Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa patriotyczna w Strefie Historycznej Wolne Miasto Gdańsk [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Tradycją Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk stały się organizowane co roku w listopadzie wystawy o tematyce patriotycznej. Tym razem przygotowano ekspozycję zatytułowaną "Godło i Barwa Rzeczpospolitej". O nietypowych eksponatach, jakie się na niej znalazły - pisze Marek Adamkowicz

Jak informuje Mirosław Piskorski ze Strefy Historycznej, na wystawie zaprezentowano pamiątki z lat 1918-1949. Pokazują ewolucję naszych symboli narodowych od czasów legionów, przez II Rzeczpospolitą, Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, podziemie niepodległościowe z lat okupacji po Ludowe Wojsko Polskie. Uwagę zwracają przede wszystkim orzełki umieszczane na odznakach i odznaczeniach, broni białej, guzikach, rzeczach osobistych itp.

- Zazwyczaj są to drobiazgi, ale za każdym z nich kryje się historia konkretnego człowieka - opowiada Mirosław Piskorski. - To, że orzełki noszono na czapkach czy malowano na hełmach jest oczywiste, ale wykonywali je również osadzeni w obozach jenieckich i koncentracyjnych.

Dowodem są egzemplarze pochodzące z Auschwitz i oflagu II D Gross Born (współcześnie Borne Sulinowo). W tym drugim przypadku orzełki wycinano z puszek po żywności, którą jeńcy otrzymywali za pośrednictwem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. - Symbole patriotyczne pojawiały się także na różnego rodzaju przedmiotach wytwarzanych przez osoby znajdujące się w obozach radzieckich - mówi Mirosław Piskorski. - Na wystawie prezentujemy na przykład ryngraf, który powstał w obozie w Kałudze.

Emocje związane z symbolami narodowymi odzwierciedla historia sierżanta Jana Kuźmickiego. Swojego orzełka przekazał synowi Edwardowi, uczestnikowi bitew pod Budziszynem i Dreznem z wiosny 1945 r.

Osobny rozdział to polskie barwy narodowe - biel i czerwień. Pojawiały się na flagach, opaskach, ale też na szachownicach lotniczych. Widać je na zdjęciach dokumentujących losy Juliana Spyry, pilota i mechanika. Fotografie, jak większość prezentowanych eksponatów, mają charakter unikatowy.

Biało-czerwoną kolorystykę wykorzystywano w różnego rodzaju odznakach i odznaczeniach, pozwalała spolszczyć zdobyczne wyposażenie wojskowe, takie na przykład jak niemieckie hełmy używane przez powstańców warszawskich. Kilka trafiło na muzealną ekspozycję.

Wystawa "Godło i Barwa w Rzeczpospolitej" w Strefie Historycznej Wolne Miasto Gdańsk będzie czynna do 30 listopada (ul. Długi Targ 25/27, wejście od ul. Pończoszników).
Wernisaż wystawy odbył się w Święto Niepodległości. Publiczność dopisała jak zwykle, ale akurat to nie jest zaskoczeniem. Gdańszczanie wiedzą doskonale, że wystawy w Strefie Historycznej są okazją do zobaczenia unikatowych eksponatów, dostępnych zazwyczaj tylko dla wąskiej grupy kolekcjonerów czy miłośników historii.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto