbieraniu.

- Szkolenie psa trwa prawie dwa lata. Jest trudne, ponieważ angażuje wiele środków i dwudziestu osób przez długi okres czasu. Niestety osoba starająca się o psa, może w zakresie treningu zwierzęcia liczyć wyłącznie na sponsora - informuje Aneta Graboś z fundacji DogIQ, szkolącej psy asystujące.

Uroczystość przekazania psa odbyła się w siedzibie firmy Vectra, która sfinansowała trening. Szczęśliwą niepełnosprawną jest Agnieszka Płeszka, była pracownica "Centrum Integracja Gdynia".

Pies, który pomoże w chorobie

- Nie wiedziałam, jak się w pierwszej chwili zachować, ponieważ takiego psa nie można głaskać, a zabawa z nim może trwać tylko godzinę dziennie - opowiada Agnieszka Płeszka. - Liczę, że pomoże mi w małych zakupach, a także np. podczas jeżdżenia autobusem, kiedy może przycisnąć przycisk w celu obniżenia nadwozia - dodaje szczęśliwa właścicielka psa.


Agnieszka Płeszka ze swoim asystentem-podopiecznym.


Czworonóg, który od teraz cały czas będzie towarzyszył pani Agnieszce przeszedł specjalistyczny trening, który uczynił z niego psa serwisowego, umiejącego pomagać osobie niepełnosprawnej poruszającej się o kulach w czynnościach codziennego życia oraz podczas aktywności na uczelni lub w pracy. W razie pojawiających się ataków migreny będzie w stanie przynieść lekarstwa lub podać kule, gdy ta upadnie.

Selekcja psów, które będą zdolne pomóc niepełnosprawnym jest bardzo ostra.

- Selekcja odbywa się już po siedmiu tygodniach od narodzin. Na sześćdziesiąt szczeniąt nadają się tylko dwa. Z czasem pies trafia pod opiekę trenera, który jest odpowiedzialny za jego postępy - opowiada Aneta Graboś. Koszt całości szkolenia waha się od 18 do 23 tys zł.

Dużo do zrobienia

Pies asystujący może być rozwiązaniem wielu przeszkód architektonicznych, których w Gdyni nie brakuje.

- Z duża pokorą musimy przyznać, że w Gdyni nie wszystko jest przystosowane dla niepełnosprawnych, choć cały czas próbujemy dotrzeć do osób prywatnych, właścicieli budynków, by chcieli pomóc niepełnosprawnym poprzez odpowiednie projektowanie budynków - zaznacza Beata Wachowiak- Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób niepełnosprawnych. - Nie zawsze niestety udaje się nam to - dodaje.

Specjalistyczny trening psa oraz wybór osoby niepełnosprawnej na opiekuna psa odbył się w ramach współpracy firmy Vectra z Fundacją DogIQ.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto