Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyrok zapadnie w ciągu 72 godzin

Darek Janowski
W takim pomieszczeniu będą odbywać się bardzo szybkie rozprawy.
W takim pomieszczeniu będą odbywać się bardzo szybkie rozprawy.
Od poniedziałku pijani kierowcy mają być karani w ciągu trzech dni od przyłapania ich na przestępstwie. Taki sam los spotka wandali i sprawców ulicznych bijatyk, choćby tzw. kiboli.

Od poniedziałku pijani kierowcy mają być karani w ciągu trzech dni od przyłapania ich na przestępstwie. Taki sam los spotka wandali i sprawców ulicznych bijatyk, choćby tzw. kiboli. W ten sposób wchodzą w życie uchwalone przez Sejm w październiku przepisy o "szybkich sądach".

Nowe zapisy dotyczą wyłącznie sądów rejonowych oraz przestępstw zagrożonych karą do 5 lat więzienia, takich np. jak kradzież ale w niektórych przypadkach w ekspresowym tempie będzie można osądzić sprawcę kradzieży z włamaniem (grozi za to do 10 lat odosobnienia). Prokuratura i policja będą miały 48 godzin na postawienie zarzutów i przygotowanie wniosku o ukaranie, zaś sąd dobę na osądzenie oskarżonych. W uzasadnionych przypadkach okres ten może zostać przedłużony do 14 dni.
W ten sposób zostaje wcielony w życie pomysł ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W przyspieszonym trybie mają być sądzeni ci, którzy dopuścili się np. zniszczenia mienia, gróźb karalnych, znieważenia funkcjonariuszy, naruszenia nietykalności cielesnej, a także pijani sprawcy wypadków drogowych.
- Z pijanymi kierowcami może być pewien problem - mówi prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku Wojciech Andruszkiewicz. - Bo kiedy taki osobnik będzie miał na przykład 5 promili, może bardzo długo trzeźwieć.
Jeżeli w ciągu 48 godzin zatrzymana osoba nie zostanie przekazana do dyspozycji sądu, wraz z wnioskiem o rozpoznanie jej sprawy w trybie przyspieszonym, ma zostać zwolniona. Jeżeli sąd uzna, że nie może rozpoznać danej sprawy w trybie uproszczonym, ma wówczas rozstrzygnąć jedynie o ewentualnym areszcie i przekazać ją prokuraturze, by ta przeprowadziła "zwykłe" śledztwo.
Żeby podołać nowym przepisom, sądy będą pełnić dyżury przez siedem dni w tygodniu. Te, które zatrudniają powyżej 50 sędziów, mogą czuwać bez przerwy - wyznaczeni sędziowie mają w każdej chwili być gotowi do zajęcia się określoną sprawą. W jurysdykcji gdańskiego Sądu Okręgowego znajdują się trzy takie placówki: SR Gdańsk-Północ, SR Gdańsk-Południe i SR w Gdyni. Reszta będzie dyżurowała od godz. 8 do 20. Dyżurować będą wszyscy sędziowie-karniści zatrudnieni w danym sądzie.
Czy instytucja sądów przyspieszonych wpłynie na pracę prokuratury?
- O tyle, że oprócz pełnionych całą dobę tzw. dyżurów zdarzeniowych, wprowadzimy niezależne od nich dodatkowe dyżury związane z trybem przyspieszonym - mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Podobnie mówią w policji: - Kiedy wejdą te przepisy, to po prostu będziemy je stosować - usłyszeliśmy.
Trybu przyspieszonego nie będzie można stosować wobec osób chorych psychicznie lub podejrzewanych o taką chorobę a także niemych, niesłyszących i ociemniałych. Dlaczego? Ponieważ takim osobom trzeba zapewnić długotrwałą obserwację biegłych oraz specjalistów, dzięki którym śledczy mogą nawiązywać z nimi kontakt.
Idea powołania sądów 24-godzinnych jest od samego początku krytykowana przez środowiska prawnicze. Prawnicy mówią np., że przyjęta definicja czynu chuligańskiego jest nieprecyzyjna i pozwala na osądzanie w tym trybie np. uczestników pokojowych manifestacji politycznych.
Co z prawem do obrony? - pytają inni. Ich zdaniem, tryb przyspieszony ogranicza adwokatom możliwość zapoznania się z aktami sprawy.

Po miesiącu zrobimy ocenę
Z prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku Wojciechem Andruszkiewiczem rozmawia Darek Janowski

- Czy szybkie sądy się sprawdzą?
- Nie wiem. Po upływie miesiąca dokonamy pierwszej oceny. Może się okazać, że to dobre rozwiązanie, a może być też tak, że zbyt kosztowne i to nie tylko w wymiarze finansowym. Zastanawiamy się, jak sądy poradzą sobie z zachwianiem rytmu procedowania.
- Trzeba będzie coś zmienić, choćby w organizacji pracy sędziów.
- Tryb przyspieszony w sprawach o charakterze chuligańskim obowiązywał w latach 90. To był taki hit końca lat 80. Wprowadzimy dyżury, jak będzie taka potrzeba to i całodobowe, choć kiedy trzeba zdecydować o areszcie jako środku zapobiegawczym w śledztwie, sędziowie dyżurują od dawna.
- Ale dodatkowe obowiązki mogą ich obciążyć ponad ich siły.
- Karniści w sądach rejonowych pracują bardzo ciężko. Rocznie rozpoznają kilkadziesiąt, często bardzo skomplikowanych spraw. Oby sprawy do trybu przyspieszonego wpływały z umiarem. Inaczej trzeba będzie zapewnić więcej sędziów na dyżurach. A sędzia też człowiek i wypocząć musi. Jego podstawowe obowiązki nie mogą ucierpieć. Przygotowanie fizyczne i psychiczne sędziego też ma znaczenie.
- Taki tryb orzekania może ich zniechęcić do pracy i zawodu.
- Może. Każdy ma przecież życie prywatne. Trzeba też pamiętać, że sprawność nowej procedury nie będzie zależała jedynie od sędziego, ale od wszystkich kooperantów, czyli od prokuratury, policji, adwokatów, a nawet świadków. Nie wiadomo na przykład, czy ci ostatni będą chcieli zeznawać w nocy.

Tryb przyspieszony w innych krajach
Francja
Karne postępowanie przyspieszone w systemie francuskim nosi nazwę trybu przyspieszonego (dosł. natychmiastowego doprowadzenia). Jest ono dopuszczalne w celu osądzenia osoby przez sąd grodzki bezpośrednio po doprowadzeniu przez policję sądową. Ten tryb stosowany jest w sprawach prostych, w których możliwa kara nie przekroczy siedmiu lat więzienia. Małoletni nie podlegają osądzeniu w tym trybie.
Niemcy
Tam niejeden przestępca ponosi karę niemal „na gorącym uczynku”. Tryb przyspieszony jest przewidziany dla przypadków, w których sprawca jest zatrzymany na gorącym uczynku lub gdzie okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości. Termin na rozpoznanie sprawy wynosi 24 godziny. W ramach tego trybu orzeczona może być jedynie kara grzywny lub pozbawienia wolności do roku.

ILE TO KOSZTUJE?
W okręgu gdańskim koszty wprowadzenia "szybkich sądów" były niewielkie. Za 86 tysięcy złotych wyremontowano w trzech sądach rejonowych (Gdańsk, Kwidzyn i Sztum) pomieszczenia dla oskarżonych i ich obrońców. Dla dyżurujących sędziów zakupiono kilka telefonów komórkowych. Niewielkie sumy płacone będą biegłym za ich dyspozycyjność często 24 godziny na dobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto