Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa malarstwa Leona Getza w Sanoku. Po wojnie spotkamy się we Lwowie

Dorota Mękarska
Fot. obraz Leona Getza arch. MH w Sanoku
Wystawa malarstwa obrazów Leona Getza planowana była jako wielkie dwustronne wydarzenie. Miała odbyć się we Lwowie i Sanoku. Niestety wojna zniweczyła te plany. Dyrektor Jarosław Serafin nie traci jednak nadziei, że dojdzie do lwowskiej części realizacji projektu. – Wierzymy, że wystawa Leona Getza w Muzeum Narodowym we Lwowie zostanie zrealizowana wkrótce po zakończeniu działań wojennych w wolnej Ukrainie – podkreśla.

Na wystawie w Sanoku zostanie pokazanych 30 obrazów olejnych Leona Getza ze zbiorów Muzeum Historycznego i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Jej otwarcie nastąpi w piątek, 25 marca o godz. 17. (sala gobelinowa w podziemiach Zamku Królewskiego). Czynna będzie do 8 maja 2022 (na poddaszu zamku)

Leon Getz urodził się w 1896 roku we Lwowie, w latach 1919-1924 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W Sanoku spędził lata 1925-1944 i ten okres był w jego twórczości najważniejszy. Tutaj dojrzewał i z tego pejzażu czerpał inspirację. W latach 20. i 30. jego twórczość bliska była – jak pisze w katalogu Wiesław Banach – podjętemu w specyficzny sposób ekspresjonizmowi, który zbliżał się czasami do poszukiwań formistów. Konstruował obraz z niemalże kubistyczną konsekwencją, dążąc do ekspresji poprzez przestrzenne i dynamiczne zarazem działanie płaszczyzn określonych łukowatymi liniami, kreowanie nastroju sposobem ukazywania pejzażu, najczęściej miejskiego, z całym odczuciem architektoniki kompozycji wysterylizowanej ze zbędnych, zakłócających klimat szczegółów. Kolorystyka obrazów, nawiązująca do tonacji lokalnej, przeważnie utrzymana jest w dość wąskiej gamie. W tematyce obrazów dominują pejzaże miejskie. Twórca doskonale komponuje na płótnie architekturę Sanoka, piętrzącą się zabudowę skarpy oraz wąskie uliczki z mrocznymi zaułkami i podwórkami.

Na co dzień artysta był nauczycielem w gimnazjum i Seminarium Nauczycielskim Żeńskim, a w 1930 roku założył w Sanoku muzeum Łemkiwszczyna. W latach 1939-1944 był dyrektorem muzeum w sanockim zamku. Po II wojnie malarstwo Getza stopniowo oddalało się od wcześniej wypracowanych form. Artysta na stałe wyprowadził się do Krakowa, gdzie pracował w Akademii Sztuk Pięknych. Po pewnym czasie stan zdrowia zmusił go do zrezygnowania z malarstwa i oddania się rysunkowi. Między 1956 a 1964 rokiem wykonał ponad 150 rysunków przedstawiających architekturę Krakowa, które podarował tamtejszemu Muzeum Historycznemu.

W Sanoku odbyły się jego trzy indywidualne wystawy: w latach 1930, 1931, 1940, a po wojnie dwie w Muzeum Historycznym w Sanoku: w 1981 i 2005 roku. Zmarł w 1971 roku w Krakowie. Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim. W roku 2004 Muzeum Historyczne w Sanoku opublikowało, opracowany przez Wiesława Banacha, katalog zbiorów Leona Getza. Prace artysty prezentowane są na stałej wystawie malarstwa XX w. w podziemiach sanockiego zamku.

Podczas wernisażu sprzedawane będą reprodukcje obrazów Leona Getza, wyprodukowane przez wydawnictwo BOSZ. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane na pomoc Ukrainie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto